Będąc sobą nie musisz niczego udowadniać

Niska samoocena sprawia, że z lęku przed odrzuceniem boimy się odmawiać i robimy wiele rzeczy wbrew sobie. Pamiętaj, że tylko będąc sobą możesz być w pełni szczęśliwa i wolna.

Będąc sobą nie musisz nikomu niczego udowadniać. Twoi najbliżsi, którzy znają Cię najlepiej, z pewnością wiedzą, jaka jesteś na prawdę. Znają oni Twoje ograniczenia, wyznawane przez Ciebie zasady i nie starają się ich naruszać, gdyż je szanują, a Ciebie kochają taką, jaka jesteś.

Potrzeba udowadniania ludziom różnych rzeczy wynika z chęci zyskania czyjejś przychylności, poszukiwania aprobaty. Nie warto jednak poświęcać samego siebie i swoich wartości, narażać się na stres i udawać kogoś kim się nie jest. Pamiętaj, że tylko będąc sobą możesz być szczęśliwa i spełniona.

Oczywiście nie ma co się łudzić – są czasami w życiu takie sytuacje, kiedy trzeba nieco się nagiąć i dostosować do społecznych norm czy czyichś oczekiwań. Wszystko jednak ma swoje granice i jeśli czujesz, że ktoś wymaga od Ciebie czegoś, czego nie chcesz lub nie możesz zrobić, masz prawo odmówić.

Nie przegap: Szczęśliwa? tylko będąc sobą

Nie daj sobie wmówić, że to Ty zawsze musisz iść na ustępstwa i dostosowywać się do innych. Nie czuj się też zobligowana do udowadniania, kim jesteś.

Za każdym razem, kiedy boisz się być sobą, tracisz cząstkę siebie, a na dłuższą metę może prowadzić to do głębszego kryzysu, a nawet depresji. Przyjrzyjmy się bliżej temu problemowi.

Tylko będąc sobą jesteśmy wolni

Czasami słowo ,,nie” bardzo wiele nas kosztuje; zdarza się, że odmowa wiąże się ze strachem przed odrzuceniem lub rozczarowaniem kogoś bliskiego. Mimo wszystko jednak zachęcamy Cię do asertywności i odważnego mówienia ,,nie”, kiedy tylko jest taka potrzeba.

Pamiętaj, że świat pełen jest nieskończonej liczby szans i możliwości, więc jedna odmowa nie przekreśla całego Twojego dalszego życia.

Krajobraz z kwiatami

Zdarza się, że jedno proste ,,nie” może być impulsem do zaczęcia czegoś na nowo. Omówmy to na przykładzie. Wyobraź sobie, że żyjesz w bardzo skomplikowanym związku i mimo że kochacie się nawzajem, relacja ta przynosi Ci głównie ból i łzy.

,,Nie” wypowiedziane w odpowiednim momencie może dać Ci szansę, by zacząć na nowo.

Przyjęcie takiej twardej postawy nie jest proste i może być bolesne, ale uwierz, że bez tego będziecie podążać ścieżką dalszych wzajemnych oskarżeń, smutku i rozczarowań. Mówiąc ,,nie” dajesz Wam szansę na poukładanie wszystkiego od nowa.

Znosząc wszystko w milczeniu tylko odsuniecie się od siebie.

Miej odwagę być sobą

Bycie sobą i okazywanie tego światu to najbardziej pierwotna technika przetrwania. Pokazywanie, czego chcesz jest jak oznaczanie swojego terytorium.

Dzięki temu wyznaczasz jasne granice, których nie wolno przekraczać innym ludziom. Zapewnia Ci to spokój i pozwala uniknąć lęku czy frustracji.

  • Niezależnie od typu relacji, od początku bądź sobą i nie bój się mówić otwarcie, o tym jakimi wartościami kierujesz się w życiu i czego unikasz. Pamiętaj jednak, że nie musisz nikomu niczego udowadniać, ani z niczego się tłumaczyć.
  • Osoby, które nie potrafią wyznaczyć granicy często stają się ofiarami ludzi, którzy nadużywają ich cierpliwości. Nie pozwalaj innym na zbyt wiele, gdyż wówczas nie będą oni szanować Twoich praw czy potrzeb.
  • To, że zachęcamy Cię do bycia sobą, nie oznacza, że masz odizolować się od całego świata i żyć po swojemu bez względu na wszystko i wszystkich. Chodzi raczej o celebrowanie tego, kim jesteś i jak do tego doszłaś.

Kiedy już wiesz, kim jesteś i masz odwagę być sobą, uzyskasz wewnętrzny spokój, który znacznie ułatwi Ci życie z innymi ludźmi. Pamiętaj jednak, że takie samo prawo do bycia sobą mają też inni otaczający Cię ludzie i należy to uszanować.

Poranna rutyna

Jestem sobą i nie muszę tego udowadniać

Niezdecydowanie, brak pewności siebie i niska samoocena sprawiają, że wiecznie szukasz akceptacji innych ludzi, która pozwoli Ci poczuć się wartościowym człowiekiem. Nie jest to dobre ani dla Ciebie, ani dla Twojego otoczenia.

Osoby szukające potwierdzenia swojej wartości u innych łatwo wpadają w spiralę frustracji i smutku. Nieustannie starają się zaspokoić pragnienia innych, byle czuć się potrzebną.

  • Niska samoocena sprawia, że mamy problemy z mówieniem ,,nie”, zwłaszcza jeśli odmowa dotyczy kogoś nam bliskiego. Boimy się rozczarować bliską osobę i chcemy chronić nasz wizerunek.
  • Brak pewności siebie pozbawia Cię także autentyczności. Ciągle starając się dostosować, przestajesz słuchać samej siebie. Łatwo się wówczas zagubić i nie wiedzieć, jak dalej żyć.
Boso na trawie

Można powiedzieć, że życie samo w sobie to nieustanny proces poznawania samego siebie. Dopiero, gdy zrozumiesz siebie będziesz mogła tworzyć udane relacje z innymi ludźmi. Bycie sobą daje wolność i zapewnia szczęśliwe życie w zgodzie ze sobą i innymi.

Nie jest to proste i wymaga dużej odwagi, ale krok po kroku odnajdziesz równowagę, której tak bardzo potrzebujesz. Nie bój się odmawiać i nie czuj się zobowiązana do tłumaczenia ze swoich decyzji. To Twoje życie, walcz o to, aby było szczęśliwe.

WIĘCEJ DLA CIEBIE