Bakopa, roślina, która może przynieść korzyści Twojej pamięci

Bakopa to popularna roślina w medycynie ajurwedyjskiej. Służy do poprawy pamięci, ochrony zdrowia mózgu i zapobiegania przedwczesnemu starzeniu się.
Bakopa, roślina, która może przynieść korzyści Twojej pamięci
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Ostatnia aktualizacja: 04 listopada, 2022

Bacopa (Bacopa monnieri) to roślina dobrze znana w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej. Należy do rodziny Scrophulariaceae, tej samej rodziny co gratiola i dziewanna. Jest również znana pod innymi nazwami, takimi jak „neer brahmi”, „hyzop wodny” i „zioło łaski”.

Jest to roślina wodna, która rośnie w wilgotnych środowiskach tropikalnych w krajach takich jak Pakistan, Indie, Wietnam, Tajwan i południowe Chiny. Występuje również w różnych częściach Ameryki Północnej, Ameryki Środkowej i tropikalnej Afryki.

Chociaż jest używana jako roślina ogrodowa, ze względu na efektowne kwiaty, jej popularność wynika z zastosowań leczniczych. W szczególności dowody sugerują, że ma ona potencjał przeciwzapalny, neuroprotekcyjny, przeciwbólowy, uspokajający i przeciwpadaczkowy. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Poniżej przyjrzymy się jego głównym zaletom.

Bakopa – główne związki bioaktywne

Przed wyszczególnieniem zastosowań i zalet bakopy warto podkreślić jej główne związki bioaktywne. Wyjaśniają one jego potencjał farmakologiczny i wielorakie właściwości rośliny.

Według informacji opublikowanych w czasopiśmie Frontiers in Nutrition , jej główne składniki obejmują:

  • Saponiny
  • Alkohole
  • Steroidy
  • Alkaloidy
  • Cukry
  • Aminokwasy
  • Flawonoidy
  • Kukurbitacyny
  • Glikozydy, glikozydy sterolowe i glikozydy fenyloetanoidowe

Głównym związkiem aktywnym są saponiny, które z kolei zawierają bakozydy, bakopazydy, bakosaponiny, kwas betulinowy i monnierynę. Są one związane z korzyściami zdrowotnymi dla neuronów i mózgu.

Bakopa – zastosowania i zalety

W medycynie ajurwedyjskiej bakopa jest ceniona za swój potencjał do stymulowania pamięci i zmniejszania ryzyka chorób neurodegeneracyjnych. Ponadto ma inne właściwości terapeutyczne, które są obecnie oceniane w różnych badaniach klinicznych i farmakologicznych.

Zobaczmy, co do tej pory mówi nauka.

Pomaga stymulować pracę mózgu

To nie przypadek, że bakopa i pochodne suplementy są szeroko stosowane jako stymulanty mózgu. Badania na zwierzętach i ludziach sugerują, że poprawia pamięć, uwagę i szybkość uczenia się.

Badanie udostępnione za pośrednictwem Psychopharmacology wykazało, że zdrowi dorośli, którzy przyjmowali 300 mg Bacopa monnieri dziennie przez 12 tygodni, poprawili pamięć, zdolność przetwarzania informacji wizualnych i uczenia się.

Badania udostępnione w medycynie komplementarnej i alternatywnej opartej na dowodach potwierdzają te właściwości. Podobnie, dorośli przyjmujący 300 mg do 600 mg ekstraktu Bacopa monnieri dziennie zgłaszali poprawę koncentracji, przetwarzania poznawczego i pamięci roboczej.

W badaniach na zwierzętach roślina wykazała również potencjał jako adiuwant poprawiający uczenie się przestrzenne i zdolność zatrzymywania informacji. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby potwierdzić te efekty.

Mężczyzna skupiony na grze sprawnościowej
Badania naukowe wykazują korzystny wpływ na pamięć u dorosłych spożywających bacopę.

Potencjał neuroprotekcyjny

Oprócz tego bakopa wyróżnia się działaniem neuroprotekcyjnym. Wiąże się to z zapobieganiem zaburzeniom neurodegeneracyjnym, takim jak choroba Alzheimera i inne formy demencji. W związku z tym badanie w Drug Target Insights wykazało, że bakozydy mają potencjał terapeutyczny w chorobie Alzheimera.

