Ile posiłków dziennie należy jeść, aby schudnąć?

Ile posiłków dziennie należy jeść, aby schudnąć?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Ile posiłków dziennie trzeba jeść: trzy, pięć, sześć? Jest to jedna z najbardziej kontrowersyjnych kwestii we współczesnej dietetyce. Zadaniem dietetyków i specjalistów od odżywiania jest układanie schematów odżywiania. Która z wielu opcji jest więc najlepsza przy odchudzaniu?

Kwesta tego ile posiłków należy spożywać w ciągu dnia jest teraz gorącym tematem. Wydawać się może, że jest to jeden z najważniejszych obecnie dyskutowanych problemów. Pod pewnym względem jest to również prawda. Jednak zgodnie z opinią ekspertów, sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana.

Mimo że nie ma całkowitej zgody, to specjaliści od odżywiania zalecają obecnie spożywanie pięciu lub sześciu posiłków dziennie.

Spożywanie wielu posiłków pomaga przyspieszyć Twój metabolizm

Taka praktyka ma zapewne swoje zalety. Pierwszą z nich jest to, że przyspiesza się Twój metabolizm. Przy zwiększonym metabolizmie zmniejsza się odkładanie tkanki tłuszczowej. Natomiast tendencja do głodzenia się powoduje odkładanie tłuszczu.

Innymi słowy, spożywanie małej liczby obfitych posiłków powoduje magazynowanie tłuszczu. Jest to naturalny mechanizm obronny organizmu, który w ten sposób przygotowuje się na czasy, kiedy jedzenie nie będzie dostępne.

Poza tym, kiedy jesz wiele posiłków dziennie, następuje poprawa regulacji produkcji insuliny. Tkanka tłuszczowa nie będzie się odkładać, ponieważ Twoja energia będzie zużywana i pozyskiwana na bieżąco w ciągu całego dnia. Jest to klucz do utraty wagi, jak i również do zdrowia. Pamiętaj również o ćwiczeniach fizycznych.

Kontrola łaknienia

Łaknienie sprawia, że trudno nam jeść zdrowo. Jeszcze silniejsze łaknienie odczuwa się podczas diety, zwłaszcza tej odchudzającej. W rezultacie poddajesz się frustracji i wracasz do niezdrowych nawyków żywieniowych.

Czasami związane jest to z rzeczywistym głodem, a czasem jest to po prostu łaknienie czegoś. Wyrobienie u siebie nawyku jedzenia wielu mniejszych posiłków dziennie pomoże zredukować Twój “głód emocjonalny”. Zasadniczo w przeciwieństwie do bardziej restrykcyjnych diet, ten plan żywieniowy pozwala Ci na spożywanie przekąsek.

Ile posiłków dziennie - kobieta i jedzenie

Z żywieniowego punktu widzenia, najefektywniejszą bronią przeciw łaknieniu są owoce i białka, na przykład kurczak. Całość polega na tym, aby poczuć się pełnym, ale nie przejedzonym.

Ile posiłków? No cóż, nie tylko to się liczy

Zjadanie wielu posiłków dziennie jest zalecane, ale niczego nie gwarantuje. Faktem jest, że osoby konsumujące trzy duże posiłki dziennie oraz parę przekąsek mają dużą szansę na przybranie na wadze. Z tego wynika, że osoba spożywająca więcej niż trzy posiłki dziennie niekoniecznie musi schudnąć.

Ważną rzeczą jest spożywanie wielu posiłków dziennie, jednak w małych ilościach. Poza tym w trakcie dnia jest czas, kiedy można jest węglowodany, ale też czas, kiedy należy ich unikać.

Kobieta je sałatkę

Chodzi zasadniczo o to, by unikać pokarmów, które są niezdrowe. Sprawdź zjadane przez Ciebie porcje, włącz w dietę mnóstwo warzyw i owoców, a wyeliminuj nasycone tłuszcze i cukry. Są to podstawowe zasady pozwalające na utratę wagi.

Schudnij, wybierając odpowiednie produkty

Istnieją produkty, które w zasadzie pomogą przyspieszyć Twój metabolizm. Na przykład kurczak zawiera białka, które pomagają obniżyć zawartość tłuszczu w organizmie. Sportowcy dobrze o tym wiedzą. Podobny efekt mają jaja.

Owoce i warzywa, na przykład jabłka, grejpfruty, brokuły i sałata są również pomocne. Kawa, zielona herbata i koktajle proteinowe (bez dodatku cukru) są bardzo zdrową opcją. Wszystkie z tych produktów przyspieszają budowanie masy mięśniowej.

Jabłko czy pączek - zdrowe produkty

Produkty te są zalecane w przypadku diet składających się z wielu posiłków dziennie. Widzisz więc, że utrata wagi nie zależy wyłącznie od ilości spożywanych posiłków, ale także od jakości i ilości tego co konsumujesz.

Wszystko jest ważne

Podczas gdy spożywanie sześciu posiłków dziennie staje się coraz bardziej popularne, to jednak należy pamiętać, że organizm każdego człowieka jest inny. Dlatego też zanim rozpoczniesz dietę i zdecydujesz ile posiłków będziesz spożywać, najlepiej skonsultuj się ze specjalistą od odżywiania. Pomoże Ci on wybrać najlepszą dla Ciebie metodę.

Jak schudnąć - ile posiłków dziennie

Pamiętaj: nic lepiej nie przyspiesza utraty wagi, jak dobre rozplanowane, regularne ćwiczenia. Trening siłowy i kardio są niezwykle istotne dla uzyskania najlepszych wyników.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Saltiel AR, Olefsky JM. Inflammatory mechanisms linking obesity and metabolic disease. J Clin Invest. 2017 Jan 3;127(1):1-4.
  • Rajan TM, Menon V. Psychiatric disorders and obesity: A review of association studies. J Postgrad Med. 2017 Jul-Sep;63(3):182-190
  • Islam MA, Amin MN, Siddiqui SA, Hossain MP, Sultana F, Kabir MR. Trans fatty acids and lipid profile: A serious risk factor to cardiovascular disease, cancer and diabetes. Diabetes Metab Syndr. 2019

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.