Dieta paleo dla dzieci - czy to dobre rozwiązanie?

Dieta paleo to forma odżywiania o prehistorycznym pochodzeniu. Zobacz, jak może pomóc Twojemu dziecku i sprawdź, czy zaleca się, aby ją stosowało w swoim życiu.
Dieta paleo dla dzieci - czy to dobre rozwiązanie?
Maria Patricia Pinero Corredor

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2022

Według badań, dieta paleo podtrzymywała rozwój człowieka z epoki paleolitu, czyli w okresie od 2,5 miliona do 10 000 lat p.n.e.. Dlaczego więc nie miałaby być odpowiednia dla wszystkich, w tym dla naszych maluchów? W związku z tym niektórzy specjaliści uważają, że dieta paleo dla dzieci to bardzo dobre rozwiązanie.

Ten model odżywiania ma naśladować to, co jedli nasi przodkowie zanim rozwinęło się rolnictwo. W ten sposób żywili się więc prehistoryczni myśliwi, rybacy i zbieracze. Najogólniej mówiąc, chodzi o spożywanie świeżych i mało przetworzonych produktów.

To pomaga zmniejszyć zależność od wygodnych, ale przetworzonych produktów, a także wielu razowych produktów spożywczych oraz roślin strączkowych.

Dieta paleo nosi również inne nazwy takie, jak dieta paleolityczna, dieta epoki kamienia, dieta jaskiniowców lub dieta łowców-zbieraczy. W przypadku dzieci, podobnie jak w przypadku innych wytycznych żywieniowych, rodzice muszą zapewnić, aby otrzymywały wszystkie potrzebne im składniki odżywcze.

Ale czy na pewno dieta paleo to dobra opcja dla dzieci? Przekonajmy się.

Żywność w diecie Paleo

Ogólnie rzecz biorąc, dieta paleo obejmuje chude mięso, ryby, warzywa, owoce, orzechy, nasiona, zdrowe tłuszcze i oleje. Opiera się na założeniu, że ludzie nie są przystosowani do jedzenia i metabolizowania żywności pochodzącej ze współczesnego rolnictwa.

Podobnie jak inni eksperci, autor tego planu żywienia, dr Loren Cordain, doszedł do wniosku, że współczesna dieta wiąże się ze wzrostem przewlekłych chorób niezakaźnych. Mówimy o tak poważnych chorobach, jak cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia, otyłość, nadciśnienie i osteoporoza.

Pokarmy zawarte w diecie paleo to:

  • Owoce i warzywa. Najlepiej tropikalne, takie jak ananas, papaja, mango i jabłko fuji.
  • Ryby i skorupiaki, złowione w środowisku naturalnym a nie hodowane w gospodarstwie.
  • Jaja kurze, przepiórcze i gęsie z gospodarstw ekologicznych.
  • Drób i mięso czerwone, w tym dziczyzna. Pierwszeństwo mają młode zwierzęta, na przykład cielęcina.
  • Słodkie ziemniaki, czyli bataty.
  • Świeże warzywa, najlepiej z ekologicznych upraw.
  • Chleb z kaszy gryczanej. Jest to pseudozboże nie zawierające glutenu.
  • Orzechy, z wyjątkiem orzeszków ziemnych, ponieważ należą do roślin strączkowych
  • Grzyby takie jak m.in. pieczarki, kurki, shitake.
  • Miód jako słodzik naturalny.
  • Olej kokosowy, oliwa z oliwek i awokado jako źródła tłuszczy.
  • Czosnek, por, oliwki, cebula, aromatyczne zioła i przyprawy używane do dressingu.
Batat
Batat jest składnikiem diety paleo, zwłaszcza jeśli można go pozyskać z ekologicznych i organicznych upraw.

