Techniki szybszego uczenia się - poznaj 8 strategii

Dzięki nauce i upływowi czasu zidentyfikowano nowe narzędzia i strategie, abyś mógł szybciej uczyć się tego, co chcesz. Tu proponujemy kilka z nich.
Techniki szybszego uczenia się - poznaj 8 strategii

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Proces uczenia się jest bardzo subiektywny, ale istnieją pewne techniki szybszego uczenia się, które mogą być całkiem przydatne. Od czego zależy ich wybór? Od umiejętności, które nabywamy i rozwijamy w naszych różnych rolach, czy to jako uczniowie, nauczyciele czy rodzice.

Jednak te umiejętności uczenia się można nabyć choćby takimi metodami jak czytanie. Uznaje się je za jedną z najważniejszych technik uczenia się. Podczas uczenia bowiem rozpoznajemy słowa, rozumiemy idee i możemy porównać własne myślenie z myśleniem autora.

Inne techniki szybszego uczenia się polegają na uczeniu innych tego, co już wiesz. Polega to na tym, że widzisz potrzebę pogłębienia wiedzy na temat przedmiotów, których będziesz uczyć, nawet jeśli już je opanowałeś. W rzeczywistości podczas tego procesu będziesz w stanie określić, która technika uczenia się jest najlepsza.

Od czego może zależeć proces uczenia się?

Uczenie się może być powiązane z wieloma aspektami. Wśród można wymienić metodologie i umiejętności, z których korzysta osoba, która nas uczy.

W tym procesie bardzo ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że nie wszystkie rzeczy, o których myślimy, są takie, jak je sobie wyobrażamy. Pozwoli nam to na większą otwartość umysłu, jeśli chodzi o zdobywanie wiedzy.

Ważne jest również, aby zdawać sobie sprawę, że istnieją różne rodzaje talentów lub zdolności. Jedna osoba może być więc dobra w liczbach, a inna w pisaniu.

Z drugiej strony uczenie się będzie zależało w dużym stopniu od własnego zaangażowania. Nie należy odkładać czegoś tylko dlatego, że kosztuje cię to trochę więcej. Zmień tę trudność w motywację. Pomyśl, że z upływem czasu możesz stać się dobry. Bądź ciekawy, określ, co Cię interesuje i wejdź głębiej w temat.

Na koniec pamiętaj, że pasja i pragnienie mogą wszystko zmienić. Jeśli coś Cię pasjonuje, postaraj się napełnić głowę nową wiedzą. Przy okazji zobaczysz, jak bardzo przyda ci się ćwiczenie pamięci.

Trenując swój mózg, zauważysz, że proces uczenia się jest ułatwiony i zapamiętasz łatwiej i na dłużej i to, czego się nauczyłeś. Trenując pamięć, możesz ponadto zdobyć takie umiejętności, jak koncentracja, wizualizacja, organizacja i wyobraźnia.

Możesz być także zainteresowany tym tematem: Nauka wartości – 10 zasad, których musisz nauczyć dzieci

Techniki szybszego uczenia się

Oto kilka technik, których możesz użyć, aby poprawić swoją zdolność uczenia się. Może któraś z nich szczególnie ci się spodoba i możesz ją wcielić w życie.

1. Techniki szybszego uczenia się obejmują przede wszystkim dobre planowanie

W wielu przypadkach z braku czasu zapominamy o znaczeniu planowania myślowego. Jest to idealne rozwiązanie, ponieważ możemy określić priorytety oraz zmierzyć czas i wysiłek, jaki wkładamy w wykonanie naszej pracy.

Chłopiec odrabiający lekcje

To normalne, że na początku może się to wydawać trochę nudne i może być trudne, ale kiedy to zrobisz, zauważysz, jak ta zdolność poznawcza poprawia twoją umiejętność szybszego uczenia się.

2. Użyj wybranej metody uczenia się

Określ, która metodologia jest dla Ciebie najlepsza podczas nauki. Pamiętaj, że jest ich kilka i możesz wybrać więcej niż jedna z nich.

Zobaczysz nawet, że przy każdym zajęciu będziesz w stanie wzmocnić to, co już wiesz. Możesz czytać, robić obrazy koncepcyjne, mentalne, porównania, robić podsumowania lub uczyć się na pamięć.

3. Ćwicz uważność

Badania wykazały, że uważność, z angielska zwana również mindfulness, zwiększa funkcje poznawcze. Technika ta obejmuje naukę kontroli lęku, regulacji emocji oraz kontroli koncentracji i oddychania.

Ten zestaw umiejętności może pomóc w szybszej nauce i radzeniu sobie z frustracją w przypadkach, gdy przedmiot do nauki jest skomplikowany.

4. Rozkładaj w czasie naukę

Jeśli będziesz się uczyć trochę każdego dnia, łatwiej zapamiętasz wszystkie informacje. W ten sposób pomożesz sobie zlikwidować zmęczenie psychiczne, które może wystąpić w chwilach, w których starasz się nauczyć na raz wszystkiego, co jest wymagane.

