Trzy rodzaje pamięci sensorycznej - do czego służą

Pamięć sensoryczna pozwala nam nadać sens naszym doświadczeniom. W ten sposób stają się bardziej znaczące i tworzą wspomnienia. Odkryj rodzaje i sposób, w jaki jej używamy na co dzień!
Trzy rodzaje pamięci sensorycznej - do czego służą

Ostatnia aktualizacja: 04 listopada, 2021

Pamięć wykorzystuje grupę procesów mózgowych, które są przeznaczone do interpretacji, przechowywania i odzyskiwania informacji. Z tego powodu jest niezbędna dla naszej pamięci i procesu uczenia się. Ma również fundamentalne znaczenie dla rozwoju naszej inteligencji. Jednak nie zawsze działa w ten sam sposób ani nie dotyczy tych samych informacji. Dlatego mamy trzy rodzaje pamięci sensorycznej.

To właśnie tłumaczy na przykład, dlaczego szczególnie na czubkach palców pamiętamy ból odczuty w tym momencie, kiedy spadł na nas strumień gorącej wody. Pamięć sensoryczna łączy procesy percepcji z poznaniem.

Rodzaje pamięci sensorycznej

Mamy trzy rodzaje pamięci sensorycznej : ikoniczną, dotykową i echoiczną.

Przyjrzyjmy się każdemu z nich, aby lepiej je wyjaśnić. Nie możesz tego przegapić!

1. Ikoniczna pamięć sensoryczna

Nazywa się to również pamięcią wzrokową. Dzięki temu rodzajowi jesteśmy w stanie zapamiętać wiele obiektów i szczegółów sceny lub sytuacji w ciągu kilku sekund.

Jest to bardzo przydatne, ponieważ później uruchamiają się procesy, które pozwalają nam analizować i interpretować to, co się wydarzyło. To, czy te szczegóły pozostaną w naszej pamięci na dłuższą metę, zależy to od tego, jak duże znaczenie im nadajemy.

Jako przykład, choć może się to wydawać oczywiste, pomyśl o różnych rodzajach gier treningowych pamięci. W rzeczywistości jest ta, w której masz karty z wzorami lub obrazkami w zestawach po dwa. Na początku gry wszystkie są zakryte, a następnie odwracasz je i próbujesz odgadnąć, gdzie jest drugi obrazek, aby utworzyć parę.

W tej grze wykorzystujemy właśnie pamięć ikoniczną!

mężczyzna z głową w dłoniach i artystyczną reprezentacją jego umysłu
Aby pamięć ikoniczna stała się długotrwała, musi być związana z emocjami. W przeciwnym razie wiele aspektów zostaje zapomnianych.

2. Dotykowa pamięć sensoryczna

Jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj pamięci, który aktywuje się przez dotyk, czyli te bodźce, które docierają do skóry.

Chociaż jest to również ta pamięć, której doświadczamy poprzez mięśnie, stawy i ścięgna. Rozumiemy przez to, że używamy zarówno propriocepcji, jak i przechwytywania w dotykowej pamięci sensorycznej.

Ten rodzaj pamięci radzi sobie jednocześnie z około czterema lub pięcioma przedmiotami, z którymi możemy wchodzić w interakcje w tym samym czasie, między innymi dotykając, przesuwając, podnosząc i przenosząc. Pozwala nam badać przedmioty poprzez dotyk i interakcję z nimi.

3. Echoiczna pamięć sensoryczna

Nazywa się ją również pamięcią słuchową. Jest to typ odpowiedzialny za pośredniczenie między bodźcem słuchowym a pamięcią.

Chociaż jest to rodzaj pamięci sensorycznej, która trwa najkrócej, w porównaniu z pamięcią wzrokową (która może zachować od pięciu do siedmiu fragmentów informacji do czterech sekund), możemy również tworzyć słuchowe obrazy sensoryczne, które możemy przechowywać dłużej.

Oczywiście to, jak długo ten bodziec słuchowy pozostaje w naszym umyśle, zależy również od jego intensywności i wpływu, jaki na nas wywiera.

Funkcje i korzyści stymulacji tego rodzaju pamięci

Zgodnie ze szczegółami modelu modalnego Bruninga, pamięć jest grupą systemów retencji, czyli przechowywania. Jeśli chodzi o pamieć sensoryczną, odpowiada za utrzymanie bodźca w rejestrach sensorycznych, zanim utracimy informacje. Rozumiemy przez to, że przechowujemy je tymczasowo.

Percepcja działa poprzez zwracanie uwagi na odbierane bodźce. Później następuje proces rozpoznawania wzorców, dzięki któremu kojarzymy nowe informacje z istniejącym wzorcem. Na koniec nadajemy znaczenie bodźcowi. To od tego zależy, czy przechowujemy informacje tymczasowo, czy dłużej.

Następnie znaczenie pamięci sensorycznej i różne jej rodzaje nadają sens temu doświadczeniu. W rzeczywistości sprawia, że doświadczenie staje się pełniejsze, pozwalając nam postrzegać różne bodźce. To sprawia, że jest to dla nas bardziej znaczące. Bodziec może zniknąć, ale pamięć o nim pozostanie i możemy przypomnieć sobie, jakie dobre lub złe uczucia u nas wywołał.

Ponadto pamięć sensoryczna ma fundamentalny wpływ na uczenie się, ponieważ proces ten obejmuje zwykle inne procesy poznawcze. Obejmuje również zmysły i nasze procesy postrzegania.

Innym sposobem, w jaki możemy zrozumieć znaczenie pamięci sensorycznej, jest jej analiza w kontekście pamięci krótkotrwałej i długotrwałej. Ogólnie bodźce trwają tylko przez krótką chwilę. Tak więc, zanim zdążymy zrozumieć, co oznaczają, już o nich zapominamy!

Tu właśnie wkraczają rejestry sensoryczne.

kobieta układająca puzzle
Gry i ćwiczenia stymulujące pamięć pomagają poprawić naszą zdolność zapamiętywania. Jeśli chodzi o pamięć sensoryczną, dobrym pomysłem jest granie w gry, w których grupujesz pary.

Korzystaj ze swoich zmysłów

Teraz wiesz, że pamięć sensoryczna działa, abyśmy mogli mieć pełniejsze wspomnienia z doświadczeń. Z jednej strony sprawia, że jesteśmy bardziej świadomi naszych przeżytych doświadczeń i pomaga nam cieszyć się wszystkimi zmysłami w taki sposób, abyśmy mogli przechowywać wzbogacony zapis chwili.

Z drugiej strony możemy zastosować ją również na inne sposoby. Na przykład możemy ją wykorzystać w procesach nauczania i uczenia się.

Poprzez kojarzenie różnych rodzajów informacji możemy znaleźć stosować sensowne uczenie się. Jest to ważne, jeśli chodzi o dobry wybór zasobów, ponieważ na raz możemy obsłużyć tylko ograniczoną ilość bodźców.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ballesteros, Soledad (1999). Memoria humana: investigación y teoría. Psicothema, 11(4),705-723. ISSN: 0214-9915. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=72711401
  • Bruning, R. H., Schraw, G. J., y Ronning, R. (2002). Psicología Cognitiva e Instrucción. Madrid: Alianzal.
  • Ruiz-Vargas, J.M. (2010). Manual de Psicología de la memoria. Madrid: Síntesis.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.