Kapusta Tatsoi: pochodzenie, składniki odżywcze i przepis

Kapusta tatsoi jest pełna składników odżywczych. Dzisiaj podzielimy się kilkoma sposobami włączenia tego warzywa do regularnej diety, a także podamy świetny przepis. Nie przegap tego!
Kapusta Tatsoi: pochodzenie, składniki odżywcze i przepis
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kapusta tatsoi jest warzywem z rodziny krzyżowych. Jest również znana jako szpinak musztardowy lub sałata japońska i ma wiele korzyści zdrowotnych. W rzeczywistości wszystkie rośliny z tej grupy botanicznej są bardzo korzystne dla zdrowia. Dlatego powinnaś regularnie włączać ją do swojej diety.

Specjaliści zalecają zwiększenie ilości spożywanych pokarmów pochodzenia roślinnego. Te pokarmy zawierają przeciwutleniacze, składniki odżywcze i niezbędne dla organizmu witaminy.

Właściwości odżywcze kapusty Tatsoi

Z odżywczego punktu widzenia kapusta tatsoi wyróżnia się zawartością witaminy A i C. Dodatkowo zawiera wewnątrz związki karotenoidowe. Ponadto zawiera kwas foliowy i inne minerały, takie jak wapń i potas.

Jednak większość pozytywnych efektów tej rośliny pochodzi z glukozynatów. To seria fitoskładników o wysokiej zdolności przeciwutleniającej i przeciwzapalnej. Są również dobrym źródłem błonnika.

Korzyści z włączenia kapusty tatsoi do diety

Regularne spożywanie kapusty tatsoi może zapewnić wiele korzyści zdrowotnych. Jednak, aby w pełni wykorzystać tę roślinę, będziesz potrzebować zróżnicowanej i zbilansowanej diety.

Poprawia wytrzymałość kości

Kapusta Tatsoi zawiera znaczną ilość wapnia. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Nutrients , minerał ten ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia długoterminowego zdrowia kości. I chociaż nabiał jest dobrym źródłem wapnia, ważne jest, aby znaleźć inne produkty, które również mogą go dostarczyć.

Szereg pokarmów bogatych w wapń.

Pomaga zapobiegać problemom ze wzrokiem

Kapusta Tatsoi zawiera również witaminę A, która może zmniejszyć wszelkie choroby związane ze wzrokiem. Według czasopisma Ophthalmic Genetics , ten składnik odżywczy zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej, procesowi związanemu z utratą wzroku w perspektywie średnioterminowej.

Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Warzywa z grupy roślin krzyżowych zawierają składniki odżywcze, które mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka rozwoju niektórych rodzajów nowotworów. Wykazał to przegląd w Critical Reviews in Food Science and Nutrition.

Ta korzyść wynika ze zdolności fitochemikaliów do neutralizowania powstawania wolnych rodników. Te wolne rodniki gromadzą się w tkankach, co powoduje nieefektywność replikacji komórek. To natomiast idealna pożywka dla komórek nowotworowych.

Jak jeść kapustę tatsoi?

Kapustę tatsoi  można jeść surową, gotowaną lub smażoną. Wiele osób używa jej do robienia sałatek, zup, koktajli, quiche i gulaszu. Należy jednak pamiętać, że gotowanie może prowadzić do utraty niezbędnych składników odżywczych, jak wspomniane fitochemikalia.

Z tego powodu najlepiej spożywać ją zarówno na surowo, jak i ugotowaną w bardziej złożonych przepisach. W ten sposób możesz mieć pewność, że otrzymujesz najlepszą ilość przeciwutleniaczy wysokiej jakości.

Pikantna smażona kapusta tatsoi

Przygotuj ten pyszny przepis, aby zwiększyć ilość kapusty tatsoi w swojej diecie.

Składniki

Wskazówki

Najpierw wlej do woka oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia i umieść ją na średnim ogniu. Następnie dodaj kminek i smaż, aż zrobi się ciemny. Dodaj imbir, pokrojony w plastry czosnek i drobno posiekaną papryczkę chili. Podczas mieszania upewnij się, że czosnek zaczyna lekko brązowieć, a następnie lekko go zgnieć.

Potem dodaj marchewki i dopraw je. Smaż wszystko przez 3 minuty. Następnie wyciśnij sok z połowy cytryny i dodaj skórkę z cytryny. Gdy płyn wyparuje, dodaj trochę wody (2 łyżki).

Całość gotujemy na dużym ogniu, aż woda odparuje, a marchewki będą miękkie. Zajmie to od 5 do 7 minut.

Gdy marchewki zmiękną, dodaj do woka kapustę tatsoi. Następnie smaż wszystko jeszcze raz przez kilka minut z kolejną łyżką wody. Na koniec przykryj wok i pozostaw na ogniu przez kilka minut, aby kapusta zmiękła.

Gdy cały płyn wyparuje, danie jest gotowe do podania. Zalecamy serwowanie go, gdy jest gorące.

przepis na smażenie

Czy możesz uprawiać kapustę tatsoi w domu?

Tak! W domu można uprawiać te japońską sałatę. Jedną z najlepszych rzeczy w tej roślinie jest to, że dobrze rośnie w różnych klimatach, dzięki czemu można ją uprawiać prawie wszędzie. Aby to zrobić, musisz umieścić nasiona w doniczce z glebą nawożoną zrównoważonym nawozem.

Należy pamiętać, że to warzywo najlepiej rośnie w chłodniejszym klimacie, dlatego najlepiej sadzić je jesienią. Ponadto nie potrzebuje dużo wody i zwykle można ją zbierać już po około 3 tygodniach od posadzenia.

Wniosek

Podobnie jak inne rośliny krzyżowe, kapusta tatsoi ma wiele korzyści zdrowotnych. Wyróżnia się fitoskładnikami i niezbędnymi witaminami, więc pamiętaj o włączeniu jej do swojej diety.

Pamiętaj jednak, że konieczne jest spożywanie jej zarówno w surowej i gotowanej postaci. W ten sposób unikniesz utraty przeciwutleniaczy. Ponadto ważne jest, aby dieta była zróżnicowana i zbilansowana, aby czerpać z niej korzystne efekty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Vannucci L, Fossi C, Quattrini S, Guasti L, Pampaloni B, Gronchi G, Giusti F, Romagnoli C, Cianferotti L, Marcucci G, Brandi ML. Calcium Intake in Bone Health: A Focus on Calcium-Rich Mineral Waters. Nutrients. 2018 Dec 5;10(12):1930. doi: 10.3390/nu10121930. PMID: 30563174; PMCID: PMC6316542.
  • Federspiel CA, Bertelsen M, Kessel L. Vitamin A in Stargardt disease-an evidence-based update. Ophthalmic Genet. 2018 Oct;39(5):555-559. doi: 10.1080/13816810.2018.1488174. Epub 2018 Jun 25. PMID: 29939824.
  • Pan JH, Abernathy B, Kim YJ, Lee JH, Kim JH, Shin EC, Kim JK. Cruciferous vegetables and colorectal cancer prevention through microRNA regulation: A review. Crit Rev Food Sci Nutr. 2018;58(12):2026-2038. doi: 10.1080/10408398.2017.1300134. Epub 2017 Jun 12. PMID: 28394633.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.