Dieta ProLon: co to jest i jakie są jej zalety i wady?

Dieta ProLon zapewnia korzyści przeciwstarzeniowe. Powiemy Ci, na czym polega, jakie daje korzyści i jak ją wprowadzać.
Dieta ProLon: co to jest i jakie są jej zalety i wady?
Maria Patricia Pinero Corredor

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Ostatnia aktualizacja: 13 października, 2022

Dieta ProLon zyskała również sławę jako „dieta przeciwstarzeniowa”. Jej twórca, włoski biolog Valter Longo, twierdzi, że ta dieta może pomóc żyć przez długi czas ciesząc się dobrym zdrowiem. W szczególności naśladuje post i pozwala komórkom czerpać korzyści ze spożywania ograniczonej i określonej ilości niektórych pokarmów.

Taki protokół odżywiania nie tylko sprzyja naprawie komórek, ale także zwiększa poziom energii, promuje utratę wagi i odmładzanie. Chociaż niektóre osoby nie mogą jej stosować, dieta ProLon może mieć interesujące korzyści dla innych. Chcesz dowiedzieć się więcej o jej zaletach i wadach? W tym artykule przyjrzymy się jej szczegółowo.

Na czym polega dieta ProLon?

Dieta ProLon to model odżywiania stworzony przez eksperta zajmującego się starzeniem i dyrektora Instytutu Długowieczności Uniwersytetu Południowej Kalifornii, włoskiego biologa Valtera Longo. Na podstawie studiów zaproponował plan żywieniowy, który naśladuje post bez konieczności pomijania jedzenia.

Dieta ta zasłynęła również jako „dieta naśladująca post”. Jest to bardzo szczególna forma postu, ponieważ umożliwia spożywanie określonych pokarmów. Za ich pośrednictwem dostarczmy do komórek składników odżywczych i wspieramy równowagę metaboliczną.

W ten sposób unika się niektórych zagrożeń związanych z ekstremalnym postem, takich jak zmęczenie, niska produktywność, niskie ciśnienie krwi i niski poziom cukru. Ale jak można osiągnąć post za pomocą jedzenia?

Cóż, dieta ProLon zawiera niskoglikemiczne węglowodany, zdrowe tłuszcze i ograniczoną ilość białka roślinnego w połączeniu z ograniczeniem kalorii. W ten sposób komórki odnotowują, że nie są odżywione i aktywują się szlaki przeciwstarzeniowe, które naprawiają i regenerują tkanki.

Plan obejmuje 5 dni w miesiącu przez 3 kolejne miesiące. Pierwszego dnia dostarczamy 1100 kalorii, a przez pozostałe 4 dni spożywamy jedynie 800 kalorii. To dieta, w której przeważa spożycie owoców, orzechów, warzyw i herbaty.

Badając miejsca o najwyższej średniej długości życia na świecie, takie jak Okinawa w Japonii, zaleca się pościć dwa razy w roku i prowadzić w tym czasie tryb życia według następujących zasad:

 • Pij kieliszek wina dziennie
 • Unikaj tłuszczów i cukrów
 • Wypijaj 2 lub 3 filiżanki kawy
 • Pij wystarczającą ilość wody
 • Wyeliminuj mięso i jajka
 • Wykonuj umiarkowane ćwiczenia, takie jak szybki marsz lub wchodzenie po schodach

Ważną rzeczą do rozważenia w przypadku diety ProLon jest to, że zaprojektowano ją i przeznaczono dla ludzi bez żadnej szczególnej choroby lub schorzenia.

¿En qué składa się z diety ProLon?
Dieta ProLon jest uważana za formę przerywanego postu, ale niektóre pokarmy nadal można spożywać.

