Trudny do zredukowania tłuszcz? Wypróbuj te 5 ćwiczeń!

Kto z nas nie chce mieć pięknej sylwetki? Wiele osób marzy o tym, żeby w jakiś sposób spalić ten trudny do zredukowania tłuszcz, który sprawia, że figura nie przypomina ideału. Dlatego w dzisiejszym wpisie podzielimy się z Tobą pięcioma łatwymi efektywnymi ćwiczeniami, dzięki którym szybko osiągniesz upragnione rezultaty.
Trudny do zredukowania tłuszcz? Wypróbuj te 5 ćwiczeń!
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Trudny do zredukowania tłuszcz gromadzi się najczęściej w dolnych partiach brzucha. Żeby się go pozbyć, powinnaś nie tylko uważać na to co jesz, ale również wykonywać ćwiczenia, które pomogą Ci zmniejszyć trudny do zredukowania tłuszcz w tej okolicy.

1. Tradycyjne ćwiczenia na mięśnie brzucha likwidują trudny do zredukowania tłuszcz

Żeby wykonać pierwsze ćwiczenie, ułóż się płasko na podłodze lub na macie do ćwiczeń.

 • Trzymając ręce za głową i łokcie szeroko, unieś nogi pod kątem 90 stopni.
 • Następnie podnieś tułów, nie odrywając dolnej części pleców od podłogi, postaraj się dotknąć kolan łokciami.
 • Napnij, a następnie rozluźnij mięśnie brzucha, wykonując od 10 do 20 powtórzeń w zależności od Twojego stopnia wytrenowania. Nie zapomnij odpocząć przez 60 sekund między seriami.
  Kobieta robiąca brzuszki, które pomogą spalić trudny do zredukowania tłuszcz

Pamiętaj, że wraz ze wzrostem siły mięśni, możesz również zwiększyć ilość powtórzeń. Wszystko zależy od Twojego samopoczucia.

Wskazówka: Jeśli będziesz mieć problemu z utrzymaniem nóg w górze, możesz oprzeć je na krześle lub niskim stoliku.

2. Plank (deska)

 • Połóż się na macie lub bezpośrednio na podłodze twarzą w dół. Podeprzyj się tylko dłońmi i przedramionami, a następnie unoś resztę ciała aż Twoje ramiona, plecy i nogi utworzą linię prostą.
 • Napnij mięśnie brzucha i wytrzymaj w tej pozycji tak długo jak możesz, następnie powróć do pozycji wyjściowej. Postaraj się, żeby wytrzymać w tej pozycji przynajmniej 60 sekund.
  Kobieta robiąca deskę
 • Spróbuj wykonać 10 powtórzeń deski podczas treningu. Najważniejsza jest jednak technika wykonywania ćwiczenia. Powinnaś bezwzględnie zachować prostą postawę. Lepiej wykonać mniej powtórzeń, ale za to poprawnie.

3. Motyl

W tym ćwiczeniu leżysz na plecach na podłodze z rękami za głową. Nogi możesz wyprostować lub zgiąć pod kątem 90 stopni.

 • Rozłóż łokcie i unieś tułów, skręcając się w prawo, następnie w lewo. Na końcu prosto, powtórz to ćwiczenie od 10 do 20 razy.
 • Zrób 60 sekund przerwy pomiędzy seriami. W tym ćwiczeniu również możesz z czasem stopniowo zwiększać ilość powtórzeń.

4. Ćwiczenie, dzięki któremu spalisz trudny do zredukowania tłuszcz również z innych części ciała – pompki

Dzięki robieniu pompek wyrzeźbisz ramiona i wzmocnisz mięśnie rąk, dzięki czemu szybciej pozbędziesz się tłuszczu z tej części ciała.

Kobieta robiąca pompki, które pomogą spalić trudny do zredukowania tłuszcz
 • Przyjmij pozycję podobną do tej, kiedy wykonywałaś deskę. Jedyna różnica jest taka, że zamiast na przedramionach, wspierasz się jedynie na dłoniach. Trzymaj plecy proste i dłonie rozstawione na szerokość ramion. Napnij brzuch.
 • Zejdź w dół i wypchnij się w górę. Powtórz 10 razy. Jeżeli masz problem z wykonaniem ćwiczenia, możesz oprzeć się na kolanach.
 • Zrób 60 sekund przerwy pomiędzy seriami. Liczbę powtórzeń możesz zwiększać wraz z upływem czasu.

Dzięki pompkom wzmocnisz nie tylko ramiona, ale również klatkę piersiową, brzuch i górną część pleców.

Przeczytaj również: Pompki – 5 powodów, by robić je codziennie

5. Wznosy nóg

To ćwiczenie pomoże Ci wzmocnić i wyrzeźbić nogi oraz wzmocnić dolne partie brzucha.

Unoszenie nóg
 • Ułóż się na plecach na podłodze lub macie do ćwiczeń.
 • Ręce trzymaj wzdłuż ciała. Następnie unieś równocześnie obie nogi pod kątem 90 stopni. Postaraj się, żeby kolana przez cały czas były wyprostowane.
 • Powoli opuść nogi na podłogę, cały czas zachowując kontrolę. Wykonaj 10 powtórzeń tego ćwiczenia w serii.
 • Odpocznij przez 60 sekund  i powtórz.

Tak jak w przypadku poprzednich ćwiczeń z czasem możesz zwiększyć liczbę powtórzeń i serii.

Zalecenia ogólne

Najlepiej podzielić ćwiczenia na treningi określonych partii mięśniowych. W ten sposób będziesz ćwiczyć wybrane części ciała, podczas gdy inne będą odpoczywać. Poniżej znajdziesz listę dodatkowych aktywności, które pomogą Ci spalić trudny do zredukowania tłuszcz:

 • Taniec
 • Długie spacery
 • Wchodzenie po schodach
 • Rower
 • Ćwiczenia aerobowe
Tańcząca kobieta

W zrzuceniu wagi pomoże Ci również trzymanie zbilansowanej diety oraz wypijanie odpowiedniej ilości wody, zwłaszcza w dni treningowe.

Wypróbuj te proste i efektywne ćwiczenia, dzięki którym szybciej spalisz trudny do zredukowania tłuszcz. Jeśli będziesz trenować regularnie, uzyskasz swoją wymarzoną sylwetkę bez konieczności stosowania drakońskich diet. Pamiętaj, że konsekwencja to podstawa w dążeniu do celu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.