Przepis na mleko z orzechów laskowych i czekolady

Nauczymy Cię, jak zrobić w domu mleko z orzechów laskowych i czekolady. Ten doskonały napój chłodzący może też służyć jako dodatek do różnych naparów, takich jak kawa. Nie przegap tego przepisu.
Przepis na mleko z orzechów laskowych i czekolady
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Mleko z orzechów laskowych i czekolady to napój, który może być bardzo pożywny i orzeźwiający. Warto włączyć go z umiarem do diety, o ile zapewnisz jej urozmaicenie. Ten napój może pomóc w zapobieganiu niedoborowi niezbędnych mikroelementów potencjalnie zagrażających zdrowiu.

Zanim przejdziemy do przepisu, należy pamiętać, że najlepszym produktem zapewniającym dobry stan nawodnienia jest woda. Nie umniejsza to jednak faktu, że czasami można spożywać inne płyny.

Jednak w naszej codziennej diecie musimy ograniczyć słodkie napoje orzeźwiające i soki. Zawierają bowiem nadmierne ilości cukrów prostych, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Składniki do przepisu na mleko z orzechów laskowych i czekolady

Do przygotowania wyśmienitego mleka orzechowego z czekoladą potrzebne będą następujące składniki:

Należy pamiętać, że cukier jest opcjonalny. Jeśli przygotowujesz ten napój dla osób prowadzących siedzący tryb życia lub dla osób z chorobą metaboliczną, najlepszym rozwiązaniem może być pominięcie tego składnika.

Dzięki temu picie napoju nie wpłynie na poziom glukozy we krwi, co mogłoby powodować problemy w perspektywie średnioterminowej. Z drugiej strony można by również zdecydować się na dodanie do przepisu sztucznego słodzika, choć należy zaznaczyć, że dodatki te nie dostarczają nam żadnej energii.

Mleko i orzechy.
Przygotowanie mleka orzechowego w domu jest znacznie prostsze niż mogłoby się wydawać.

Instrukcje krok po kroku

  1. Wrzuć orzechy laskowe do miski z wodą, aby je namoczyć. Wystarczy zalać je wodą w misce i pozostawić na 12 godzin. Po tym czasie odsącz je i odłóż na bok.
  2. Następnie włóż orzechy laskowe do blendera z połową wody, kakao w proszku i cukrem. Miksuj na pełnej mocy, aż utworzy się pasta.
  3. Następnie dodaj resztę wody i ponownie zmiksuj.
  4. Przecedź przez sitko i podawaj.
  5. Jeśli chcesz, możesz posypać gotowe mleko z orzechów odrobiną kakao na wierzchu pianki, która się utworzy.

Mleko z orzechów laskowych a korzyści dla zdrowia

Spożywanie tego napoju może mieć szereg korzyści zdrowotnych. Mleko z orzechów laskowych należy jednak uwzględnić w kontekście zbilansowanej i zróżnicowanej diety. Jeśli w Twojej diecie występuje niedobór niezbędnych składników odżywczych, zagraża to ogólnemu zdrowiu. W konsekwencji może to prowadzić do przewlekłych i złożonych patologii w perspektywie średnioterminowej.

Różne rodzaje mleka.
Spróbuj przygotować różne mleczka orzechowe w domu.

Mleko z orzechów z czekoladą może pomóc w walce ze starzeniem się

Kakao jest źródłem fitochemikaliów o działaniu antyoksydacyjnym, wśród których wyróżniają się flawonoidy. Związki te neutralizują powstawanie wolnych rodników i ich późniejsze gromadzenie w tkankach organizmu. Mechanizm ten może zmniejszyć szybkość starzenia, jak stwierdzono w badaniach opublikowanych w czasopiśmie Clinical Interventions in Aging.

Może poprawić pracę serca!

Orzechy laskowe zawierają szereg nienasyconych lipidów, które ten napój zachowuje i które są bardzo korzystne dla naszego organizmu. Według badania opublikowanego w czasopiśmie Biochemical Society Transactions, te składniki odżywcze mają pozytywny wpływ na organizm ludzki, gdyż zmniejszają mechanizmy zapalne i promują prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Wszystko to dzięki dobroczynnemu działaniu kwasów omega-3.

Przeczytaj o innych świetnych przepisach: Trzy świetne przepisy na produkty fermentowane

Pomaga w utrzymaniu dobrego poziomu nawilżenia

Zapewnienie dobrego bilansu wodnego w naszym ciele jest niezbędne, aby zapobiec rozwojowi zagrażających życiu patologii. Jeśli poziom nawodnienia zostanie drastycznie obniżony, będziemy mieli problemy z kontrolowaniem ogólnej temperatury ciała.

Jednak nie każdy rodzaj napoju jest odpowiedni, aby pomóc nam w optymalnym nawodnieniu. Wykazano, że te, które zawierają dodatek cukru w dużych ilościach, negatywnie wpływają na funkcjonowanie metabolizmu, co w przyszłości ma zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Najlepiej zatem unikać ich w diecie, podobnie jak alkoholu.

Przygotuj w domu mleko z orzechów laskowych z czekoladą

Jak widzieliśmy, przygotowanie mleka orzechowego z czekoladą w domu jest naprawdę łatwe. Nie potrzebujesz wielu składników ani dużo czasu, aby przygotować napój, który można przechowywać w lodówce przez kilka dni. To doskonała opcja na ochłodzenie organizmu, zwłaszcza w czasie upałów. Oczywiście najlepiej nie dodawać do mleka cukru, aby było wyjątkowo zdrowe.

Na koniec pamiętaj, że Twoim celem jest dbanie o swoje zdrowie, dlatego warto upewnić się, że spożywasz ten napój praktykując jednocześnie dobre życiowe nawyki. Wśród nich wyróżnia się regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych z naciskiem na trening siłowy. Ponadto należy zadbać o dobrą ekspozycję na słońce, aby nie cierpieć na niedobór witaminy D, który mógłby zaburzyć homeostazę narządów wewnętrznych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Liguori I, Russo G, Curcio F, Bulli G, Aran L, Della-Morte D, Gargiulo G, Testa G, Cacciatore F, Bonaduce D, Abete P. Oxidative stress, aging, and diseases. Clin Interv Aging. 2018 Apr 26;13:757-772. doi: 10.2147/CIA.S158513. PMID: 29731617; PMCID: PMC5927356.
  • Calder PC. Omega-3 fatty acids and inflammatory processes: from molecules to man. Biochem Soc Trans. 2017 Oct 15;45(5):1105-1115. doi: 10.1042/BST20160474. Epub 2017 Sep 12. PMID: 28900017.
  • Qin P, Li Q, Zhao Y, Chen Q, Sun X, Liu Y, Li H, Wang T, Chen X, Zhou Q, Guo C, Zhang D, Tian G, Liu D, Qie R, Han M, Huang S, Wu X, Li Y, Feng Y, Yang X, Hu F, Hu D, Zhang M. Sugar and artificially sweetened beverages and risk of obesity, type 2 diabetes mellitus, hypertension, and all-cause mortality: a dose-response meta-analysis of prospective cohort studies. Eur J Epidemiol. 2020 Jul;35(7):655-671. doi: 10.1007/s10654-020-00655-y. Epub 2020 Jun 11. PMID: 32529512.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.