Te substancje o działaniu przeciwutleniającym chronią mózg przed uszkodzeniem oksydacyjnym i związanym z wiekiem obniżeniem funkcji poznawczych. Hipoteza sugeruje, że mają one zdolność ochrony neuronów przed toksycznością wywołaną przez beta-amyloid.

Jednak przegląd udostępniony w Interactive Journal of Medical Research podaje w wątpliwość te efekty. Naukowcy doszli do wniosku, że uzyskane dowody mają „niską pewność”, ponieważ nie zaobserwowali istotnych efektów działania rośliny w porównaniu z placebo i donepezilem (lekiem stosowanym w celu poprawy pamięci).

Wykazuje potencjał przeciwpadaczkowy

Przegląd w czasopiśmie Fitoterapia podaje, że bacopa jest stosowana jako środek wzmacniający sprawność umysłową. Ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające byłaby czynnikiem neuroprotekcyjnym. Dlatego roślina jest również korzystna w przypadku chorób takich jak padaczka.

Ta choroba neuronalna charakteryzuje się występowaniem napadów padaczkowych, zaburzeń uczenia się i problemów z pamięcią. Do tej pory tylko badania na zwierzętach były w stanie określić ten potencjał.

Zawartość bakozydów i triterpenoidów wiąże się z ich zdolnością do poprawy transmisji impulsów nerwowych. Zaobserwowano również, że może chronić zdolności poznawcze.

Badania na ludziach są wymagane, aby zweryfikować te efekty.

Pomaga zapobiegać lękom, stresowi i depresji

Adaptogenne działanie bakopy zostało ocenione w badaniu przeprowadzonym na szczurach i opisane w Farmakologii, Biochemii i Zachowaniu. Stwierdzono, że ekstrakt z B. monnieri ma „silną” aktywność adaptogenną. W ten sposób może poprawić reakcję organizmu na stres.

Niewielkie badanie na ludziach potwierdza te właściwości. W nim podawanie ekstraktów z rośliny wiązało się ze spadkiem poziomu kortyzolu, hormonu wywołującego objawy stresu i niepokoju.

Randomizowane kontrolowane badanie ogłoszone w Journal of Alternative and Complementary Medicine wykazało, że roślina poprawiła wydajność poznawczą oraz zmniejszyła lęk i depresję u osób starszych z początkowymi zaburzeniami zwyrodnieniowymi.

Inne możliwe zastosowania bakopy

Wysoka zawartość przeciwutleniaczy w bakopie jest często powiązana z innymi interesującymi korzyściami. I chociaż potrzebne są większe, bardziej kompleksowe badania, niektóre wstępne badania przynoszą obiecujące wyniki. Oto niektóre z nich:

  • W badaniu klinicznym udostępnionym przez Advances in Mind-Body Medicine , 85% dzieci z ADHD leczonych przez 6 miesięcy 225 mg ekstraktu Bacopa monnieri na dobę miało lepszą kontrolę impulsów i nieuwagę.
  • Badania na probówkach i na zwierzętach sugerują, że Bacopa monnieri może hamować wzrost komórek nowotworowych. Jednak potrzeba więcej badań, aby udowodnić te efekty u ludzi.
  • Flawonoidy i saponozydy bakopy mają właściwości przeciwutleniające i rozszerzające naczynia krwionośne. W badaniach na zwierzętach roślina wykazywała potencjał rozszerzający naczynia krwionośne, co z kolei wiązało się z zapobieganiem ryzyku wieńcowemu. Potrzebne są jednak solidne badania na ludziach.
Papierowy mózg z dziurami
Działanie rośliny na układ nerwowy pozwala nam stawiać hipotezy o różnych efektach, poprawiając pamięć, przekaźnictwo nerwowe i adaptację do stresu.

Zagrożenia i skutki uboczne Bacopa

Bakopa jest ogólnie bezpieczna dla większości zdrowych osób dorosłych. Mimo to może prowadzić do działań niepożądanych, takich jak nudności, skurcze żołądka i biegunka.

Podobnie jej stosowanie jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Wrzody żołądka
  • Niedrożność nerek
  • Ciąża i laktacja
  • Zaburzenia tarczycy
  • Niedrożność dróg żółciowych i jelit
  • Pacjenci z bradykardią (niskie tętno)

Podobnie jak inne rośliny, jednoczesne spożywanie jej z lekami może prowadzić do interakcji. W szczególności zaobserwowano interakcję z amitryptyliną, która jest lekiem stosowanym w celu łagodzenia bólu.

