Białko alg w proszku: wszystko, co musisz wiedzieć o tym suplemencie

W tym szczegółowym przewodniku powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o proszku białkowym z wodorostów. Możesz poznać jego zalety i sposoby spożywania.
Białko alg w proszku: wszystko, co musisz wiedzieć o tym suplemencie
Maria Patricia Pinero Corredor

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Ostatnia aktualizacja: 15 listopada, 2022

Glony to organizmy wodne, podobne do roślin, ponieważ są zdolne do fotosyntezy. Nie mają jednak korzeni, łodyg ani liści. Większość ludzi widziała je w wodzie, chociaż nie wszyscy wiedzą, że są również jadalne. Z żywieniowego punktu widzenia mają wiele do zaoferowania. Więc zostań z nami, aby zobaczyć, dlaczego warto wprowadzić białko alg w proszku do swojej diety.

Białko z alg to suplement polecany ze względu na kilka właściwości, takie jak wysoka zawartość witamin, minerałów i aminokwasów. Tutaj omówimy bardziej szczegółowo ten produkt, jak również jego zalety, przeciwwskazania i zalecenia dotyczące spożycia.

Wartość odżywcza alg

Algi mają wysoką wartość odżywczą, choć zależy to od gatunku glonów. Na świecie istnieje 27 000 gatunków, ale tylko 50 nadaje się do spożycia przez ludzi.

Jednak ich wspólną cechą jest wysoka zawartość białka, co czyni je pełnowartościowym pokarmem. Dodatkowo dostarczają witamin i błonnika o niskiej zawartości tłuszczu.

Przyjrzyjmy się bliżej wartości odżywczej wodorostów ogólnie, ponieważ po ich zmieleniu na proszek, zachowują większość tych składników odżywczych.

Dobre źródło białka

Wodorosty są źródłem białka o wysokiej wartości biologicznej. Zawartość tego składnika może wynosić od 10 do 30% po przetworzeniu na proszek.

Aminokwasy różnią się w zależności od gatunku. Ogólnie rzecz biorąc, przeważają nieistotne aminokwasy, takie jak glicyna, arginina, alanina, kwas glutaminowy i cystyna.

W szczególności czerwone algi są również źródłem tauryny, aminokwasu, który można uznać za niezbędny. Natomiast lizyna to inny niezbędny aminokwas, który dominuje w algach.

Wysoka zawartość witamin i minerałów

Ponadto algi są źródłem witamin A, B1, B12, C, D i E, ryboflawiny, niacyny, kwasu pantotenowego oraz kwasu foliowego. Do tego możemy dodać dużą zawartość minerałów. Trzeba dodać, że jest to jedno ze źródeł żywności o najwyższych ilościach tych składników.

100 gramów (4 uncje) sproszkowanych wodorostów może dostarczyć od 12 do 42 gramów (0,5 do 2 uncji) minerałów. Należą do nich wapń, jod, żelazo, magnez, fosfor, molibden i mangan.

Osoba jedząca wodorosty.
Przepisy z wodorostami nie jest tak rozpowszechnione, ale stopniowo podbijają wykwintną kuchnię i coraz częściej pojawiają się w codziennych daniach w niektórych częściach świata.

Zawartość tłuszczu w algach jest niska, od 1% do 5%. Jednak wśród zawartych w nich lipidów jest wysoki udział niezbędnych kwasów tłuszczowych. Syntetyzują długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA).

Czerwone algi mają również wysoką zawartość kwasów EPA, palmitynowego, oleinowego i arachidonowego. Z drugiej strony algi brunatne mają duże ilości omega-9, omega-3 i omega-6, chociaż mają niską zawartość EPA.

Z kolei zielone algi mają więcej niezbędnych kwasów tłuszczowych, takich jak linolowy i alfa-linolenowy. Inne obecne to palmitynowy, oleinowy i DHA.

Zawartość węglowodanów i błonnika

Zawartość węglowodanów waha się od 42% do 76%. Algi zawierają rozpuszczalne węglowodany, agar, karageny, pektyny i cukry.

Proporcja zawartości błonnika w wodorostach może się różnić w zależności od gatunku. Chociaż średnio mają 25 gramów na 100 gramów błonnika, głównie typu rozpuszczalnego.

Wartość odżywcza spiruliny

Najczęściej stosowaną algą jest spirulina, chociaż wszystkie inne jadalne glony można przerobić na proszek. Jej skład jest następujący:

 • Lipidy: 6%
 • Popiół: 6,4%
 • Wilgotność: 4%
 • Białka: 60%
 • Błonnik surowy: 0,1%
 • Węglowodany: 13%
 • Chlorofil: 6,10 gramów na kilogram

Jakie zalety ma białko alg w proszku

Pomimo tego, że algi mają wiele związków, skoncentrujemy się na konkretnych korzyściach białka, które stanowi 60% ich wartości odżywczej.

Białko z alg jest wysokostrawne

Algi to proste organizmy fotosyntetyczne, które zawierają składniki odżywcze, łatwe do strawienia i wchłaniania. Ponadto powodują niewielki dyskomfort żołądkowy w porównaniu z innymi rodzajami białek.

W badaniach porównawczych stwierdzono, że białko alg lepiej się trawi niż białko serwatkowe, które jest kolejnym ważnym źródłem protein. W innym badaniu wykazano, że gotowanie i suszenie nie wpływa na stężenie aminokwasów w algach.

Może zawierać ważne aminokwasy

Warto zauważyć, że czerwone algi zawierają taurynę. Ten aminokwas występuje w większości tkanek.

