Niepowodzenie w odchudzaniu- 6 możliwych przyczyn

Wiele popularnych diet wydaje się być bardzo restrykcyjnymi i ograniczającymi spore grupy produktów. Wymagają spożywania mało apetycznych, niskokalorycznych potraw, które mogą na dłuższą metę powodować niedobory istotnych składników odżywczych. Takie monotonne żywienie często powoduje niepowodzenie w odchudzaniu- nie jesteśmy w stanie ich przestrzegać przez dłuższy czas. Jednakże, jeśli chcesz z powodzeniem schudnąć, wcześniej czy później musisz nauczyć się zdrowego odżywiania.
Niepowodzenie w odchudzaniu- 6 możliwych przyczyn
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Według badań przeprowadzonych przez SEEDO (Hiszpańskie Towarzystwo Badań nad Otyłością) nawet 81% Hiszpanów chcących zrzucić kilka kilogramów niestety poddaje się i ogłasza niepowodzenie w odchudzaniu.

Wniosek z tych badań jest następujący: aby schudnąć, musisz zidentyfikować wszelkie pokusy stojące na przeszkodzie przestrzegania diety i poszukać rozwiązań tych problemów. W tym artykule pomożemy Ci przeanalizować co może powodować niepowodzenie w odchudzaniu i jak sobie z tym poradzić.  

Czytaj dalej!

Dlaczego Twoje wysiłki często przynoszą niepowodzenie w odchudzaniu?

Jeśli choć raz byłeś na diecie, być może zadałeś sobie to pytanie. Wiele badań wskazuje na to, że dwie trzecie osób, które się odchudzają, szybko odzyskuje utraconą wagę. Ponadto, wielu odchudzających się przybiera więcej, niż ważyło przed przeprowadzoną dietą! 

W rezultacie pojawia się frustracja, niskie poczucie własnej wartości i wprowadzenie się w błędne koło- odchudzania i tycia. Często jest to bardzo niekorzystne dla zdrowia układu hormonalnego, poziomu cholesterolu, nastroju i nawet elastyczności Twojej skóry. Ponadto takie wahania wagi mogą spowolnić Twój metabolizm, osłabić włosy i paznokcie

Niepowodzenie w odchudzaniu – 6 możliwych przyczyn i łatwe rozwiązania

1. Gwałtownie ograniczasz tłuszcze w diecie – nawet te zdrowe 

Źródło tłuszczu

Niskie spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 wiąże się często z wyższym spożyciem niezdrowych tłuszczów wysoko przetworzonych.

Usunięcie z jadłospisu tłuszczy może być głównym powodem niepowodzenia  wielu diet odchudzających. Niektórzy specjaliści i dietetycy sugerują, że nierównowaga w spożywaniu kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 może być związana z otyłością i problemami w zrzuceniu dodatkowych kilogramów. 

Najlepiej jest spożywać podobne ilości kwasów omega-6 i omega-3. Niestety, we współczesnej diecie mamy często wysokie spożycie przetworzonej żywności zawierającej oleje roślinne i inne tłuszcze utwardzone. Taki sposób żywienia podnosi bilans spożycia kwasów omega-6 względem omega-3 (zawartego w rybach, awokado czy orzechach). 

Ponadto, jeśli przestaniesz jeść produkty bogate w tłuszcze, a w szczególności kwasy tłuszczowe omega-3, może to powodować przejadanie się. Dzieje się tak gdy Twoje ciało nie otrzymuje wszystkich potrzebnych składników odżywczych i uruchamia się pragnienie zjedzenia wszelkiego rodzaju tłuszczów, i prowadzi do przejadania się.

2. Twoja dieta jest zbyt niskokaloryczna

Twoje ciało ciągle pracuje nad utrzymaniem zdrowej wagi. Niestety, kiedy w twojej diecie nie ma wystarczającej ilości kalorii, a ty czujesz ciągły głód- oznacza to pozbawienie ważnych składników odżywczych.

Kiedy utrzymujesz taki stan przez dłuższy czas, Twój organizm włącza mechanizmy obronne. Metabolizm spowalnia, kobiety mogą stracić miesiączkę, Twoje włosy mogą wypadać. Ponadto, Twój organizm będzie starał się magazynować wszelkie kalorie jako zapasy tłuszczu. 

Twoje ciało wpadając w stan głodowy zmienia zagospodarowanie kalorii- nie wie przecież, kiedy będzie miało dostęp do potrzebnych składników odżywczych. Taki mechanizm  utrzymuje nas przy życiu w czasach prawdziwego głodu, ale nie służy przy odchudzaniu.

