Dziecko może być głodne - 5 oznak, które na to wskazują

Niemowlęta nie mogą mówić, aby się komunikować, gdy są głodne lub nasycone. Mają jednak możliwość poinformowania o tym rodziców. To tylko kwestia czasu, aby nauczyć się interpretować te oznaki.
Dziecko może być głodne - 5 oznak, które na to wskazują
Anna Vilarrasa

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Anna Vilarrasa.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dla rodziców noworodków wszystko jest nowe i nieznane. To samo odnosi się również do ich karmienia. Tymczasem istnieją oznaki, że dziecko może być głodne, które mogą posłużyć jako wskazówki w tych chwilach wątpliwości i zmartwień.

W poniższym artykule poznamy niektóre z nich. Zobaczymy również jak sprawdzić, czy dziecko może być głodne lub czy ma wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju.

Jakie są główne oznaki, że moje dziecko może być głodne?

Jak wskazuje większość ekspertów od karmienia niemowląt, najlepszym pokarmem dla dziecka jest mleko matki. Jeśli jednak nie możesz karmić piersią z jakiegokolwiek powodu, masz do dyspozycji specjalne preparaty w proszku lub zamienniki mleka.

Karmienie musi odbywać się na żądanie, a głównym wskaźnikiem jest odczucie głodu dziecka. Koniecznie więc matka musi nauczyć się interpretowania wszelkich oznak: zarówno głodu, jak i sytości. Na początku może się to wydawać skomplikowane, ale w miarę upływu dni wszyscy rodzice i opiekunowie w końcu znajdują dobry sposób.

Chociaż każdy niemowlak jest wyjątkowy, istnieją pewne oznaki wskazujące, że dziecko może być głodne i zazwyczaj dotyczą one wszystkich dzieci. Przyjrzyjmy się 5 najważniejszym.

1. Maluch szuka piersi

Jeśli matka trzyma dziecko w ramionach a ono przykłada głowę do klatki piersiowej lub sutka, może być głodne i dlatego chce znaleźć pierś. Może również poruszać głową z boku na bok, jakby szukało pożywienia.

2. Gdy dziecko staje się bardziej aktywne, może być głodne

Maluch jest bardziej przytomny i uważny na to, co się wokół niego dzieje, i wykonuje ciągłe ruchy. Oznacza to, że dziecko jest głodne, ponieważ to uczucie powoduje trochę większe podniecenie.

Karmienie piersią
Karmienie piersią zaleca się jako wyłączną formę aż do 6 miesięcy, chyba że uniemożliwia to jakiś stan patologiczny.

3. Niemowlę próbuje ssać

Dziecko, które chce jeść, wykonuje ruchy ssania ustami, nawet jeśli nie ma smoczka, zabawek czy gryzaków. Często zdarza się, że przykłada ręce do ust i zaczyna je ssać.

4. Wystawia język

Cmokanie ustami i ruchy języka mogą być również oznaką potrzeby i chęci jedzenia. Chociaż czasami ten dźwięk jest bardzo cichy i prawie niezauważalny.

5. Gdy dziecko może być głodne często płacze i złości się

Płacz dziecka prawie zawsze jest oznaką, że coś jest nie tak, a czasami jest to spowodowane uczuciem głodu. Jednak reakcja płaczu wskazuje, że od dawna musiało odczuwać głód.

Jeśli tak jest, lepiej je najpierw uspokoić przed podaniem piersi, ponieważ w przeciwnym razie będzie zbyt zdenerwowane, aby spokojnie jeść. Ponadto w takiej sytuacji może połykać więcej powietrza niż zwykle, a potem cierpieć na problemy z gazami i dyskomfort.

Przeczytaj koniecznie również ten artykuł: Mlekotok, jakie są jego objawy i przyczyny?

Jak sprawdzić, czy po nakarmieniu dziecko nadal może być głodne

Rozpoznanie, kiedy dziecko chce jeść, jest jednym z głównych problemów. Jednak wątpliwości na tym się nie kończą, ponieważ może pojawić się kolejny częsty problem: czy dziecko zjadło już wystarczająco, czy może jeszcze jest głodne. W tym przypadku również trzeba nauczyć się interpretować pewne znaki.

  • Zmniejsza się napięcie mięśni dziecka: jest to najczęstszy objaw w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia, któremu towarzyszy zmniejszenie aktywności. Relaks oznacza uczucie sytości.
  • Traci zainteresowanie piersią lub sutkiem: dziecko odwraca usta od smoczka lub butelki, gdy nie jest już głodne. Jeśli mleko zostanie ponownie zaoferowane, a ono nadal nie wykazuje zainteresowania, jest naprawdę najedzone.
  • Koncentruje swoją uwagę na innych rzeczach: po nasyceniu maluch zwykle chce robić inne rzeczy. Może się tak zdarzyć, że natarczywie odwraca wzrok lub podąża wzrokiem za zabawką. Krótko mówiąc, jedzenie schodzi na plan dalszy.
  • Jest szczęśliwe: jeśli karmienie było satysfakcjonujące dla niemowlęcia i nie jest już głodne, jest szczęśliwe, śmieje się, a nawet bawi. Z drugiej strony może okazywać zmęczenie, co oznacza, że prawdopodobnie zaraz zaśnie.

