Taniec pomoże Ci wzmocnić nogi, uda i pośladki

Aby wzmocnić nogi jak również uda i pośladki oraz inne obszary ciała bezwysiłkowo i przyjemnie, możemy śmiało wykorzystać rozmaite rodzaje tańca. Pozwolą nam one ćwiczyć dobrze się przy tym bawiąc.
Taniec pomoże Ci wzmocnić nogi, uda i pośladki
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Aktywność fizyczna jest zdrowa w swojej dowolnej formie. Stanowi zdrowy zwyczaj i pomaga poprawić nasze samopoczucie oraz ogólny stan zdrowia. Prawda jest jednak taka, że regularny trening to czasami zadanie ponad nasze siły. Dlatego właśnie taniec to doskonały pomysł.

Tak, to nie pomyłka. Taniec może śmiało zastąpić Ci rozmaite formy treningu. Wzmocnisz ciało nawet tego nie zauważając. Co więcej, będziesz się świetnie bawić, odstresujesz się i poznasz świetnych ludzi, bo taniec zawsze łączy.

Dzisiaj opowiemy Ci, jakie rodzaje tańca pozwolą Ci wzmocnić nogi, łydki i pośladki. Koniecznie wypróbuj!

Taniec pomoże Ci wzmocnić nogi, pośladki i łydki

Taniec to rodzaj aktywności, który korzystnie wpływa na całe nasze ciało. Zwłaszcza jednak wzmacnia nogi, tak bardzo zaniedbane przez siedzący tryb życia jaki prowadzimy przez większość czasu. Z tego właśnie powodu nasze kończyny często puchną, bolą nas, wydają się być ciężkie bądź wręcz przeciwnie – nadpobudliwe.

Warto pamiętać, że podczas tańca nasze ciało uwalnia całe mnóstwo endorfin. Oprócz całkiem naturalnego wzmacniania mięśni, taniec może Cię uwolnić od zmartwień, stresu i zapewnić uczucie zadowolenia.

Istnieje wiele rodzajów tańca. Możesz wybrać, który z nich jest Twoim ulubionym i który najbardziej pasuje do Twojego charakteru i stylu. Co więcej, możesz tańczyć w pojedynkę lub w towarzystwie, w domu, na sali gimnastycznej, na siłowni, na dyskotece i gdziekolwiek jeszcze masz ochotę.

My z naszej strony polecamy Ci pięć rodzajów rytmów tanecznych, które pomogą Ci wzmocnić nogi, pośladki i łydki.

1. Salsa

Jeżeli chcesz spalić kalorie, salsa to taniec wprost idealny dla Ciebie. Dzięki szybkiemu, energicznemu rytmowi wzmocnisz pośladki, łydki i uda.

Salsa taniec

Nie są to jednak jedyne korzyści, jakie może Ci przynieść ten taniec będący mieszanką dźwięków afrokaraibskich. Pozwoli Ci on również:

 • Wyszczuplić talię.
 • Poprawić postawę ciała, sprężystość ruchów i ich koordynację.
 • Wzmocnić klatkę piersiową i ramiona.

Tańcząc salsę maksymalnie aktywujesz również krążenie krwi, jednocześnie zmniejszając ryzyko wystąpienia problemów sercowo naczyniowych.

Koniecznie zobacz też artykuł: Aktywność fizyczna – ile godzin w tygodniu?

2. Stepowanie

Stepowanie to rodzaj tańca pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. Polega on na rytmicznych ruchach  stóp. Pochodzi z połączenia tańca irlandzkiego, z północnej Anglii i Szkocji z tańcem afroamerykańskim.

Step należy do najintensywniejszych ćwiczeń aerobowych. Regularna jego praktyka nie tylko pomoże Ci dotlenić organizm i spalić tłuszcz. Dzięki ciągłemu uderzaniu pięt i palców o podłogę, osiągniesz również inne cele:

 • Wzmocnisz łydki i uda.
 • Wzmocnisz pośladki i mięsień czworogłowy.
 • Poprawisz równowagę ciała.