Paradoksalnie więc zbyt duży niedobór kalorii i składników odżywczych może sprawić, że Twoje ciało będzie miało problem ze zrzuceniem nadmiernych kilogramów, ponieważ metabolizm zwalnia i przechodzi w „tryb przetrwania”.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Skuteczne spalanie kalorii na siłowni

3. Proteiny, w tym białka roślinne, powinny stanowić ważną część Twojej diety.

Źródło białka

Wiele osób patrzy na rośliny strączkowe, jak na wysokokaloryczną grupę żywności, której należy unikać podczas odchudzania. 

Jednak produkty te są źródłem wolno wchłaniających się węglowodanów, które zmniejszają Twój apetyt na wiele godzin. Ponadto, cechują się wysoką zawartością białka i pomagają w rozwoju masy mięśniowej, są przydatne również do spalania tłuszczu.

4. Niepowodzenie w odchudzaniu z powodu przetrenowania

Wykonywanie regularnych ćwiczeń jest bardzo ważnym etapem utraty wagi.

Wystarczy 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej dziennie, aby zachować zdrowie.

Z drugiej strony, jeśli będziesz ćwiczyć zbyt intensywnie, przez wiele godzin dziennie, uruchomisz reakcje obronne organizmu na stres.

Długotrwałe przetrenowanie organizmu może wprawić Twoje ciało w stan przewlekłego stresu i zmęczenia. Kiedy tak się dzieje, układ odpornościowy zwalnia, a ciało uwalnia kortyzol, czyli hormon stresu, który może przyczynić się do zwiększenia masy ciała. Jest to również związane z problemami immunologicznymi, depresją i niepłodnością.

5. Stres związany z dietą

Niepowodzenie w odchudzaniu - stres
Dieta powinna powodować pewne zmiany w Twoim stylu życia, a nie tylko same ograniczenia, które nadmiernie Cię stresują i zaprzątają Twoją głowę.

Przeciążenie ćwiczeniami nie jest jedynym aspektem utraty wagi, który może wywołać reakcję stresową ciała. Ciągłe zamartwianie się tym, co zjesz, nieustanne liczenie kalorii i utrata przyjemności z jedzenia, mogą również stresować Twoje ciało.

Zamiast dostosowywać styl życia do ścisłych zasad diety, po prostu staraj się jeść zdrowo i w urozmaicony sposób.  Taka równowaga powoli Ci przestać nieustannie myśleć o jedzeniu. 

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Stres oksydacyjny – na czym polega to zjawisko?

6. Niepowodzenie w odchudzaniu – niezbilansowana dieta

Diety odchudzające cechują się wieloma wymagającymi regułami, co utrudnia ich utrzymanie w perspektywie długoterminowej. Wcześniej czy później musisz nauczyć się jeść zdrowo i zmienić nawyki żywieniowe

Zamiast tracić dużo czasu na obciążanie ciała dietą kosztem układu nerwowego i zdrowia, możesz pracować z jego naturalnymi funkcjami.

Warto zapewnić swojemu ciału dopływ energii i pysznego, zdrowego jedzenia, aby mogło funkcjonować w pełni witalności. Utrzymanie stałego poziomu składników odżywczych utrzymuje stabilny poziom cukru we krwi, pozwala się skoncentrować i zapewnia jasność umysłu.

Ponadto, jeśli nauczysz się jeść zdrowo bez umierania z głodu, będziesz podejmować mądrzejsze i bardziej świadome decyzje dotyczące tego, jakie jedzenie jeść, a co warto ograniczyć do specjalnych okazji i mniejszych porcji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mann T, Tomiyama AJ, Westling E, Lew AM, Samuels B, Chatman J. Medicare’s search for effective obesity treatments: diets are not the answer. Am Psychol. 2007 Apr;62(3):220-33. Review. PubMed PMID: 17469900.
  • Rynders CA, Thomas EA, Zaman A, Pan Z, Catenacci VA, Melanson EL. Effectiveness of Intermittent Fasting and Time-Restricted Feeding Compared to Continuous Energy Restriction for Weight Loss. Nutrients. 2019 Oct 14;11(10):2442
  • Rajan TM, Menon V. Psychiatric disorders and obesity: A review of association studies. J Postgrad Med. 2017 Jul-Sep;63(3):182-190.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.