Zbędne kilogramy? Oto 5 łatwych porad!

Jeśli chcesz schudnąć, to nie wystarczy jedynie stosować restrykcyjną dietę. Musisz przerzucić się na zdrowy styl życia, zarówno jeśli chodzi o jedzenie, jak i aktywność fizyczną.
Zbędne kilogramy? Oto 5 łatwych porad!
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Osoby zmagające się z nadwagą lub otyłością często napotykają na swej drodze wiele trudności, gdy decydują się spróbować zrzucić zbędne kilogramy. A poważna zmiana codziennych nawyków, szczególnie w zakresie odżywiania się, powoduje poczucie winy i cierpienia. Nie każdy może sobie poradzić sobie z tym bez problemu.

Jednak można stracić niepotrzebne kilogramy pomijając przy tym wszystkie te katusze, wyrzeczenia i stres.

Cały problem polega na tym, że wielu ludzi kojarzy proces odchudzania jako niekończącą się mordęgą ze ścisłymi dietami i intensywnymi planami treningowymi. Zapominają oni przy tym, że muszą dążyć do swojej wymarzonej wagi stopniowo.

To prawda, że jedzenie i ćwiczenia to najważniejsze rzeczy pozwalające zrzucić kilogramy. Nie powinniśmy więc wpadać w pułapkę stosowania wszelkiego rodzaju “cudownych” metod, które obiecują kosmiczne wręcz rezultaty w rekordowo krótkim czasie.

Kobieta próbuje sałatkę Zdrowa dieta

Po pierwsze musimy zrozumieć, że utrata masy ciała nie jest czymś, co można osiągnąć z dnia na dzień. Aby zrzucić zbędne kilogramy i następnie utrzymać pożądaną wagę, musisz wprowadzić trwałe zmiany w swoich nawykach. Nie tylko w kwestii odżywiania się, ale przede wszystkim stylu życia.

Mając powyższe zastrzeżenia na uwadze, dziś zamierzamy zaprezentować Ci 5 niezwykle ważnych i skutecznych wskazówek. Pomogą Ci one osiągnąć cel w postaci wymarzonej wagi bez zbędnego cierpienia.

Przeczytaj resztę naszego dzisiejszego artykułu, aby dowiedzieć się więcej na ten temat!

1. Tylko odpowiednio dobrana, zróżnicowana dieta pozwoli Ci zrzucić niepotrzebne kilogramy

Jeśli Twoim celem jest schudnąć w zdrowy i stabilny sposób, żadna grupa produktów spożywczych nie powinna zostać wykluczona z Twojej diety.

Przez długi czas uważano, że należy unikać węglowodanów i tłuszczów. Dziś wiemy jednak, że są one również konieczne do tego, aby zapewnić dobrze zbilansowane wartości odżywcze dla Twojego organizmu.

Z tego też powodu, jak również z uwagi na konieczność zwiększenia spożycia świeżych owoców i warzyw, należy zwrócić szczególną uwagę na to, by Twoja codzienna dieta zawierała następujące składniki:

  • Produkty pełnoziarniste
  • Nasiona i orzechy
  • Chude mięso, np. z kurczaka
  • Ryby i owoce morza
  • Warzywa

2. Jedz zdrowe śniadania

Wiele osób z nadwagą wpada w szczególną pułapkę nie jedząc rano śniadania. Robią to, ponieważ myślą, że to skuteczny sposób na oszczędzanie kalorii. Prawda jest jednak taka, że jest to jeden z głównych błędów w zakresie złych nawyków żywieniowych. Zamiast dawać wymierne efekty w gubieniu kilogramów, może to przynosić efekty odwrotne do zamierzonych.

Dietetyczne śniadanie

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Nie tylko dlatego, że napełnia nas energią, ale dlatego, że dostarcza organizmowi dużej ilości składników odżywczych, które są ważne dla skutecznego realizowania procesów metabolicznych.

Ignorując ten posiłek lub zastępując go niezdrowymi opcjami, zwiększamy w ten sposób dręczące nas poczucie niepokoju lub winy. W efekcie tego prawdopodobnie pod koniec dnia zjemy więcej kalorii niż powinniśmy.

Wydłużony przymusowy post z rana spowalnia naszą przemianę materii i zwiększa tym samym tendencję do odkładania się tkanki tłuszczowej, zamiast jej redukcji.

3. Podziel swoje jedzenie na oddzielnych 5 posiłków

Utrata wagi nie jest równoznaczna z głodowaniem. W rzeczywistości, aby stracić niepotrzebne kilogramy i nie ponieść podczas dążenia do celu porażki – a zatem utrzymać aktywny metabolizm – najlepiej będzie podzielić wszystkie swoje posiłki na pięć porcji dziennie.

