Jak można pokonać niedoczynność tarczycy?

Jak można pokonać niedoczynność tarczycy?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Niedoczynność tarczycy może pogorszyć jakość życia osób, które dotyka. Na szczęście przestrzeganie kilku zdrowych nawyków pomoże Ci pokonać niedoczynność tarczycy. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz najważniejsze z nich!

Będziesz w stanie pokonać niedoczynność tarczycy, jeśli tylko wykażesz się odrobiną cierpliwości i będziesz przestrzegać wszystkich zaleceń swojego endokrynologa. Przede wszystkim musisz jednak wziąć pod uwagę określone czynniki związane z tym schorzeniem, które mogą być szkodliwe dla Twojego zdrowia.

Chociaż niedoczynność tarczycy w swoim początkowym stadium może nie dawać żadnych objawów, wywoływany przez nią brak równowagi hormonalnej prowadzi również do wystąpienia takich problemów jak nadwaga, ból stawów, bezpłodność lub choroby serca.

Tym samym niezbędne staje się wprowadzenie kilku kluczowych zmian w dotychczasowym stylu życia. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

4 podpowiedzi, które pomogą Ci pokonać niedoczynność tarczycy

Spadek produkcji hormonów tarczycy zaburza równowagę w reakcjach chemicznych zachodzących w ciele. Dlatego też pacjenci cierpiący na niedoczynność tarczycy mają tendencję do przybierania na wadze i odczuwania innych objawów, takich jak przedłużające się uczucie zmęczenia, palpitacje serca, zaparcia lub ciągłe uczucie zimna.

W dzisiejszych czasach terapia syntetycznymi hormonami tarczycy pozwala w bezpieczny i skuteczny sposób pokonać niedoczynność tarczycy. Jednak, aby uzupełnić jego działanie, powinnaś zacząć wdrażać w życie zdrowe nawyki, aby kontrolować swoje objawy.

1. Zwiększ spożycie jodu

Produkty spożywcze bogate w jód
Jod to podstawowy pierwiastek, którego potrzebuje Twój organizm, aby produkować hormony tarczycy.

Według badań przeprowadzonych przez dr Chung, niedobór jodu to jeden z czynników, które wywierają wpływ na rozwój niedoczynności tarczycy. Dlatego też jedno z zaleceń, które ma pomóc w walce z tym zaburzeniem, polega na zwiększeniu spożycia jodu pozyskiwanej z naturalnych źródeł, takich jak boćwina, rzodkiewki, wodorosty, ziarna i ryby.

Jednak powinnaś pamiętać, że jeśli Twoja niedoczynność tarczycy nie jest wywołana przez niedobór jodu, zwiększanie jej spożycia może okazać się bezużyteczne. Co więcej, okazuje się, że przyjmowanie suplementów z jodem może jeszcze bardziej uszkodzić działanie gruczołu tarczycy, dodatkowo utrudniając leczenie tego schorzenia.

Dlatego też, zanim zaczniesz wprowadzać jakiekolwiek zmiany w swojej diecie, powinnaś skonsultować się ze swoim endokrynologiem.

2. Przestrzegaj zrównoważonej diety

Jedna z konsekwencji tego schorzenia to przybieranie na wadze. Zmiana nawyków i rozpoczęcie stosowania zdrowej diety przygotowanej przez endokrynologa pozwoli Ci we właściwy sposób wchłaniać składniki odżywcze. To z kolei poprawi przemianę materii, co wpłynie na kontrolę wagi.

W zrównoważonej diecie powinny znajdować się:

  • Źródła błonnika, takie jak pełnoziarniste zboża, orzechy, nasiona, owoce i warzywa,
  • Produkty spożywcze bogate w chude białka, takie jak kurczak, indyk, ryby, itp.
  • Woda,
  • Zdrowe kwasy tłuszczowe, na przykład obecne w oliwie z oliwek, awokado lub tłustych rybach.

Należy również wykluczyć z diety szkodliwe produkty spożywcze, które wpływają niekorzystnie zarówno na tarczycę, jak i na osiągnięcie zdrowej wagi. Zaliczamy do nich rafinowane cukry i oczyszczone mąki, tłuszcze nasycone i trans, uwodornione oleje, itp.

3. Porozmawiaj z psychologiem

Ze względu na zmiany, które zachodzą na osi podwzgórze-przysadka-tarczyca i w układzie neuroprzekaźników, jednym z objawów niedoczynności tarczycy może okazać się depresja. Podkreślono to w badaniu przeprowadzonym przez dr Galindo i Reyes.

Biorąc to pod uwagę, zalecamy zasięgnięcie porady psychologa. Musisz koniecznie zadbać o swoje zdrowie psychiczne, zwłaszcza w przypadku takiej przewlekłej choroby jak ta.

4. Wykonuj ćwiczenia fizyczne, aby pokonać niedoczynność tarczycy

Regularne ćwiczenia fizyczne pomagają pokonać niedoczynność tarczycy i jego wpływ na Twoje zdrowie.

Chociaż nie są w stanie zastąpić terapii hormonalnej, regularne ćwiczenia mogą wiązać się z określonymi dodatkowymi korzyściami, zwłaszcza w zakresie wagi i zdrowia układu krążenia, co podkreślono w badaniu przeprowadzonym przez zespół z Instytutu Nauk Medycznych Shri Ram Murti Smarak (w Indiach).

Treningi o średnim natężeniu zmniejszają ryzyko rozwoju chorób serca. Poza tym mogą pomóc kontrolować objawy związane z przybieraniem na wadze, zmęczeniem i bólem stawów.

Jednak najważniejszą rolę odgrywa dopasowanie ćwiczeń do swoich możliwości fizycznych. Dlatego też powinnaś zaczynać ostrożnie i stopniowo zwiększać poziom trudności ćwiczeń.

Nie poddawaj się

Niedoczynność tarczycy to zaburzenie, które wywołuje braki równowagi w licznych procesach zachodzących w organizmie. Dlatego też, aby nie wpłynęło znacząco na jakość Twoje życia, musisz rozpocząć adekwatne leczenie i zacząć stosować nasze podpowiedzi, aby poprawić swój styl życia.

Poza tym polecamy zdecydować się na rozmowę z psychologiem. Nie powinnaś pozwolić, aby choroba odbiła się na Twoim nastroju. Jesteś silna i możesz pokonać to schorzenie. Potrzebujesz jedynie odrobiny wsparcia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.