Uważamy, że możesz również przeczytać ten artykuł: 4 świetne zdrowe przepisy, które możesz uwzględnić w swoim cotygodniowym menu

Możliwe korzyści z diety ProLon

Niektóre badania nad dietą ProLon dały interesujące wyniki dotyczące jej korzyści zdrowotnych. Omówimy je poniżej:

 • Badanie, w którym ProLon stosowano 5 dni w miesiącu przez 3 miesiące wykazało, że osoby, które stosowały dietę, straciły masę ciała i tłuszcz brzuszny. Tymczasem ich beztłuszczowa masa mięśniowa została utrzymana, a ciśnienie krwi i cholesterol spadły.
 • W tym samym badaniu stwierdzono, że ta dieta jest bezpieczna, możliwa do zrealizowania i skuteczna w zmniejszaniu markerów i czynników ryzyka starzenia, a także chorób związanych z wiekiem.
 • Inne badania wykazały, że ten rodzaj diety obniża poziom cukru we krwi, insulinę i insulinopodobny czynnik wzrostu I (IGF-I). Kiedy IGF-I jest podwyższony, wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka.
 • Tymczasem inna grupa ekspertów również poparła to ustalenie. Z kolei po zastosowaniu diety stwierdzili regenerację układu odpornościowego opartego na komórkach macierzystych.

Inne diety, w których stosuje się przedłużone posty tylko wodę, okazują się trudne do przestrzegania i mają wiele negatywnych skutków. Tymczasem część naukowców wskazuje, że dieta ProLon minimalizuje ryzyko wystąpienia tych efektów i zmniejsza wcześniej występujące dysfunkcje.

Czy dieta ProLon ma jakieś wady?

Analizując dietę ProLon zdajemy sobie sprawę, że nie jest to zindywidualizowany plan i dlatego nie działa u wszystkich. Ponadto nie uwzględnia pewnych warunków zdrowotnych jej stosowania.

Po otrzymaniu zestawu dietetycznego w ramach programu odbywa się konsultacja z dietetykiem lub pielęgniarką. Nie robi się tego jednak przed rozpoczęciem planu.

Z drugiej strony eliminacja niektórych pokarmów, takich jak mięso i jajka, zmniejsza spożycie wysokiej jakości białka. Wpływa to również na spożycie między innymi biodostępnego żelaza, witaminy B12 i fosforu. Z tego powodu wszelkie niedobory żywieniowe powinny być pod ścisłą kontrolą.

Zalecenie dotyczące spożywania wina i kawy – niezależnie od wieku czy stanu fizjologicznego – traktowane jest dość lekko. Ponadto badanie potwierdza, że zdrowsze jest przyjmowanie resweratrolu (głównego związku aktywnego obecnego w winie) zamiast samego napoju alkoholowego.

Należy również zweryfikować rodzaj zalecanych ćwiczeń, ponieważ nie każdy nadaje się do szybkiego chodzenia czy wchodzenia po schodach. Istnieją inne rodzaje treningów, które dostosowują się do potrzeb i warunków danej osoby.

Jeśli chodzi o ograniczenie kalorii, spożywanie 800 kalorii przez 4 dni wcale nie brzmi zachęcająco. Niedawno w Revista Argentina de Endocrinología y Metabolismo wyjaśniono, że niektóre programy dietetyczne w Internecie nie mają odpowiedniej kontynuacji, ani nie są zgodne z badaniami prowadzonymi przez naukę.

Ten fakt przywodzi na myśl tak zwane „diety cud”, zwłaszcza gdy ich twórcy twierdzą, że zwiększają średnią długość życia do 100 lat. Z drugiej strony, dieta ProLon wprowadza na rynek pewne standardowe produkty na 5-dniowy post, bez większych rozważań na ich temat.

Podkreśla również, że post powinien odbywać się co najmniej dwa razy w roku, aby uzyskać dobre wyniki. Marketing to kolejna powszechna cecha diet cudownych.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: 5 przepisów z diety śródziemnomorskiej, które pomogą Ci schudnąć

Co obejmuje dieta ProLon na dni 1-5?

Plan obejmuje zestaw 5 małych pudełek z kartą menu, po jednym pudełku na każdy dzień, zawierającym wszystkie dozwolone pokarmy. W sumie są tam 73 składniki pochodzenia roślinnego, których kolejności na poszczególne dni nie można zmieniać. Pokarmy te obejmują następujące produkty:

 • Suche mieszanki do zup błyskawicznych, do których należy dodać wodę i podgrzać
 • Krakersy lniano-jarmużowe
 • Batoniki orzechowo-kakaowe
 • Worki oliwek
 • Suplementy omega-3, takie jak olej z alg
 • Multiwitaminy i minerały
 • Ziołowe herbaty
 • Butelka wody do przygotowania napoju smakowego zawierającego glicerol