Ponadto, poprzez rozkładanie materiałów lub modułów, pozostawisz przestrzeń, w której możesz zadawać sobie dodatkowe pytania. To pomoże ci wzmocnić to, co już wiesz.

Możesz przeczytać również ten praktyczny materiał: Metoda Domana – nauka czytania we wczesnym wieku

5. Bądź pewny siebie

Jedną z największych przeszkód w uczeniu się czegoś nowego jest brak zaufania do siebie. Czy będę mógł się wszystkiego nauczyć? Jak długo zajmie mi opanowanie tematu? A może lepiej poszukam czegoś łatwiejszego? Oto niektóre z pytań, które mogą się pojawić.

Pewność siebie

Nie możemy jednak dać się ponieść frustracji. Uczenie się jest procesem i w zależności od tematu możemy odczuć go jako mniej lub bardziej trudny.

6. Ucz kogoś innego

Jak już wspomnieliśmy, kiedy uczymy kogoś tego, co sami wiemy, lepiej utrwalamy tę wiedzę. Ponadto ludziom, których uczymy dajemy możliwość zadawania nam pytań. To z kolei pobudza nas do pogłębienia tego, co już wiemy.

Ta technika jest zwykle bardzo pomocna. Musisz jednak określić, czy nauczanie mieści się w zakresie twoich umiejętności. Pamiętaj, że nie wszyscy mamy taki talent.

7. Techniki szybszego uczenia się dotyczą również higieny snu

Czasami jesteśmy tak zainteresowani nauką, że odkładamy sen na bok. Ważne jest jednak, abyś poświęcał odpowiedni czas na sen między sesjami nauki. Pomoże ci w lepszej koncentracji i da ci czas na przetrawienie i utrwalenie tego, czego się nauczyłeś.

Z drugiej strony udowodniono, że sen pozwala mózgowi zachować aktywność intelektualną, a także stan czujności, którego tak potrzebujemy, gdy musimy się uczyć przez wiele godzin.

8. Rób notatki

Jeśli czytasz lub ktoś ci coś wyjaśnia, pamiętaj, że notatka na temat tego, co jest istotne, pomoże ci w zapamiętywaniu. Czynność zapisywania sprawia, że fazy pamięci (uwaga, kodowanie i przechowywanie) są stabilniejsze.

Ponadto możesz umieścić notatkę w miejscu, które uznasz za ważne, dzięki czemu zawsze będziesz o tym pamiętać. W rzeczywistości jest to kolejna technika szybkiego uczenia się, często używana podczas nauki nowego języka. Kojarzysz słowo z przedmiotem i powtarzasz je, kiedy tylko możesz.

Jakie znasz inne techniki szybszego uczenia się?

Dobre planowanie podczas nauki może pomóc w lepszym zrozumieniu informacji. Jeśli zastosujesz w praktyce choćby niektóre techniki szybszego uczenia się, które opisujemy, z pewnością zobaczysz rezultaty. Przekonasz się, że oprócz nowych rzeczy bardzo dobrze pamiętasz wszystko, czego uczyłeś się w innym czasie.

Jak już powiedzieliśmy, nie czuj się źle, jeśli na początku jest ci trochę trudno się uczyć w sposób wydajny. Proces uczenia się zależy od przedmiotu i od Twoich umiejętności. Każdy z nas ma inne podejście. Jednak zobaczysz, że ci się uda i przekonasz się, że warto było zdobyć się na wysiłek i poświęcenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sebastián, A., Ballesteros, B., & Sánchez, M. (1998). Técnicas de estudio. Universidad Nacional de Educación a Distancia.
  • Hancock, J. B. (2015). Entrenando la memoria para estudiar con éxito: Guía práctica de habilidades y recursos (Vol. 203). Narcea Ediciones.
  • Cortese, A. (2011). Técnicas de estudio. Metodología de la investigación.[Citado 17 Marzo 2104]. Disponible en[URL]: http://www. tecnicas-deestudio. org/investigacion/investigacion38. htm.
  • Dovala, J. M. C. (2004). Metodología de la enseñanza basada en competencias. Revista Iberoamericana de educación, 35(1), 1-10.
  • Shapiro, S. L., Carlson, L. E., Astin, J. A., & Freedman, B. (2006). Mechanisms of mindfulness. Journal of clinical psychology, 62(3), 373-386.
  • Nina Gramunt Fombuena. Normalización y validación de un test de memoria en envejecimiento
    normal, deterioro cognitivo leve y enfermedad de Alzheimer. Universitat Ramon Llull. Disponible en: https://www.tdx.cat/bitstream/handle/10803/9261/NinaGramunt-tesis.pdf?sequence=1&isAllowed=y
  • Los beneficios de dormir. National Institutes of Health. 2013. Disponible en: https://salud.nih.gov/articulo/los-beneficios-de-dormir/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.