Być może nie osiągniesz nigdy poziomu takiego jak Fred Astaire czy Ginger Rogers, ale Twoje ciało z całą pewnością odwdzięczy Ci się za wysiłek.

3. Flamenco

Również Hiszpania może się poszczycić tańcem, który ze względu na swój rytm doskonale rozwija naszą koordynację ruchów, elastyczność i siłę.

Flamenco, muzyka pochodząca z Andaluzji, Estremadury i Murcii jest doskonałym przykładem ćwiczeń aerobowych, które pozwalają wzmocnić nogi, łydki i pośladki.

Taniec flamenco

Co więcej, praktykując Flamenco:

 • Ćwiczysz biodra i brzuch.
 • Uwolnisz organizm z nadmiaru toksyn poprzez pot.
 • Spalisz kalorie i stracisz na wadze.
 • Poprawisz koordynację ruchów dzięki użyciu kastanietów, wachlarza i szala.

4. Tango

Ten niezwykły taniec pochodzący z Argentyny doskonale wzmacnia nogi, uda i pośladki. Ruchy typowe w tango doskonale wpływają zwłaszcza na:

 • Mięśnie brzuchate łydki
 • Mięsień podeszwowy
 • Mięsień czworogłowy
 • Mięśnie pośladków
Tango taniec

Co więcej, tango to taniec poprawiający Twoją równowagę oraz wzmacniający dobrą postawę ciała. Pięknie wpływa na talię i wzmacnia mięśnie poprzeczne brzucha.

Ciekawą informacją dostarczaną nam przez kardiologów i gerontologów jest fakt, że osoby w podeszłym wieku również powinny tańczyć tango.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj też artykuł: Aktywność generuje aktywność

5. Zumba

Zumba to rodzaj fitnessu, który łączy w sobie ćwiczenia i taniec do rytmów latynoamerykańskich.

Przykłady takich rytmów to:

 • Salsa
 • Merenge
 • Cumbia
 • Regeton
 • Samba

Zumbę zawdzięczamy jej wynalazcy, Kolumbijczykowi Alberto Pérez o przydomku “Beto”. Powstała ona w zeszłym stuleciu. Zumba, oprócz tego, że dostarcza nam mnóstwa rozrywki, ze względu na swoją intensywność pozwala nam spalić mnóstwo kalorii.

Co więcej, doskonale wzmacnia mięśnie brzucha, pośladki i uda.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Curran, Connie R. (2007).”Todo lo que Fred Astaire hizo, Ginger Rogers lo hizo al revés y con tacones altos”. Economía de la enfermería , vol. 25, no. 1, 2007, pág. 5+. OneFile académico de Gale ,. Consultado el 20 de diciembre de 2020.
 • Granacher, U., Muehlbauer, T., Bridenbaugh, S. A., Wolf, M., Roth, R., Gschwind, Y., … Kressig, R. W. (2012). Effects of a salsa dance training on balance and strength performance in older adults. Gerontology. https://doi.org/10.1159/000334814
 • Hackney, M. y McKee, K. (2014). Baile de tango adaptado basado en la comunidad para personas con enfermedad de Parkinson y adultos mayores. Revista de experimentos visualizados, 94. https://doi.org/10.3791/52066
 • Hanna, J. L. (1995). The Power of Dance: Health and Healing. The Journal of Alternative and Complementary Medicine. https://doi.org/10.1089/acm.1995.1.323
 • Jitesh, S., & Devi, G. (2016). Effect of zumba dance on blood pressure. Journal of Pharmaceutical Sciences and Research. https://doi.org/10.1002/14651858.CD012787
 • Sivvas, G. & Batsiou, Sophia & Vasoglou, Z. & Filippou, Dafni-Anastasia. (2015). Dance contribution in health promotion. Journal of Physical Education and Sport. 15. 484-489. 10.7752/jpes.2015.03073.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.