Napój z glicerolem przygotowywany jest od 2-ego do 5-ego dnia w celu wywołania uczucia sytości. Na stronie internetowej marki znajduje się również sekcja pytań, w której podane są następujące wskazówki:

 • Pij filiżankę czarnej kawy dziennie
 • Wrzuć plasterek cytryny do wody
 • Dopuszczalna jest zwykła woda gazowana
 • Dodaj łyżeczkę ziół do zupy
Dieta ProLon
Ze względu na swoje właściwości dietę ProLon uważa się za restrykcyjną. Dlatego powinna być stosowana wyłącznie pod nadzorem specjalistów ds. żywienia.

Czy wskazane jest przestrzeganie diety ProLon?

Nie ma wątpliwości, że odżywianie jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na zdrowie, jakość życia i starzenie się. Dlatego dieta oparta na równowadze jakości i ilości składników odżywczych zapewnia dobre zdrowie od najmłodszych do najstarszych lat.

Ponadto dobry styl życia w połączeniu ze spożywaniem naturalnej, nieprzetworzonej i pełnowartościowej żywności oraz codziennymi ćwiczeniami może wydłużyć lata życia bez konieczności stosowania restrykcyjnych diet. Jednak jako zalecenie, dieta ProLon powinna być oceniona przez lekarzy i dietetyków. Powinni ocenić, czy taki plan żywieniowy jest odpowiedni dla Ciebie zgodnie z indywidualnymi kryteriami zdrowia i kondycji fizycznej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Junko Takahashi. El método Japonés para vivir 100 años. Editorial Planeta. Primera edición. 2017. Disponible en: https://www.planetadelibros.com/libros_contenido_extra/35/34843_El_Metodo_Japones.pdf
 • Brandhorst, S., Choi, I. Y., Wei, M., Cheng, C. W., Sedrakyan, S., Navarrete, G., Dubeau, L., Yap, L. P., Park, R., Vinciguerra, M., Di Biase, S., Mirzaei, H., Mirisola, M. G., Childress, P., Ji, L., Groshen, S., Penna, F., Odetti, P., Perin, L., Conti, P. S., … Longo, V. D. (2015). A Periodic Diet that Mimics Fasting Promotes Multi-System Regeneration, Enhanced Cognitive Performance, and Healthspan. Cell metabolism22(1), 86–99. https://doi.org/10.1016/j.cmet.2015.05.012
 • Lee, C., Safdie, F. M., Raffaghello, L., Wei, M., Madia, F., Parrella, E., Hwang, D., Cohen, P., Bianchi, G., & Longo, V. D. (2010). Reduced levels of IGF-I mediate differential protection of normal and cancer cells in response to fasting and improve chemotherapeutic index. Cancer research70(4), 1564–1572. https://doi.org/10.1158/0008-5472.CAN-09-3228
 • Cheng, C. W., Adams, G. B., Perin, L., Wei, M., Zhou, X., Lam, B. S., Da Sacco, S., Mirisola, M., Quinn, D. I., Dorff, T. B., Kopchick, J. J., & Longo, V. D. (2014). Prolonged fasting reduces IGF-1/PKA to promote hematopoietic-stem-cell-based regeneration and reverse immunosuppression. Cell stem cell14(6), 810–823. https://doi.org/10.1016/j.stem.2014.04.014
 • Juan Gambini, Raúl López-Grueso, Gloria Olaso-González, Marta Inglés, Khira Abdelazid, Marya El Alami, Vicent Bonet-Costa, Consuelo Borrás, José Viña. Resveratrol: distribución, propiedades y perspectivas. Revista Española de Geriatría y Gerontología. 2013.  Vol. 48. Núm. 2. Páginas 79-88. DOI: 10.1016/j.regg.2012.04.007
 • MEJÍA MG, VERONESI LA ; MALDONADO AL , FUENTES RH. Dietas restrictivas ¿realmente son lo que prometen? REV ARGENT ENDOCRINOL METAB. 2021; 58 #2. Disponible en: http://www.raem.org.ar/numeros/2021-vol58/numero-02/raem-58-2-37-45.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.