Bakopa, roślina, która może przynieść korzyści Twojej pamięci
Bacopa (Bacopa monnieri) to roślina dobrze znana w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej. Należy do rodziny Scrophulariaceae, tej samej rodziny co gratiola i dziewanna. Jest również znana pod innymi nazwami, takimi jak „neer brahmi”, „hyzop wodny” i „zioło łaski”.
Jest to roślina wodna, która rośnie w wilgotnych środowiskach tropikalnych w krajach takich jak Pakistan, Indie, Wietnam, Tajwan i południowe Chiny. Występuje również w różnych częściach Ameryki Północnej, Ameryki Środkowej i tropikalnej Afryki.
Chociaż jest używana jako roślina ogrodowa, ze względu na efektowne kwiaty, jej popularność wynika z zastosowań leczniczych. W szczególności dowody sugerują, że ma ona potencjał przeciwzapalny, neuroprotekcyjny, przeciwbólowy, uspokajający i przeciwpadaczkowy. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Poniżej przyjrzymy się jego głównym zaletom.
Bakopa – główne związki bioaktywne
Przed wyszczególnieniem zastosowań i zalet bakopy warto podkreślić jej główne związki bioaktywne. Wyjaśniają one jego potencjał farmakologiczny i wielorakie właściwości rośliny.
Według informacji opublikowanych w czasopiśmie Frontiers in Nutrition , jej główne składniki obejmują:
- Saponiny
- Alkohole
- Steroidy
- Alkaloidy
- Cukry
- Aminokwasy
- Flawonoidy
- Kukurbitacyny
- Glikozydy, glikozydy sterolowe i glikozydy fenyloetanoidowe
Głównym związkiem aktywnym są saponiny, które z kolei zawierają bakozydy, bakopazydy, bakosaponiny, kwas betulinowy i monnierynę. Są one związane z korzyściami zdrowotnymi dla neuronów i mózgu.
Przeczytaj również: Trzy rodzaje pamięci sensorycznej – do czego służą
Bakopa – zastosowania i zalety
W medycynie ajurwedyjskiej bakopa jest ceniona za swój potencjał do stymulowania pamięci i zmniejszania ryzyka chorób neurodegeneracyjnych. Ponadto ma inne właściwości terapeutyczne, które są obecnie oceniane w różnych badaniach klinicznych i farmakologicznych.
Zobaczmy, co do tej pory mówi nauka.
Pomaga stymulować pracę mózgu
To nie przypadek, że bakopa i pochodne suplementy są szeroko stosowane jako stymulanty mózgu. Badania na zwierzętach i ludziach sugerują, że poprawia pamięć, uwagę i szybkość uczenia się.
Badanie udostępnione za pośrednictwem Psychopharmacology wykazało, że zdrowi dorośli, którzy przyjmowali 300 mg Bacopa monnieri dziennie przez 12 tygodni, poprawili pamięć, zdolność przetwarzania informacji wizualnych i uczenia się.
Badania udostępnione w medycynie komplementarnej i alternatywnej opartej na dowodach potwierdzają te właściwości. Podobnie, dorośli przyjmujący 300 mg do 600 mg ekstraktu Bacopa monnieri dziennie zgłaszali poprawę koncentracji, przetwarzania poznawczego i pamięci roboczej.
W badaniach na zwierzętach roślina wykazała również potencjał jako adiuwant poprawiający uczenie się przestrzenne i zdolność zatrzymywania informacji. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby potwierdzić te efekty.
Potencjał neuroprotekcyjny
Oprócz tego bakopa wyróżnia się działaniem neuroprotekcyjnym. Wiąże się to z zapobieganiem zaburzeniom neurodegeneracyjnym, takim jak choroba Alzheimera i inne formy demencji. W związku z tym badanie w Drug Target Insights wykazało, że bakozydy mają potencjał terapeutyczny w chorobie Alzheimera.
Te substancje o działaniu przeciwutleniającym chronią mózg przed uszkodzeniem oksydacyjnym i związanym z wiekiem obniżeniem funkcji poznawczych. Hipoteza sugeruje, że mają one zdolność ochrony neuronów przed toksycznością wywołaną przez beta-amyloid.
Jednak przegląd udostępniony w Interactive Journal of Medical Research podaje w wątpliwość te efekty. Naukowcy doszli do wniosku, że uzyskane dowody mają „niską pewność”, ponieważ nie zaobserwowali istotnych efektów działania rośliny w porównaniu z placebo i donepezilem (lekiem stosowanym w celu poprawy pamięci).
Wykazuje potencjał przeciwpadaczkowy
Przegląd w czasopiśmie Fitoterapia podaje, że bacopa jest stosowana jako środek wzmacniający sprawność umysłową. Ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające byłaby czynnikiem neuroprotekcyjnym. Dlatego roślina jest również korzystna w przypadku chorób takich jak padaczka.