Aby zapobiec tym reakcjom, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed zażyciem suplementów.

Dawkowanie i prezentacje

W sklepach internetowych, aptekach i sklepach zielarskich bakopa jest rozprowadzana w postaci tabletek, ekstraktów, w połączeniu z innymi roślinami leczniczymi oraz jako suszona roślina do przygotowywania naparów. Jednak zwykle nie jest łatwo znaleźć ją na rynku.

W każdym razie wszelkie formy spożycia należy przeprowadzać z ostrożnością, przestrzegając dawek sugerowanych przez producenta. Często sugeruje się od 300 mg do 450 mg na dobę, ale może się to różnić w zależności od prezentacji.

Bakopa – o czym należy pamiętać?

W medycynie ajurwedyjskiej bakopa jest ceniona za swój potencjał do stymulacji pamięci, zmniejszenia poziomu stresu i ochrony zdrowia poznawczego. Niektóre badania oceniły te efekty i dały obiecujące wyniki. Potrzebne są jednak bardziej solidne i rozstrzygające badania.

Nie powinno to być leczenie pierwszego rzutu w przypadku chorób. Stosowanie rośliny powinno mieć jedynie charakter uzupełniający i, o ile to możliwe, powinno być nadzorowane przez lekarza. Roślina jest rzadka i trudna do zdobycia, co również jest wadą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Russo A, Borrelli F. Bacopa monniera, a reputed nootropic plant: an overview. Phytomedicine. 2005 Apr;12(4):305-17. doi: 10.1016/j.phymed.2003.12.008. PMID: 15898709.
  • Fatima, U., Roy, S., Ahmad, S., Ali, S., Elkady, W. M., Khan, I., Alsaffar, R. M., Adnan, M., Islam, A., & Hassan, Md. I. (2022). Pharmacological attributes of Bacopa monnieri extract: Current updates and clinical manifestation. In Frontiers in Nutrition (Vol. 9). Frontiers Media SA. https://doi.org/10.3389/fnut.2022.972379
  • Stough C, Lloyd J, Clarke J, Downey LA, Hutchison CW, Rodgers T, Nathan PJ. The chronic effects of an extract of Bacopa monniera (Brahmi) on cognitive function in healthy human subjects. Psychopharmacology (Berl). 2001 Aug;156(4):481-4. doi: 10.1007/s002130100815. Erratum in: Psychopharmacology (Berl). 2015 Jul;232(13):2427. Dosage error in article text. PMID: 11498727.
  • Peth-Nui T, Wattanathorn J, Muchimapura S, Tong-Un T, Piyavhatkul N, Rangseekajee P, Ingkaninan K, Vittaya-Areekul S. Effects of 12-Week Bacopa monnieri Consumption on Attention, Cognitive Processing, Working Memory, and Functions of Both Cholinergic and Monoaminergic Systems in Healthy Elderly Volunteers. Evid Based Complement Alternat Med. 2012;2012:606424. doi: 10.1155/2012/606424. Epub 2012 Dec 18. PMID: 23320031; PMCID: PMC3537209.
  • Vollala VR, Upadhya S, Nayak S. Enhancement of basolateral amygdaloid neuronal dendritic arborization following Bacopa monniera extract treatment in adult rats. Clinics (Sao Paulo). 2011;66(4):663-71. doi: 10.1590/s1807-59322011000400023. PMID: 21655763; PMCID: PMC3093798.
  • Saraf MK, Prabhakar S, Anand A. Neuroprotective effect of Bacopa monniera on ischemia induced brain injury. Pharmacol Biochem Behav. 2010 Dec;97(2):192-7. doi: 10.1016/j.pbb.2010.07.017. Epub 2010 Aug 1. PMID: 20678517.
  • Abdul Manap AS, Vijayabalan S, Madhavan P, Chia YY, Arya A, Wong EH, Rizwan F, Bindal U, Koshy S. Bacopa monnieri, a Neuroprotective Lead in Alzheimer Disease: A Review on Its Properties, Mechanisms of Action, and Preclinical and Clinical Studies. Drug Target Insights. 2019 Jul 31;13:1177392819866412. doi: 10.1177/1177392819866412. PMID: 31391778; PMCID: PMC6669844.
