Czy dorsz jest zdrowy? Poznaj jego składniki odżywcze i zalety

Czy dorsz jest zdrowy? Poznaj jego składniki odżywcze i zalety
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

W dzisiejszym artykule zastanowimy się nad tym czy dorsz jest zdrowy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się czy warto go jeść!

Przestrzeganie właściwej diety jest równoznaczne z dbaniem o własne zdrowie. Właśnie dlatego ryby powinny stanowić część Twojej diety, a jedzenie dorsza to świetny wybór, jeśli zależy Ci na własnym zdrowiu. Czy w takim razie dorsz jest zdrowy? W dzisiejszym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne fakty!

Dorsz to niezwykle zdrowa ryba o białym mięsie, która powinna znajdować się w każdej zdrowej i zrównoważonej diecie. To ryba morska żyjąca w zimnych wodach, na głębokości od około 500 do około 600 metrów, chociaż często wypływa na głębokość od 150 do 200 metrów pod powierzchnią morza.

Dorsza odławia się od późnej jesieni do wiosny. Jednak możesz go kupić przez cały rok w formie solonej, suszonej, wędzonej lub mrożonej.

Czy chcesz dowiedzieć się więcej na temat tej ryby? Pragniesz wiedzieć czy dorsz jest zdrowy? Podczas lektury dzisiejszego artykułu poznasz korzyści płynące z jego jedzenia oraz świetne sposoby na jego przyrządzenie.

Dlaczego dorsz jest zdrowy?

Czy lubisz jeść świeżego dorsza? W takim razie może chciałabyś dowiedzieć się trochę więcej na temat korzyści płynących z jego spożywania, jego wartości odżywczej oraz znaczeniu jego składników odżywczych. Okazuje się, że świeży dorsz jest bardzo łatwy do strawienia i nie zawiera dużo tłuszczu.

Filety z dorsza: czy dorsz jest zdrowy?
Dorsz to niezwykle zdrowa ryba, która powinna znaleźć się w Twojej codziennej diecie.

Poza tym jest również bogaty w takich minerały jak wapń, fosfor i jodyna. To prawdopodobnie jedna z jego najbardziej charakterystycznych cech. W zaledwie 115 gramach świeżego dorsza znajduje się aż 170 miligramów jodyny. Jej ilość może się znacząco zmniejszać w zależności od przepisu i sposoby przechowywania.

Chociaż dorsz ma wiele zalet zdrowotnych, to zdecydowaliśmy się podsumować je w dość krótki sposób. Otóż dorsz:

  • Poprawia działanie układu nerwowego oraz mięśni.
  • Reguluje równowagę wodną wewnątrz i na zewnątrz komórek dzięki zawartości potasu.
  • Zwiększanie ilości fosforu, który jest obecny w naszych zębach i kościach.
  • Wspieranie tworzenia czerwonych krwinek, syntezy materiału genetycznego oraz poprawa funkcjonowania układu nerwowego dzięki zawartości witaminy B.

Wartości odżywcze świeżego dorsza

W 115 gramach świeżego dorsza znajdują się następujące składniki odżywcze:

Dorsz z oliwą z oliwek i pomarańczami
Jedna z najciekawszych informacji o dorszu to fakt, że zawiera duże ilości sodu.
  • 28 g białka
  • 1,01 g tłuszczu
  • 352 mg potasu
  • 190 mg of puryny
  • 89 mg sodu
  • 26 mg wapnia
  • 24 mg magnezu
  • 0,40 mg cynku
  • 0,32 mg żelaza
  • 2 mg witaminy C
  • 1 mg witaminy E
  • 5,15 mg witaminy B3
  • 0,20 mg witaminy B6
  • 0,06 mg witaminy B1
  • 0,05 mg witaminy B2

W porównaniu do innych ryb dorsz zawiera wiele sodu. Jednak gdy porównamy go z innymi produktami spożywczymi bogatymi w ten pierwiastek, takimi jak ser (500-1000 mg) lub nawet ryby w puszce (500-800 mg), to okaże się, że ilość sodu w dorszu nie jest aż tak znacząca.

Warto jednak zauważyć, że solony dorsz zawiera jeszcze więcej sodu (do 8100 mg na 115 g), ponieważ znajduje się w nim sporo soli wykorzystywanej do konserwacji.  Właśnie dlatego osoby, które cierpią na nadciśnienie lub zatrzymywanie płynów w organizmie mogą spożywać świeżego dorsza, jak również solonego, jeśli tylko usuną z niego całą sól.

Ten artykuł może Cię również zainteresować: Klopsiki z morszczuka i krewetek w zielonym sosie

Jak przygotować dorsza?

Na rynku znajdziesz bez problemu dorsza w różnych postaciach: świeżego, solonego, wędzonego lub mrożonego. Dzięki temu możesz kupować go przez cały rok i przyrządzać na różne sposoby.

Przepisy z wykorzystaniem dorsza są niezwykle zróżnicowane. Możesz zrobić na parze filety z dorsza, ugotować je w kuchence mikrofalowej lub upiec, usmażyć albo przyrządzić na grillu, aby rozkoszować się smakiem tej odżywczej ryby.

Poza tym możesz ją również wykorzystać jako składnik oryginalnych sałatek, do przygotowania rybnej paelli lub słynnej potrawki z ciecierzycy z dorszem i szpinakiem.

Przykładowe potrawy dla dzieci

Dorsz to ryba, która ma przyjemny, ale bardziej intensywny smak niż inne ryby o białym mięsie. To może sprawić, że będzie smakowała dzieciom. Maluchy często nie chcą jeść ryb, ponieważ niektóre z nich nie mają smaku, gdy porówna się je choćby z wieprzowiną czy stekiem.

Pulpeciki z dorsza
Pulpeciki z dorsza z pewnością zasmakują każdemu dziecku!

Dzięki temu, że dorsza można jeść pod różnymi postaciami, zwiększa się możliwość zadowolenia dziecięcego podniebienia. Dla malucha możesz przygotować krokiety z dorsza, klopsiki z dorsza i fileciki gotowane w różnych sosach.

Podsumowując, nie ma wątpliwości, że dorsz to ryba, która wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Właśnie dlatego mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi zachęcą Cię do tego, aby częściej gościł na Twoim talerzu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pescados y Mariscos: Guía práctica sobre pescados. Bacalao (2018) pescadosymariscos.consumer.es/bacalao/introduccion
  • “EL BACALAO MANDA EN LA COCINA”. Escuelas Idea Sana Marzo – Abril 2005  ideasana.fundacioneroski.es/web/es/12/escuela_7/escuela7_bacalo.pdf
  • El mercado español del bacalao en salazón: una aproximación regional desde la geografía de las convenciones. Estudios Geográficos Vol. LXXIV, 275, pp. 439-467 Julio-diciembre 2013 ISSN: 0014-1496
    eISSN: 1988-8546 doi: 10.3989/estgeogr.201316
  • Gallart Jornet, L., Escriche Roberto, I. y Fito Maupoey, P. (2005): La salazón del pescado, una tradición en la dieta mediterránea. Valencia, Universidad Politécnica de Valencia.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.