Tauryna bierze udział w fizjologicznych procesach osmoregulacji, stabilizacji błon, procesów odpornościowych, rozwoju oczu i układu nerwowego.

Tauryna znajduje się jednak w niewielu produktach spożywczych. Głównym pokarmem, który go zawiera, jest mleko matki, dlatego dorośli nie mogą go łatwo znaleźć.

Z kolei algi brunatne zawierają fosfoserynę. Jest to stymulator funkcji umysłowych, który poprawia pamięć i uczenie się. Dodatkowo zwiększa koncentrację pod wpływem stresu. Jest również w stanie zapobiegać degradacji mózgu związanej z wiekiem i spowalniać ją.

Białko z alg w proszku może działać przeciwutleniająco i przeciwzapalnie

Według badań, wśród białek zawartych w wodorostach istnieją dwie grupy, zwane lektynami i fikobiliproteinami. Lektyny wiążą się z węglowodanami i uczestniczą w biologicznych procesach komunikacji międzykomórkowej. Działają również przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwzapalnie.

Fikobiliproteiny to kompleksy białkowo-pigmentowe, które nadają właściwości przeciwutleniające i mogą być przydatne w zapobieganiu lub leczeniu chorób związanych ze stresem oksydacyjnym.

Wiadomo również, że algi mają inne pochodne związki, które mogą uczestniczyć w funkcjach biologicznych. Wykazują one działanie przeciwnadciśnieniowe, immunomodulujące, przeciwzakrzepowe, przeciwutleniające i przeciwdrobnoustrojowe, oprócz tego, że służą jako składniki odżywcze.

Może zwiększyć masę mięśniową

Odżywki białkowe pomagają zwiększyć siłę i masę mięśniową. Dlatego konieczne jest przyjmowanie białka w ramach planu treningowego.

Przyjmowanie suplementu białkowego z wodorostów jest przydatne dla sportowców.

Możliwe przeciwwskazania białka z wodorostów

Fenyloalanina to aminokwas obecny w wodorostach. To ostrzeżenie dla osób cierpiących na fenyloketonurię.

Organizm pacjentów z tym schorzeniem nie potrafi rozkładać tego aminokwasu i gromadzi się on w organizmie. Gdy choroba nie jest leczona, może powodować niepełnosprawność intelektualną, uszkodzenie mózgu i drgawki.

Spirulina w proszku.
Spirulina jest najczęściej stosowaną algą do produkcji proszku białkowego.

Jak przyjmować białko z alg w proszku?

Powinieneś wiedzieć, że białko w proszku z alg ma mocny, gorzki i słony smak, co oznacza, że powinieneś go czymś skontrastować. Można je spożywać, dodając łyżkę proszku do soków, jogurtów, koktajli lub innych płynnych pokarmów.

Polecane na śniadanie, białko z alg dobrze się sprawdza w towarzystwie następujących składników:

 • Jogurt
 • Owsianka
 • Ryż
 • Sałatki
 • Zupy i buliony
 • Koktajl sojowy

Aby zacząć przyjmować suplement, powinieneś spożywać od 500 miligramów lub 1 gram, od 1 do 3 razy dziennie. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem specjalistą, aby dostosować dawkę do swoich potrzeb.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Avigad. Spirulina Platensis Arthrospira: Physiology, Cell-Biology And Biotechnology 1st Edición. 1997. Disponible en https://www.amazon.com/-/es/Avigad-Vonshak/dp/0748406743
 • Vilma Quitral R.(1) Carla Morales G. (2) Marcela Sepúlveda L.(2) Marco Schwartz M. (2). Propiedades nutritivas y saludables de algas marinas y su potencialidad como ingrediente funcional.Rev Chil Nutr Vol. 39, N° 4, Diciembre 2012, pp.: 196-202.
 • Fujiwara-Arasaki T, Mino N, Kuroda M. The protein value in human nutrition of edible marine algae in Japan. Hydrobiologia. 1984;116/117:513–516. doi: 10.1007/BF00027735.
 • Mark L. Wells. Algae as nutritional and functional food sources: revisiting our understanding. J Appl Phycol. 2017; 29(2): 949–982. Published online 2016 Nov 21. 
 • Cañas P. ROL BIOLÓGICO Y NUTRICIONAL DE LA TAURINA Y SUS DERIVADOS. Rev. chil. nutr. v.29 n.3 Santiago dic. 2002. http://dx.doi.org/10.4067/S0717-75182002000300003
 • J F Collet. Mechanistic studies of phosphoserine phosphatase, an enzyme related to P-type ATPases. J Biol Chem. 1999 Nov 26;274(48):33985-90. doi: 10.1074/jbc.274.48.33985.
 • Nagai, Nadia Florencia. Estudio de harinas de algas marinas comestibles y su incorporación en productos cárnicos. 2018. http://sedici.unlp.edu.ar/handle/10915/73022
 • Kim, S.K. and Wijesekara, I. (2010) Development and Biological Activities of Marine-Derived Bioactive Peptides: A Review. Journal of Functional Foods, 2, 1-9. http://dx.doi.org/10.1016/j.jff.2010.01.003
 • Jaime Ortiz. Laboratorio de Química y Análisis de Alimentos, Departamento de Ciencia
  de los Alimentos y Tecnología Química. Composición Nutricional y Funcional de Algas Rodofíceas Chilenas. 2011. Disponible en: https://repositorio.uchile.cl/bitstream/handle/2250/121460/Monografia%20II%20algas%20Rojas.pdf?sequence=1

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.