Dania które pomagają schudnąć - 5 propozycji diety śródziemnomorskiej

Główną zaletą tej diety jest doskonały wkład zdrowych tłuszczów pochodzących z oliwy z oliwek i innych produktów bogatych w kwasy omega 3 i 6. Odkryj kilka przepisów, które możesz włączyć do swojego planu odchudzania.
Dania które pomagają schudnąć - 5 propozycji diety śródziemnomorskiej
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kuchnia śródziemnomorska odpowiada jednemu z najlepszych wzorców żywieniowych na świecie. Dodatkowo zawiera pyszne i łatwe do przyrządzenia w domu dania, które pomagają schudnąć. Chcesz się dowiedzieć, jak przyrządzać potrawy diety śródziemnomorskiej, które będą wspierać Twoją dietę odchudzającą?

Ta dieta uwzględnia wszelkiego rodzaju produkty żywnościowe. Jednak kładzie priorytet na spożycie węglowodanów złożonych oraz owoców i warzyw. Dlatego jej stosowanie pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi, co z kolei pozwala w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym.

Główną zaletą tej diety jest ponadto doskonały udział zdrowych tłuszczów pochodzących z oliwy z oliwek i innych pokarmów bogatych w kwasy tłuszczowe, takie jak Omega 3 i 6. Zapewnia również odpowiednia ilość innych niezbędnych składników odżywczych.

Dowiedz się, które dania tej diety pomagają schudnąć najszybciej i nie wahaj się ich wypróbować.

Jakie zalety ma dieta śródziemnomorska?

Zdrowa żywność
Dieta śródziemnomorska jest jedną z najbardziej kompletnych sposobów odżywiania. Obejmuje wszystkie grupy składników odżywczych i sugeruje przygotowywanie potraw na zdrowej i zróżnicowanej żywności.

Dieta śródziemnomorska to model żywienia zgodny z wzorami diety krajów śródziemnomorskich, takich jak Hiszpania, Portugalia, Francja, Włochy, Grecja i Malta. Ten model jest bogaty w główne grupy żywności, które musi zawierać dieta, aby była zróżnicowana, zbilansowana i zdrowa.

Celem każdej diety jest odpowiednie dawkowanie poszczególnych składników odżywczych. Właśnie w tym celu opracowano piramidę żywieniową, aby uporządkować wszystkie produkty i zrozumieć, jak je przyjmować. Oto, co nam mówi odnośnie diety śródziemnomorskiej:

  • Oliwa z oliwek stanowi podstawę w kuchni śródziemnomorskiej.
  • Używa pokarmów świeżych, sezonowych, nie mrożonych.
  • Węglowodany są dostarczane przez zboża, takie jak ryż, makaron i chleb, który jest również podstawowym produktem.
  • Dziennie należy spożywać pięć porcji owoców i warzyw. Nie możemy zapomnieć o świeżych owocach na deser.
  • Niezbędne są ponadto produkty mleczne: odtłuszczone mleko, świeże, miękkie sery i jogurt naturalny.
  • Średnio cztery jajka tygodniowo są kolejnym niezbędnym składnikiem odżywczym dla zdrowia, podobnie jak niebieskie i białe ryba a także białe mięso.
  • Unika się nadmiaru tłuszczów zwierzęcych, czerwonego mięsa jak również słodyczy.
  • Naturalna woda mineralna jest niezbędna do życia. Średnio na osobę przypadają dwa litry wody dziennie. Dokładna ilość zależy jednak od wieku, wagi i innych parametrów.
  • Unika się dodatków, takich jak sól lub cukier.
  • Ponadto należy uzupełniać dietę codziennymi ćwiczeniami.

Czy warto wybierać dania, które pomagają schudnąć?

W przeciwieństwie do innych nawyków żywieniowych, dieta śródziemnomorska jest sposobem odżywiania, którego potrzebujemy, aby dobrze żyć. Nie jest agresywna, nie powoduje niedoborów żywieniowych. Nie schudniesz na niej szybko.

Ale jeśli utrzymasz odpowiednią ilość pożywienia i codziennie będziesz uprawiać sport, nie tylko stracisz kilogramy. Spore korzyści przyniesie to również Twojemu sercu.

Ta dieta nie polega więc na zrzuceniu 5 kilogramów w 3 dni, jak ma to miejsce w przypadku diety ananasowej czy karczochowej. Zależy nam raczej na utrzymaniu wskaźnika masy ciała na zalecanym średnim poziomie i delektowaniu się pysznymi i urozmaiconymi posiłkami. To coś, co wymaga edukacji, za którą Twój organizm ci podziękuje.

Dieta śródziemnomorska zawiera jednak pewien błąd, który może przeszkodzić w utracie wagi. Do zalecanych potraw zalicza bowiem wino. Tymczasem artykuł opublikowany w Journal of the American College of Cardiology odradza spożywanie alkoholu w którejkolwiek z jego form.

Substancja ta zwiększa ryzyko chorób i przyczynia się do zwiększenia masy ciała.

