Niedoczynność tarczycy - 8 oznak, że na nią cierpisz

Nadczynność tarczycy to zespół zaburzeń, które wpływają na pracę gruczołu tarczycy. Dowiedz się jakich 8 objawów wskazuje zazwyczaj na to, że dana osoba boryka się z tym właśnie problemem.
Niedoczynność tarczycy - 8 oznak, że na nią cierpisz

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Niedoczynność tarczycy to choroba osłabiająca pracę gruczołu tarczycy, który odpowiada za wiele ważnych procesów w ludzkim organizmie, w tym za metabolizm i produkcję hormonów.

Jest to dość powszechna choroba, która dotyka zazwyczaj kobiety i skutkuje całym szeregiem nieprzyjemnych objawów. Zmiany w gospodarce hormonalnej wywołane zaburzeniami tarczycy prowadzą m.in. do problemów  z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała mimo stosowania zdrowej diety.

Jako że niedoczynność tarczycy może być związana z symptomami podobnymi do wielu innych chorób, warto dowiedzieć się jakie objawy najczęściej jej towarzyszą.

1. Nagłe przybieranie na wadze

Przybieranie na wadze może być następstwem niedoczynności tarczycy

Zbędne kilogramy pojawiają się zazwyczaj kiedy stosujemy niezdrową dietę i prowadzimy siedzący tryb życia. Niektóre osoby czasem jednak zauważają, że zaczynają tyć mimo zachowywania zdrowych nawyków.

Bardzo często tycie wynika właśnie z zaburzeń pracy gruczołu tarczycowego, ponieważ jego funkcjonowanie ma bezpośredni wpływ na procesy metaboliczne i regulację spalania tkanki tłuszczowej.

2. Uczucie zmęczenia

Wielu pacjentów, którzy cierpią na niedoczynność tarczycy odczuwa nieustanne zmęczenie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Jest to oczywiście symptom, który może wskazywać na wiele innych dolegliwości, ale należy zwrócić na niego szczególną uwagę jeśli towarzyszy innym opisanym tutaj objawom.

3. Wysoki poziom cholesterolu

Wysoki cholesterol może być następstwem niedoczynności tarczycy

Wysoki poziom złego cholesterolu jest spowodowany dietą bogatą w tłuszcze, węglowodany i inne składniki spowalniające metabolizm.

Jeśli jednak w wynikach badania krwi pojawi się zawyżony cholesterol mimo tego, że stosujesz zdrową dietę, może to być pierwszy sygnał zaburzeń tarczycy.

4. Wahania nastroju

Wiele kobiet cierpiących na niedoczynność tarczycy skarży się na nieuzasadnione wahania nastroju. Mogą one być wywołane nieprawidłowościami w gospodarce hormonalnej organizmu.

Pacjenci borykający się z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy są bardziej podatni na stres, depresję i zaburzenia lękowe.

5. Problemy z pamięcią

problemy z pamięcią

Niedoczynność tarczycy ma wpływ nie tylko na metabolizm i gospodarkę hormonalną, ale również na pracę układu nerwowego i mózgu.

Jednym z najczęściej rejestrowanych objawów w tym zakresie są problemy z pamięcią będących skutkiem osłabienia neuronów, które nie są w stanie prawidłowo przekazywać sygnałów do mózgu.

6. Sucha skóra a niedoczynność tarczycy

Zaburzenia gospodarki hormonalnej negatywnie odbijają się również na stanie skóry osoby cierpiącej na niedoczynność tarczycy. Gruczoły tłuszczowe przestają produkować odpowiednią ilość substancji ochronnych, przez co skóra staje się nadmiernie sucha.

U wielu osób z czasem mogą się na niej nawet pojawić zrogowacenia pomimo regularnego stosowania kremów nawilżających. Inne zewnętrzne objawy towarzyszące osłabieniu tarczycy to łamliwe paznokcie, wypadanie włosów i spowolnienie procesów gojenia się skóry.

7. Zaparcia

Zaparcia mogą być następstwem niedoczynności tarczycy

Zaparcia to problem pojawiający się kiedy organizm nie jest w stanie usunąć z układu wydalniczego zbędnych produktów przemiany materii. Może to być objaw zaburzeń trawienia, ale czasem jest on skutkiem obniżonej aktywności gruczołu tarczycowego.

Tarczyca bezpośrednio wpływa na funkcjonowanie układu trawiennego i reguluje procesy metaboliczne w organizmie.

Kiedy jest ona osłabiona, przestaje produkować substancje pozwalające jelitom na wykonywanie skurczy potrzebnych do prawidłowego wydalenia kału z jelita grubego.

8. Bóle mięśni

Osoby, które borykają się z różnorodnymi stanami zapalnymi w organizmie lub wykonują intensywne ćwiczenia fizyczne mogą często odczuwać ból mięśni.

Jeśli jednak jesteś zdrowa i nie masz za sobą treningu, po którym mogłabyś mieć zakwasy, potraktuj ból mięśni jako sygnał alarmowy. Może to być bowiem jeden z pierwszych objawów niedoczynności tarczycy.

Zaburzenia gospodarki hormonalnej wywołane nieprawidłową pracą tarczycy prowadzą często do osłabienia mięśni i stawów. Warto w takim przypadku zadbać o nie wykonując lekkie ćwiczenia wzmacniające i rozciągające.

Pamiętaj, że każdy z opisanych powyżej objawów może towarzyszyć również innym chorobom, ale jeśli dwa lub trzy z nich zaczynają występować jednocześnie, koniecznie zgłoś się do lekarza na badania tarczycy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.