Czosnek - jakie są korzyści zdrowotne wynikające z jego spożywania?

Czosnek - jakie są korzyści zdrowotne wynikające z jego spożywania?

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ze względu na wszystkie zawarte w nim składniki odżywcze, czosnek jest jednym z najbardziej leczniczych pokarmów, które można spożywać. Pomaga w zachowaniu dobrego zdrowia na wielu różnych poziomach.

Być może słyszałeś, że ktoś mówił o zjedzeniu czosnku każdego ranka. Pewnie pomyślałeś, że to szalony pomysł. Jednak czosnek jest czymś więcej niż tylko dodatkiem do potraw. Jest naprawdę fantastyczny dla naszego dobrego samopoczucia.

W poniższym artykule przedstawimy korzyści zdrowotne wynikające z czosnku. Był on używany jako naturalny lek już od starożytności. Jego różnorodne właściwości sprawiły, że brano go pod uwagę w łagodzeniu wszelkiego rodzaju bólu, stanów zapalnych, a nawet chorób przewlekłych.

Czy unikasz go z powodu zapachu? Zapach może być wadą, ale korzyści płynące z jedzenia są znacznie większe!

Czosnek i jego właściwości

 1. Zawiera allicynę, a więc niesie z sobą niezliczone korzyści lecznicze

Czosnek.

Podczas miażdżenia, obierania, siekania lub żucia ząbków czosnku pojawia się jego charakterystyczny zapach. Ale wraz z tym zapachem pojawia się niewielka ilość siarki występująca w substancji, która znana jest jako allicyna.

Allicyna jest substancją odpowiedzialną za potężne działanie lecznicze, które może przynieść korzyść każdemu narządowi w Twoim ciele.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Czym są fitochemikalia? Dowiedz się więcej

 1. Niewiele kalorii i wiele składników odżywczych

Czosnek należy do rodziny cebuli i można go zdobyć na całym świecie. Oznacza to, że wiele osób może czerpać korzyści z jego wartości odżywczej.

 • Każdy ząbek czosnku zawiera tylko 42 kalorie.
 • Dostarcza minerałów takich jak wapń, fosfor, potas, miedź, magnez i selen.
 • Jest także źródłem witaminy B6 i C.
 1. Naturalnie odtruwanie organizmu

Czosnek w miseczce.

Czosnek usuwa z organizmu toksyny, bakterie i pasożyty. To z kolei przynosi korzyści wątrobie i oczyszcza ją z wszystkich metalicznych elementów, które są tam obecne w niewielkich ilościach.

Należą do nich rtęć i niektóre związki chemiczne występujące w lekach. Dzięki zawartym w czosnku witaminom jego jedzenie pobudza czynność wątroby i pomaga zwalczać jej otłuszczenie.

 1. Zapobiega wielu chorobom

Czosnek jest fantastycznym źródłem przeciwutleniaczy. Jedzenie niewielkiej ilości tej potrawy pomaga zwalczać wolne rodniki, które powodują starzenie.

W rezultacie czosnek działa bardzo dobrze przeciwko utlenianiu.

 • Możliwe, że spożywanie jednego ząbku czosnku każdego dnia pomoże zapobiec pogorszeniu się kondycji układu nerwowego, a tym samym zapobiegnie problemom z mózgiem i chorobami takimi jak demencja, choroba Alzheimera i choroba Parkinsona.
 1. Zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów z sercem

Zdrowe serce.

Jak już wiesz, cholesterol nie jest ani Twoim przyjacielem, ani wrogiem. Istnieje dobry cholesterol i zły cholesterol. Od Ciebie zależy, czy będziesz zdrowy. Oto kolejna korzyść zdrowotna czosnku!

Spożywanie ząbka czosnku dziennie obniży poziom cholesterolu, trójglicerydów i innych czynników, które mogą powodować problemy z sercem.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Problemy z sercem — jak je rozpoznać?

 1. Mocne, zdrowe kości dla kobiet

Spożywanie czosnku jest dobre dla kobiecych kości, ponieważ pomaga zwiększyć poziom estrogenu, żeńskiego hormonu płciowego. To z kolei wzmacnia kości i zapobiega chorobom, takim jak choroba zwyrodnieniowa stawów.

 1. Czosnek na nadciśnienie

Nadciśnienie.

Do tej pory zapewne już wiesz, że czosnek jest nieocenionym pokarmem dla Twojego zdrowia. Powiedzieliśmy Ci o niektórych chorobach, z którymi możesz walczyć, jedząc trochę czosnku każdego dnia. Jednak jedną z najważniejszych korzyści zdrowotnych czosnku jest kontrola nadciśnienia.

Pamiętaj: jeśli masz nadciśnienie, najpierw musisz udać się do lekarza i postępować zgodnie z jego radami. Z pewnością sam czosnek nie wyleczy tego stanu, ale może okazać się bardzo pomocny.

Poniżej proponujemy dwa sposoby używania czosnku do zwalczania nadciśnienia tętniczego:

Czosnek i olej

Chodzi o to, aby zmielić kilka ząbków czosnku w oliwie z oliwek. To może wydawać się nieco dziwną mieszanką, ale możemy zapewnić, że nie smakuje źle.

Składniki:

Przybory:

 • 1 szklana butelka.

Przygotowanie:

 • Każdy ząbek czosnku pokrój na pół.
 • Wlej cały olej do szklanej butelki i dodaj wszystkie kawałki czosnku.
 • Odstaw mieszaninę na trzy tygodnie, aby wszystkie jej właściwości zostały aktywowane.
 • Możesz jeść ten preparat rozsmarowując go na kromce chleba.
 • Jedz jako poranną przekąskę, a wkrótce zobaczysz dobre wyniki.

Napar z czosnku

Jest to pyszny napar, który jest używany do utrzymania zdrowego serca od wieków.

Składniki:

 • Ząbek czosnku, zmiażdżony.
 • 1 łyżeczka startego imbiru (5 g).
 • 1 łyżka soku z cytryny (15 ml).
 • Szklanka wody (250 ml).
 • 1 łyżka stołowa miodu (25 g).

Przygotowanie:

 • Zagotuj wodę i dodaj czosnek, imbir oraz miód.
 • Gotuj przez około 20 minut, odcedź i wypij pozostały płyn na pusty żołądek lub przed lunchem.

Zdobyłeś teraz wszystkie informacje, których potrzebujesz na temat różnych korzyści zdrowotnych czosnku.

Twoje dobre samopoczucie i zdrowe ciało zależą od Ciebie. Dbaj o siebie i swoją rodzinę!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.  Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.