  • Basheer A, Agarwal A, Mishra B, Gupta A, Padma Srivastava MV, Kirubakaran R, Vishnu V. Use of Bacopa monnieri in the Treatment of Dementia Due to Alzheimer Disease: Systematic Review of Randomized Controlled Trials. Interact J Med Res. 2022 Aug 1;11(2):e38542. doi: 10.2196/38542. PMID: 35612544; PMCID: PMC9379783.
  • Komali E, Venkataramaiah C, Rajendra W. Antiepileptic potential of Bacopa monnieri in the rat brain during PTZ-induced epilepsy with reference to cholinergic system and ATPases. J Tradit Complement Med. 2020 Mar 4;11(2):137-143. doi: 10.1016/j.jtcme.2020.02.011. PMID: 33728274; PMCID: PMC7936099.
  • Rai D, Bhatia G, Palit G, Pal R, Singh S, Singh HK. Adaptogenic effect of Bacopa monniera (Brahmi). Pharmacol Biochem Behav. 2003 Jul;75(4):823-30. doi: 10.1016/s0091-3057(03)00156-4. PMID: 12957224.
  • Benson S, Downey LA, Stough C, Wetherell M, Zangara A, Scholey A. An acute, double-blind, placebo-controlled cross-over study of 320 mg and 640 mg doses of Bacopa monnieri (CDRI 08) on multitasking stress reactivity and mood. Phytother Res. 2014 Apr;28(4):551-9. doi: 10.1002/ptr.5029. Epub 2013 Jun 21. PMID: 23788517.
  • Calabrese C, Gregory WL, Leo M, Kraemer D, Bone K, Oken B. Effects of a standardized Bacopa monnieri extract on cognitive performance, anxiety, and depression in the elderly: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. J Altern Complement Med. 2008 Jul;14(6):707-13. doi: 10.1089/acm.2008.0018. PMID: 18611150; PMCID: PMC3153866.
  • Dave UP, Dingankar SR, Saxena VS, Joseph JA, Bethapudi B, Agarwal A, Kudiganti V. An open-label study to elucidate the effects of standardized Bacopa monnieri extract in the management of symptoms of attention-deficit hyperactivity disorder in children. Adv Mind Body Med. 2014 Spring;28(2):10-5. PMID: 24682000.
  • Mallick MN, Akhtar MS, Najm MZ, Tamboli ET, Ahmad S, Husain SA. Evaluation of anticancer potential of Bacopa monnieri L. against MCF-7 and MDA-MB 231 cell line. J Pharm Bioallied Sci. 2015 Oct-Dec;7(4):325-8. doi: 10.4103/0975-7406.168038. PMID: 26681894; PMCID: PMC4678980.
  • Kalyani MI, Lingaraju SM, Salimath BP. A pro-apoptotic 15-kDa protein from Bacopa monnieri activates caspase-3 and downregulates Bcl-2 gene expression in mouse mammary carcinoma cells. J Nat Med. 2013 Jan;67(1):123-36. doi: 10.1007/s11418-012-0661-z. Epub 2012 Apr 1. PMID: 22467255.
  • Kamkaew N, Paracha TU, Ingkaninan K, Waranuch N, Chootip K. Vasodilatory Effects and Mechanisms of Action of Bacopa monnieri Active Compounds on Rat Mesenteric Arteries. Molecules. 2019 Jun 15;24(12):2243. doi: 10.3390/molecules24122243. PMID: 31208086; PMCID: PMC6630913.
  • Morgan A, Stevens J. Does Bacopa monnieri improve memory performance in older persons? Results of a randomized, placebo-controlled, double-blind trial. J Altern Complement Med. 2010 Jul;16(7):753-9. doi: 10.1089/acm.2009.0342. PMID: 20590480.
  • Khurshid, Fowad & Govindasamy, Jeyabalan & Khalilullah, Habibullah & Nomani, Shivli & Shahid, Mudassar & Ain, Mohammad Ruhal & Sultan, Mohammad. (2017). Effect of herb-drug interactions of Bacopa monnieri Linn. (Brahmi) formulation on the pharmacokinetics of amitriptyline in rats. Brazilian Journal of Pharmaceutical Science. 53. e17072. 10.1590/s2175-97902017000417072.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.