Odmiany sałaty: czy wiesz, które warto uprawiać i jak to robić?

Obecnie istnieje ponad 200 odmian sałaty. Niektóre z nich są bardziej powszechne i łatwiejsze w uprawie, takie jak sałata rzymska i lodowa. Dzisiaj zaproponujemy kilka zaleceń dotyczących wyboru tego warzywa.
Odmiany sałaty: czy wiesz, które warto uprawiać i jak to robić?

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Odmiany sałaty, które możesz uprawiać w swoim ogrodzie, są naprawdę różne. Są one dostępne w różnych rozmiarach, kształtach i smakach.

Ale czy zastanawiałaś się, które odmiany sałaty warto hodować?

Dzisiaj opowiemy Ci o dostępnych opcjach, które możesz mieć w swoim ogródku.

Jakie odmiany sałaty wybrać?

Sałata ma wiele właściwości zdrowotnych. Jednak oprócz tego, że jest dobra dla Twojego organizm u , jest także smaczna i ma mało kalorii. Sałata zawiera około 95% wody i tylko 15 kalorii na 100 gramów.

Jeśli chodzi o składniki odżywcze, to warzywo to jest świetnym źródłem witamin A i C oraz kwasu foliowego. Dostarcza również minerałów, takich jak potas, wapń, fosfor, magnez i sód.

Ogólnie możemy wymienić następujące korzyści sałaty:

 • Pomaga zachować dobrą higienę snu.
 • Ma właściwości przeciwbólowe i uspokajające.
 • Pobudza gruczoły trawienne.
 • Działa jako łagodny środek przeczyszczający ze względu na swoją zawartość błonnika.
 • Jest odpowiednia dla diabetyków.
 • Jest bogata w beta-karoten, a także przyczynia się do zapobiegania niektórym rodzajom raka.

Odmiany sałaty trudno jest wymienić w jednym artykule, ponieważ jest ich ponad 200. Najbardziej znane to sałata lodowa, sałata rzymska, mini sałata rzymska i odmiana summer wonder. Bez względu na rodzaj sałata jest warzywem łatwym w uprawie. W zależności od odmiany, można ją sadzić o każdej porze roku i zbierać po około 3-4 miesiącach.

Pamiętaj, aby mieć na uwadze ślimaki, grzyby, mszyce i ptaki.

Oto popularne odmiany sałaty, które możesz zasadzić w swoim ogrodzie.

Odmiany sałaty

Sałata jest jednym z najczęściej używanych składników podczas przygotowywania sałatek.

Odmiany sałaty

Jest nie tylko niskokaloryczna, ale także dostarcza wielu ważnych składników odżywczych.

Sałata lodowa

Najpierw chcielibyśmy zaproponować odmianę sałaty lodowej, ponieważ można ją sadzić o każdej porze roku. Po zasadzeniu możesz się cieszyć jej smakiem w sałatkach po około trzech miesiącach.

Ten rodzaj sałaty jest okrągły i podobny do kapusty. Jej liście są chrupiące w teksturze, więc często stosuje się ją w różnych przepisach.

Sałata rzymska

Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych odmian sałaty, prawdopodobnie dlatego, że jest łatwa w uprawie i przechowywaniu. Jej liście są podłużne i mają charakterystyczny gruby nerw centralny. Jest to jedna z najbardziej popularnych odmian na świecie.

Możesz ją sadzić o każdej porze roku – ten rodzaj nie wymaga zbyt wiele opieki i wysiłku. Musisz jednak chronić ją przed mrozem w zimie.

Sałata rzymska mini

Ponieważ ta odmiana jest bardzo podobna do sałaty rzymskiej, ale o wiele mniejsza, znana jest jako „mini sałata rzymska”. Ta mniejsza wersja ma znacznie słodszy smak niż tradycyjna rzymska odmiana. Co więcej, jej liście mają gruby nerw centralny, są pofalowane i dość zwarte.

Jeśli latem nie jest zbyt gorąco, możesz sadzić ją przez cały rok. Jednak lepiej jest to robić od stycznia do kwietnia, aby móc ją zbierać w czasie lata. Można ją również sadzić od sierpnia do listopada i zbierać przez całą zimę.

Summer wonder

Sałata summer wonder jest wyjątkowa ze względu na swój piękny czerwony kolor. Jest również bardzo wszechstronna i wiele różnych zastosowań w gastronomii.

Sałata summer wonder

Czerwonawy kolor jest cechą charakterystyczną tej odmiany. Liście tej sałaty są zazwyczaj poskręcane. Z tego powodu mówi się o niej również „ kręcona sałata”. Jest to jeden z najbardziej cenionych rodzajów sałaty w gastronomii.

Jeśli chodzi o uprawę, to weź pod uwagę, że gatunek ten nie toleruje zbyto dobrze zimna. W końcu nazywa się „letni cud” (z ang. summer wonder)!

Jeśli posadzisz ją co dwadzieścia dni, będziesz mógł zbierać ją przez cały rok, gdy liście będą zamknięte i zwarte.

Wskazówki dotyczące uprawy większości odmian sałaty

 • Możesz je hodować za pomocą sadzonek, ale także przez siew pośredni.
 • Zalecamy pozostawienie około 17-25 cm odstępu między każdą rośliną.
 • Możesz także zrobić podwyższaną doniczkę ogrodową, jeśli chcesz zbierać sałatę przez cały rok.
 • Jeśli chodzi o nawadnianie, jest to średnio wymagające warzywo, zwłaszcza po tym, jak utworzy się pączek.
 • Będziesz potrzebować gleby z wystarczającą ilością składników odżywczych, ponieważ jest to roślina, która ich potrzebuje.

Jak widać, sadzenie, uprawa i zbiory sałaty są bardzo łatwe. Najlepsze jest to, że jeśli będziesz nad nią pracować okresowo przez cały rok, na okrągło będziesz mógł się cieszyć świeżymi, smacznymi listkami. W ten sposób możesz czerpać ze wszystkich korzyści zdrowotnych, jakie oferują różne odmiany sałaty!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hae Dun Kim et al. “Sleep-inducing effect of lettuce (Lactuca sativa) varieties on pentobarbital-induced sleep”, Food Sci Biotechnol. 2017; 26(3): 807–814.
  • Jeon YJ et al. “Effects of beta-carotene supplements on cancer prevention: meta-analysis of randomized controlled trials”, Nutr Cancer. 2011 Nov;63(8):1196-207. doi: 10.1080/01635581.2011.607541. Epub 2011 Oct 7.
  • Diana M. Cheng et al. “Development and Phytochemical Characterization of High Polyphenol Red Lettuce with Anti-Diabetic Properties”, PLoS One. 2014; 9(3): e91571.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.