Mężczyzna je posiłek Niewielki posiłek

Zamiast spożywać trzy główne posiłki w postaci obfitych potraw, najlepiej jeść lekko, ale częściej, do pięciu razy dziennie.

Oczywiście wszystkie Twoje wybory żywieniowe powinny być zdrowe, a zarazem o umiarkowanej zawartości tłuszczu i kalorii.

4. Zwiększ ilość wypijanej dziennie wody

Codzienne picie wody to najważniejszy chyba nawyk, który musimy w sobie wypracować, jeśli chcemy skutecznie zrzucać zbędne kilogramy. Ten niezbędny dla naszego organizmu płyn jest ważny dla potrzeb usuwania toksyn organizmu. Pomaga pozbyć się wszelkiego rodzaju odpadów, które spowalniają nasz metabolizm.

To także jeden z najlepszych sposobów na przedłużenie uczucia sytości. Jest to szczególnie istotna kwestia, gdy pijesz wodę także w przerwach między posiłkami, a także bezpośrednio przed nimi. Spora ilość wody w organizmie utrzymuje całe ciało w stanie optymalnego nawilżenia i dostarcza mu dawki energii, optymalizując przy tym Twoją sprawność fizyczną i umysłową.

5. Regularnie uprawiaj ćwiczenia fizyczne i zrzuć zbędne kilogramy

W przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia często trudno jest utrzymać całą tą skomplikowaną procedurę odchudzającą. Jest to jednak istotna część ich planu, dzięki któremu zbędne kilogramy stopniowo będą znikać.

Nieuchronnie może to jednak początkowo powodować spore cierpienie i stres. Dzieje się tak dlatego, że organizm musi najpierw przystosować się do nagłych zmian spowodowanych przez aktywność fizyczną. Może jednak nie trzeba się uciekać aż do męczarni, czy czegoś równie trudnego do zniesienia.

Ważne jest jednak to, aby opracować plan ćwiczeń fizycznych, którego aktywność można stopniowo zwiększać, tak by dostosowanie się do niego nie była zbyt trudna. Powinien on obejmować zarówno ćwiczenia opracowane pod kątem układu sercowo-naczyniowego, jak i ćwiczenia typowo siłowe oraz aerobowe.

Na początek powinieneś ćwiczyć bez obciążenia. Możesz także wykorzystać minimalne ciężarki, jeśli będziesz w dalszym ciągu czuć się komfortowo. Następnie w miarę upływu czasu zwiększaj obciążenie, przykładając zarazem większą siłę do poszczególnych ćwiczeń.

Ćwiczenia fizyczne, para zrzuca zbędne kilogramy

Cała aktywność ukierunkowana na Twój układ krążenia powinna być wykonywana przez co najmniej 15 minut, ponieważ jest niezwykle ważna dla procesu spalania tłuszczu. A to właśnie on odpowiada za niepotrzebne kilogramy.

Ogólnie rzecz biorąc, Twój plan ćwiczeń powinien być realizowany od 3 do 5 razy w tygodniu. Pozwala to Twojemu organizmowi na regenerację i powrót do zdrowia w pozostałe dni.

Próbujesz schudnąć, ale nie udaje Ci się, bo kilogramy wciąż wracają? Może obawiasz się niepowodzenia w swoich wysiłkach. Po prostu miej na uwadze wszystkie wskazówki zaprezentowane powyżej, a już wkrótce przekonasz się, że możesz zrzucić kilogramy bez cierpienia katuszy i wypruwania sobie żył.

Pamiętaj także, że możesz wprowadzić te nawyki w swoje życie codzienne. Dodatkowo potrzebujesz do tego sporo siły woli, aby zrezygnować nareszcie z Twojego ulubionego, siedzącego trybu życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Solah VA., Kerr DA., Hunt Wj., Johnson SK., et al., Effect of fibre supplementation on body weight and composition, frequency of eating and dietary choice in overweight individuals. Nutrients, 2017.
  • Islam A., Amin MN.,Siddiqui SA., Hossain P., et al., Trans fatty acids and lipid profile: a serious risk factor to cardiovascular disease, cancer and diabetes. Diabetes Metab Syndr, 2019. 13 (2): 1643-1647.
  • Swift DL., McGee JE., Earnest CP., Carlisle E., et al., The effects of exercise and physical activity on weight loss and maintenance. Prog Cardiovasc Dis, 2018. 61 (2): 206-213.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.