Ta choroba neuronalna charakteryzuje się występowaniem napadów padaczkowych, zaburzeń uczenia się i problemów z pamięcią. Do tej pory tylko badania na zwierzętach były w stanie określić ten potencjał.
Zawartość bakozydów i triterpenoidów wiąże się z ich zdolnością do poprawy transmisji impulsów nerwowych. Zaobserwowano również, że może chronić zdolności poznawcze.
Badania na ludziach są wymagane, aby zweryfikować te efekty.
Pomaga zapobiegać lękom, stresowi i depresji
Adaptogenne działanie bakopy zostało ocenione w badaniu przeprowadzonym na szczurach i opisane w Farmakologii, Biochemii i Zachowaniu. Stwierdzono, że ekstrakt z B. monnieri ma „silną” aktywność adaptogenną. W ten sposób może poprawić reakcję organizmu na stres.
Niewielkie badanie na ludziach potwierdza te właściwości. W nim podawanie ekstraktów z rośliny wiązało się ze spadkiem poziomu kortyzolu, hormonu wywołującego objawy stresu i niepokoju.
Randomizowane kontrolowane badanie ogłoszone w Journal of Alternative and Complementary Medicine wykazało, że roślina poprawiła wydajność poznawczą oraz zmniejszyła lęk i depresję u osób starszych z początkowymi zaburzeniami zwyrodnieniowymi.
Inne możliwe zastosowania bakopy
Wysoka zawartość przeciwutleniaczy w bakopie jest często powiązana z innymi interesującymi korzyściami. I chociaż potrzebne są większe, bardziej kompleksowe badania, niektóre wstępne badania przynoszą obiecujące wyniki. Oto niektóre z nich:
- W badaniu klinicznym udostępnionym przez Advances in Mind-Body Medicine , 85% dzieci z ADHD leczonych przez 6 miesięcy 225 mg ekstraktu Bacopa monnieri na dobę miało lepszą kontrolę impulsów i nieuwagę.
- Badania na probówkach i na zwierzętach sugerują, że Bacopa monnieri może hamować wzrost komórek nowotworowych. Jednak potrzeba więcej badań, aby udowodnić te efekty u ludzi.
- Flawonoidy i saponozydy bakopy mają właściwości przeciwutleniające i rozszerzające naczynia krwionośne. W badaniach na zwierzętach roślina wykazywała potencjał rozszerzający naczynia krwionośne, co z kolei wiązało się z zapobieganiem ryzyku wieńcowemu. Potrzebne są jednak solidne badania na ludziach.
Zagrożenia i skutki uboczne Bacopa
Bakopa jest ogólnie bezpieczna dla większości zdrowych osób dorosłych. Mimo to może prowadzić do działań niepożądanych, takich jak nudności, skurcze żołądka i biegunka.
Podobnie jej stosowanie jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:
- Wrzody żołądka
- Niedrożność nerek
- Ciąża i laktacja
- Zaburzenia tarczycy
- Niedrożność dróg żółciowych i jelit
- Pacjenci z bradykardią (niskie tętno)
Podobnie jak inne rośliny, jednoczesne spożywanie jej z lekami może prowadzić do interakcji. W szczególności zaobserwowano interakcję z amitryptyliną, która jest lekiem stosowanym w celu łagodzenia bólu.
Aby zapobiec tym reakcjom, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed zażyciem suplementów.
Dawkowanie i prezentacje
W sklepach internetowych, aptekach i sklepach zielarskich bakopa jest rozprowadzana w postaci tabletek, ekstraktów, w połączeniu z innymi roślinami leczniczymi oraz jako suszona roślina do przygotowywania naparów. Jednak zwykle nie jest łatwo znaleźć ją na rynku.
W każdym razie wszelkie formy spożycia należy przeprowadzać z ostrożnością, przestrzegając dawek sugerowanych przez producenta. Często sugeruje się od 300 mg do 450 mg na dobę, ale może się to różnić w zależności od prezentacji.
Bakopa – o czym należy pamiętać?
W medycynie ajurwedyjskiej bakopa jest ceniona za swój potencjał do stymulacji pamięci, zmniejszenia poziomu stresu i ochrony zdrowia poznawczego. Niektóre badania oceniły te efekty i dały obiecujące wyniki. Potrzebne są jednak bardziej solidne i rozstrzygające badania.
Nie powinno to być leczenie pierwszego rzutu w przypadku chorób. Stosowanie rośliny powinno mieć jedynie charakter uzupełniający i, o ile to możliwe, powinno być nadzorowane przez lekarza. Roślina jest rzadka i trudna do zdobycia, co również jest wadą.
To może Cię zainteresować ...