Dania z diety śródziemnomorskiej, które pomagają schudnąć

Poniżej przedstawiamy typowe dania kuchni śródziemnomorskiej, które dzięki swoim składnikom pomagają schudnąć. Są proste w przygotowaniu, a także pożywne. Nie wahaj się ich przygotować nie tylko dla utraty wagi. Przede wszystkim pomyśl o wyjściu z rutyny i o poprawie zdrowia. Masz do wyboru 5 pysznych propozycji:

1. Pyszne dania, które dodatkowo pomagają schudnąć: bataty marynowane w curry

Aby uciec od monotonii, warto postawić na nowe lub niezwykłe smaki kuchni śródziemnomorskiej. Bataty marynowane w przyprawach curry i doprawione sezamem lub innymi nasionami może być daniem nietypowym i zachowującym lekkość poszukiwaną przez osoby na diecie.

2. Szaszłyki z owoców morza i ryb

Szaszłyk z owoców morza
Szaszłyki z ryb i skorupiaków dostarczą sporo kwasów tłuszczowych omega 3 i białka.

Kuchnia śródziemnomorska proponuje różne dania na kolację na bazie białka (bez warzyw lub innych produktów z węglowodanami), które pomagają schudnąć w pierwszych tygodniach diety. Pyszne szaszłyki z ryb i owoców morza, doprawione przyprawami, cytryną lub czosnkiem i natką pietruszki mogą być dobrą opcją na ucieczkę od nudy.

3. Kurczak faszerowany szparagami, szpinakiem i bitym serem

Kurczak faszerowany warzywami i kremowym serkiem to kolejna na dania diety śródziemnomorskiej, które pomagają schudnąć. Ponadto jest to zdrowy i pyszny sposób na ucieczkę od typowego grillowanego steku.

Aby go ugotować, wystarczy upiec kurczaka i obtoczyć go w warzywach i serze. Pięć minut w piekarniku i masz gotowy smaczny i zdrowy posiłek.

Może Cię zainteresować również ten ciekawy artykuł: Pięć diet, które konkurują z tradycyjną dietą śródziemnomorską

4. Łosoś zapiekany w folii

Dania, które pomagają schudnąć - łosoś
Łosoś jest produktem, którego nie może zabraknąć w diecie śródziemnomorskiej. Jest niskokaloryczny i dostarcza znacznych dawek kwasów omega 3, białka oraz witamin i minerałów.

Łosoś jest zwykle jednym z najczęściej powtarzających się pokarmów w każdej diecie odchudzającej. I nic dziwnego, ma bowiem cenne właściwości. Jest bardzo bogaty w kwasy tłuszczowe, ale przede wszystkim ma wyśmienity smak.

Pysznym i lekkim posiłkiem, ale ze wszystkimi zaletami, jest łosoś zapiekany w folii. Przygotowuje się go na warstwie cukinii, zielonych szparagów i porów oraz polewa odrobiną białego wina.

5. Sałatka ze świeżej zielonej fasoli

Innym problemem, który zwykle napotykamy w diecie odchudzającej, jest brak pomysłów na smaczne potrawy z roślin strączkowych. Ta sałatka jest natomiast idealna do zabrania do pracy lub zjedzenia na mieście.

Tuńczyk w zalewie naturalnej, pierś z indyka i gotowane białka jaj dostarczą nam protein, których potrzebujemy. A w połączeniu z fasolą dadzą wyśmienity smak.

Oprócz tych potraw z diety śródziemnomorskiej, które omówiliśmy, istnieje wiele innych pysznych i zdrowych opcji. Nigdy nie przestawaj szukać alternatyw!

Dieta śródziemnomorska, ale zbilansowana energetycznie

Pomimo tego, że dieta śródziemnomorska może wspomóc nasze zdrowie, ważne jest, aby mieć na względzie równowagę kaloryczną. Nie wolno nam przekraczać ilości pożywienia, nawet jeśli są to dania, które pomagają schudnąć. Uważaj więc, aby nie wpaść w hiperkaloryczny plan żywieniowy, który spowoduje przyrost masy ciała.

Pamiętaj, że przybieranie na wadze lub utrata wagi ma wiele wspólnego ze spożywanymi kaloriami i ilościami kalorii, które spalasz. Ponadto nadwaga wiąże się z wieloma chorobami, jak wynika z badania opublikowanego w 2016 roku.

Z tego powodu niezbędne jest dostosowanie bilansu kalorycznego diety do każdej osoby indywidualnie. Dodanie regularnych ćwiczeń fizycznych do diety śródziemnomorskiej to ponadto niezawodny sposób na poprawę zdrowia i utrzymanie dobrej kondycji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Braillon A., Alcohol: cardiovascular disease and cáncer. J Am Coll Cardiol, 2018. 71 (5): 582-583.
  • Hoffomann S., Stucker R., Rupprecht M., Orthopedic problems in overweight and obese children. Klin Padiatr, 2016. 228 (2): 55-61.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.