Mlekotok, jakie są jego objawy i przyczyny?

Mlekotok może być spowodowany między innymi działaniem niektórych leków, na przykład  przeciwdepresyjnych albo guzem przysadki.
Mlekotok, jakie są jego objawy i przyczyny?

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Mlekotok to wydzielanie mleka z brodawki, które nie jest związane z karmieniem piersią. Może wystąpić zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, chociaż częściej dotyka kobiety. Sam w sobie nie jest chorobą, ale zwykle wiąże się z nierozpoznanym problemem.

Zwykle mlekotok powstaje na skutek zwiększonego poziomu prolaktyny, czyli hormonu stymulującego produkcję mleka. Główne przyczyny tego wzrostu wiążą się z przyjmowaniem niektórych leków, ale czasem wywołuje go też guz przysadki mózgowej. Ten gruczoł znajdujący się w mózgu steruje wytwarzaniem prolaktyny.

Mlekotok może być bardzo nieprzyjemny dla osób, które na nią cierpią. Oprócz nieoczekiwanego pojawiania się mleka na sutku, ta nieprawidłowość wiąże się również z bezpłodnością. Dlatego ważne jest, aby znać przyczyny i objawy, aby uniknąć większych problemów. W tym artykule wyjaśniamy Ci to wszystko.

Jakie przyczyny powodują mlekotok?

Jak już wspomnieliśmy, mlekotok powstaje na skutek zbyt dużej ilości prolaktyny. Prolaktyna to hormon stymulujący produkcję mleka matki. Zwykle jego poziom wzrasta  w czasie ciąży, aby kobieta mogła nakarmić dziecko po urodzeniu.

Hormon ten jest produkowany w przysadce mózgowej, która jest gruczołem w mózgu kontrolującym wydzielanie różnych hormonów. Dlatego wszelkie zmiany w przysadce, takie jak guz, łagodny lub złośliwy, mogą powodować mlekotok. Ponadto istnieją inne sytuacje, które mogą do tego doprowadzić:

  • Przyjmowanie pewnych leków, takich jak niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwpsychotyczne. W przypadku stosowania opioidów może również wystąpić mlekotok.
  • Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych.
  • Co ciekawe, może go powodować nadmierna stymulacja piersi, nawet jeśli ma to miejsce w kontekście seksualnym.
  • Niedoczynność tarczycy lub choroba nerek.
  • Uraz nerwu będący wynikiem operacji piersi lub klatki piersiowej.
  • Stres.
  • Niektóre rodzaje raka płuc, które mają wpływ na wytwarzanie prolaktyny.
Leki hormonalne
Tabletki antykoncepcyjne mogą wywoływać mlekotok.

Jednak czasami nie można zidentyfikować przyczyny mlekotoku. Takie przypadki okresla się mianem samoistnego mlekotoku. Może on wystąpić w sytuacjach, w których piersi są szczególnie wrażliwe na prolaktynę.

Natomiast kiedy występuje u mężczyzn, mlekotok może wynikać z braku testosteronu. Towarzyszy temu wzrost wielkości piersi i ich zwiększona wrażliwość. W rzeczywistości ten sam brak testosteronu może spowodować, że mężczyźni stracą zainteresowanie seksem.

Możesz cię zainteresować również ten temat: Karmienie dziecka: czy należy budzić niemowlaka?

Jakie są objawy mlekotoku?

Sam mlekotok jest objawem, a nie chorobą. Jednak, jak wspomnieliśmy wcześniej, zwykle jest on spowodowany guzem zlokalizowanym w przysadce mózgowej. Z tego powodu mogą mu towarzyszyć inne objawy lub oznaki, które pomagają w ustaleniu diagnozy.

Guz prolaktynowy to guz przysadki, który powoduje wzrost prolaktyny. Czasami może objawiać się tylko mlekotokiem.

Niektóre kobiety mogą również przestać miesiączkować lub mieć rzadsze miesiączki. W rzeczywistości te kobiety mają zwykle niższy poziom estrogenów, co może być związane między innymi z suchością pochwy. Dlatego stosunki seksualne mogą być dla nich niekomfortowe.

Kalendarz menstruacyjny

U mężczyzn guz prolaktynowy przysadki może natomiast powodować zmniejszenie zainteresowania seksualnego. Mogą nawet cierpieć na zaburzenia erekcji. Doświadczają również mlekotoku i ginekomastii, która jest terminem medycznym określającym powiększenie piersi.

Kiedy guz jest bardzo duży, może uciskać nerwy wzrokowe, które znajdują się w pobliżu przysadki. Powoduje to zmiany w widzeniu, a nawet ślepotę. Często towarzyszy mu również ból głowy.

Może ci się spodobać również ten temat: Metoda Kassing: karmienie bez zaburzania laktacji

Jak się rozpoznaje mlekotok?

Zwykle podejrzewa się obecność guza prolaktynowego przysadki, gdy kobieta ma mlekotok i zmiany w miesiączkowaniu. W przypadku mężczyzn natomiast, gdy występuje mlekotok i spadek libido.

Aby potwierdzić diagnozę, można zmierzyć poziom prolaktyny we krwi. Możesz nawet wykonać uzupełniające testy obrazowe, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Badania te pomagają zlokalizować guz, jeśli rzeczywiście istnieje.

Podsumowując

Sam mlekotok jest tylko objawem, który można powiązać z innymi patologiami. Główną przyczyną jest guz prolaktynowy zlokalizowany w przysadce mózgowej.

Dlatego ważne jest, aby udać się do lekarza, jeśli zauważysz nietypowe wydzielanie z jednego lub obu sutków. Przeprowadzi on odpowiednie badania, aby wykluczyć jakąkolwiek chorobę lub powikłanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.