Przeczytaj też ten ciekawy materiał: Bataty – nadziewane groszkiem i awokado

Pokarmy, których należy unikać na diecie paleo

W diecie paleo unika się pokarmów, które nie pochodzą z polowania lub zbierania. W związku z tym dieta wyklucza żywność przetworzoną i ultraprzetworzoną, np. zawierającą tłuszcze trans. Wyklucza więc wszelkie płatki śniadaniowe, napoje orzeźwiające, dania gotowe, puszki i wyroby cukiernicze.

Innymi słowy eliminuje wszelkie pokarmy uznane między innymi przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) za szkodliwe dla zdrowia.

W prezentacji na temat diety paleo wyjaśniono, że zakaz obejmuje również inne naturalne pokarmy, takie jak zboża, rośliny strączkowe i nabiał. Jednym z powodów jest to, że człowiek nie spożywał ich w epoce paleolitu i mogą powodować stany zapalne lub problemy trawienne. Temat ten omówiono w pracy T. Colins Campbell Center for Nutrition Studies.

Szczegółowa lista pokarmów, których należy zatem unikać, obejmuje następujące produkty:

  • Ziemniaki i rośliny strączkowe, takie jak soczewica, soja, orzeszki ziemne, ciecierzyca, groch, fasola lima i wszystkie odmiany fasoli.
  • Produkty mleczne, takie jak mleko krowie, sery, jogurty, kefiry i mrożone desery.
  • Zabronione jest również mleko migdałowe, sojowe i z quinoa.
  • Zboża, takie jak komosa ryżowa, amarantus, kukurydza, proso, żyto, owies, ryż, pszenica, krakersy, pizza, makaron, chleb, gnocchi.
  • Nasiona takie jak chia, słonecznik, sezam lub dynia.
  • Cukier rafinowany, słodziki i wszelkie pochodne.
  • Napoje alkoholowe lub słodzone. Obejmuje wino, piwo, napoje gazowane, wódki, colę.
  • Owoce jagodowe. Oznacza to, że mają małe nasiona, które nie są trawione, takie jak kiwi, papryka i truskawki.
  • Oleje z nasion roślinnych i wszystkie ich pochodne.

Jakie korzyści daje dieta paleo dla dzieci?

Dzieci mogą odnieść więcej korzyści z diety paleo bardziej niż dorośli, ponieważ dopiero kształtują się ich nawyki żywieniowe. Ta dieta zapewnia gęstość składników odżywczych, które zaspokajają potrzeby organizmu podczas wzrostu i rozwoju, zgodnie z wymaganiami żywieniowymi.

Białka można uzyskać z chudego mięsa, ryb i drobiu, które zawierają aminokwasy niezbędne do syntezy tkanek podczas rozwoju.

Jako źródło energii do wzrostu mogą spożywać mieszankę węglowodanów złożonych i cukrów prostych, poprzez owoce, kabaczek, bataty czy pieczywo gryczane. Zarówno oliwa z oliwek, słynąca ze swoich bogatych właściwości zdrowotnych, jak i awokado, będą w stanie uzupełnić dzienne zapotrzebowanie na kalorie.

Kolejną korzyść, jaka przynosi dieta paleo dla dzieci jest udział kwasów tłuszczowych omega 3 w rozwoju wzroku i mózgu oraz budowie komórek. Opisano to w Chilijskim Przeglądzie Żywienionym. Natomiast tłuste ryby, takie jak łosoś, makrela, tuńczyk, sardynki a także orzechy włoskie, stanowią dobre źródło tego typu tłuszczów.

Z drugiej strony, Uniwersytet Complutense w Madrycie opisuje w swojej książce „Owoce i warzywa jako źródła zdrowia” szerokie spektrum witamin, minerałów, przeciwutleniaczy i fitochemikaliów, które zawierają pokarmy roślinne

. Wspomagają procesy metaboliczne, optymalne działanie układu odpornościowego i i ogólnie dobry stan zdrowia. Dieta paleo promuje warzywa jako ważny element diety.