Czy dziecko może się przejadać?

Znajomość i respektowanie oznak wskazujących na to, że dziecko może być głodne, jest równie ważna, jak oznaki, że jest nasycone. Małe dzieci wiedzą, kiedy przestać jeść, i rzadko się przejadają.

Nigdy więc nie należy zmuszać maluchów do jedzenia, nawet podczas karmienia piersią. Głód małych dzieci jest bardzo nieregularny i nieprzewidywalny, dlatego spożywane ilości mogą się znacznie różnić w zależności od dnia, a nawet między karmieniami.

Płacz dziecka nie zawsze oznacza, że ​​jest głodne. Jeśli naprawdę chce jeść, przystawienie go do piersi spowoduje ssanie mleka. Czasami jednak zamiast tego maluchy potrzebują jedynie bliskości matki, ponieważ daje im to poczucie spokoju i bezpieczeństwa.

Przeczytaj więcej informacji w tym artykule: Leki kompatybilne z karmieniem piersią

Oznaki, że moje dziecko jest dobrze odżywione

Najlepszym sposobem, aby się upewnić, że dziecko je to, czego potrzebuje, jest jego wzrost. Jeśli przybiera na wadze i rozwija się stopniowo i w granicach zwykłych parametrów, nie cierpi głodu i ma wszystkie składniki odżywcze.

Ważne jest, aby przestrzegać wizyt kontrolnych i wszystkich kontroli pediatrycznych. W ich trakcie rozwiewane są wszelkie wątpliwości co do karmienia dziecka, pomagają też śledzić jego stanu zdrowia.

Koniecznie obserwuj wypróżnienia i mocz niemowlaka. Dziecko, które zjada wystarczającą ilość pożywienia, oddaje stolec kilka razy dziennie. Wypróżnia się spokojnie, a stolce są płynne i mają żółty kolor. Jego mocz natomiast jest również klarowny i obfity.

Z drugiej strony, jeśli zauważysz którykolwiek z poniższych objawów, może to oznaczać, że coś jest nie tak z dietą malucha:

  • Dziecko wydaje się śpiące, zmęczone i ma mało energii, nawet do ssania.
  • Poświęca dużo czasu (ponad 45 minut) na ssanie piersi lub picie z butelki.
  • Jego stolce są skąpe lub zielone, a także produkuje mało moczu.
  • Przyrost masy ciała jest niewielki lub niewystarczający jak na jego wiek.
Marudne dziecko
Płacz może wskazywać na głód, ale ważne jest, aby uspokoić dziecko przed karmieniem.

Oznaki, że Twoje dziecko może być głodne, pomagają kontrolować karmienie

Noworodki muszą być często karmione. Z reguły co dwie, trzy godziny lub w niektórych przypadkach nawet więcej razy dziennie.

Jedną z głównych obaw matek karmiących jest to, czy ich mleko jest wystarczającym pokarmem dla dziecka. Jego ilość i skład dostosowuje się do zmieniających się potrzeb, nawet przy każdym karmieniu tego samego dnia.

W trakcie rozwoju niemowlęta przechodzą przez szczytowe momenty wzrostu. Zwykle są wtedy bardziej głodne i chcą jeść częściej. Nie oznacza to jednak, że mleko już im nie służy.

To samo dotyczy niemowląt karmionych mieszanką. Ilości podane na opakowaniu są wskazówkami, aby prawidłowo przygotować butelkę, ale konieczne jest zrozumienie i uszanowanie chęci jedzenia komunikowanej przez malucha.

Małe dzieci mają własne sygnały wskazujące na głód i sytość i z czasem wszyscy rodzice wiedzą, jak je interpretować. Sprawdzanie wzrostu u pediatry oraz częstość oddawania stolca i moczu to najlepsze oznaki, że Twoje dziecko je to, czego potrzebuje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Agostini C, et al. Breast-feeding: A Commentary by the ESPGHAN Committee on Nutrition. Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition. Julio 2009. 49(1):112-125.
  • Basulto J. Se me hace bola. Debolsillo. 2013.
  • Dietitians of Canada. “Is my child growing well?” Questions and answers for parents. Paediatric Child Health. Marzo 2004.9(3):177-190.
  • Healthy child Manitoba. Feeding your baby. From 6 months to 1 year. Winnipeg Regional Health Authority. 2017.
  • Hodges EA, et al. Development of Feeding Cues During Infancy and Toddlerhood. MCN American Journal of Maternal Child Nurse. Agosto 2016. 41(4):244-251.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.