Jeśli chodzi o ograniczenia, jakie dieta paleo wyznacza dla dzieci, eliminacja rafinowanej żywności i cukrów od najmłodszych lat jest również zalecana przez WHO. Taki model żywienia może zmniejszyć ryzyko otyłości, nadwagi, cukrzycy i chorób układu krążenia w wieku dorosłym.

W tej diecie unika się również zbóż, źródeł glutenu i składników antyodżywczych z roślin strączkowych, które mogą być szkodliwe dla niedojrzałego przewodu pokarmowego dziecka. Jednak Hiszpańskie Stowarzyszenie Pediatrii zaleca wprowadzenie glutenu i roślin strączkowych od 6 miesiąca życia w ramach karmienia uzupełniającego.

Możliwe konsekwencje i skutki uboczne

Chleb bez glutenu
Włączenie glutenu jest dyskutowane wśród zwolenników diety paleo i organizacji medycznych, które promują jego obecność w diecie od 6 miesiąca życia.

Nasze dzieci przechodzą etap pełnego rozwoju i wzrostu i w związku z tym potrzebują dużo energii. Dieta paleo eliminuje dużą liczbę pokarmów, które mogą być jej źródłem. Na przykład cukry proste z owoców i węglowodany ze zbóż i roślin strączkowych.

Jak ustaliła FAO, pomijając rośliny strączkowe w diecie paleo, właściwości, które oferują dla zdrowia, zostają wyeliminowane. A stanowią one dobre źródło rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika, przeciwutleniaczy, fitochemikaliów i odpornej skrobi stosowanej w celu zwiększenia wzrostu bakterii w jelitach.

Z drugiej strony wykluczenie nabiału zmniejsza jedno z najlepszych źródeł wapnia w diecie dzieci, niezbędnego do wzmocnienia kości i zębów. Z tego powodu nacisk kładzie się na regularne spożywanie ryb, zielonych warzyw liściastych, orzechów i jajek.

Jednak, ponieważ kwestia jest dyskusyjna, jeśli dziecko toleruje mleko, można je wprowadzić do diety, aby zwiększyć spożycie wapnia. Poranne lub popołudniowe słońce pozwoli lepiej przyswoić to, co zostało skonsumowane.

Skóra, w kontakcie z promieniami słonecznymi produkuje bowiem witaminę D niezbędną do wchłaniania wapnia. Dzieci powinny więc spędzać cześć dnia na świeżym powietrzu.

Inną konsekwencją pominięcia nabiału jest to, że jest on również doskonałym źródłem żywności probiotycznej, która poprawia stan zdrowia jelit. Jest tak szczególnie w przypadku jogurtu i innych produktów mlecznych zawierających bakterie.

Dla zrównoważenia dieta paleo oferuje jednak sfermentowane produkty roślinne, takie jak kiszona kapusta i napoje owocowe.

Jeśli chodzi o spożycie czerwonego mięsa, Chilijski Przegląd Zdrowia Publicznego kojarzy je z rozwojem pewnych chorób, dlatego zaleca się włączenie większej ilości białego mięsa do planu żywieniowego.

Przeczytaj również ten przydatny materiał: Czym zastąpić chleb? Poznaj kilka zdrowych alternatyw.

Czy dieta paleo jest zalecana dla dzieci?

Dieta paleo jest uważana za bezpieczną i pożywną dietę dla osób w każdym wieku, w tym również dla dzieci. Maluchy, podobnie jak dorośli, muszą dostosować swój plan żywieniowy do indywidualnych wymagań.

Dzieci mogą stosować dietę paleo, o ile nadzoruje ją pediatra i specjalista ds. żywienia, aby nie zabrakło składników odżywczych i w razie potrzeby dokonano niezbędnych korekt.

Bez wątpienia włączenie chudego białka, owoców, warzyw, orzechów, nasion i tłuszczów nienasyconych to doskonała opcja dla dzieci i całej rodziny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.