To co negatywne zmień w coś pozytywnego – 5 strategii

· Wrzesień 30, 2017
Spojrzenie na sprawy z innej perspektywy i z dystansem pomoże nam zmienić nieco punkt widzenia i dostrzec możliwości, jakie oferuje nam nowa sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy. Pomoże nam to zmienić to, co negatywne w coś pozytywnego.

Czy chcesz nauczyć się zmieniać to co negatywne w coś pozytywnego? Trzeba przyznać, że to co negatywne zewsząd nas otacza i zalewa. Okazuje się jednak, że bardzo często nasze własne podejście i sposób działania pogarszają całą sytuację.

Dlatego właśnie dziś dostarczymy Ci 5 użytecznych strategii, dzięki którym będziesz w stanie odczuwać nieco więcej szczęścia i zadowolenia, nawet jeśli jesteś otoczony negatywnymi bodźcami.

Naucz się zmieniać „zło” w coś, co Cię wzbogaci.

Jak zmienić to co negatywne w coś pozytywnego – kilka strategii

1. Nie bierz wszystkich swoich myśli na poważnie

Wyobraź sobie, że napisałeś wiadomość do swojego najlepszego przyjaciela. On ją przeczytał, ale Ci nie odpisał. Nagle przez Twoją głowę zaczynają przetaczać się tabuny myśli. A może jest na mnie zły? Czy powiedziałem coś, co go zraniło..?

To, co w tym momencie robisz jest zachowaniem błędnym. Najprawdopodobniej żaden z Twoich tragicznych scenariuszy nie okaże się prawdą.

Zmartwiona kobieta trzyma telefon

Twój przyjaciel jest być może po prostu zajęty. Może wyładował się mu telefon akurat kiedy przeczytał Twoją wiadomość. Mogło się stać jeszcze tysiąc innych (wcale nie negatywnych) rzeczy.

Jeżeli chcesz nieco poskromić to co negatywne w Twoim życiu, nie bierz całkiem na poważnie wszystkich myśli, jakie pojawiają się w Twojej głowie. To nie jest prawda absolutna. Na wszystko, co sobie myślisz mają wpływ kierujące Tobą w danym momencie emocje.

„Na ile prawdziwe i prawdopodobne jest to, co akurat sobie myślę?” – postaw sobie to pytanie na zimno, a odpowiedź może Cię zdziwić.

Zajrzyj też do artykułu: Równowaga emocjonalna – jak niszczymy ją na 5 sposobów?

2. Odmieniaj rzeczywistość

Bardzo ciekawą i zabawną techniką, by to co negatywne zmienić w coś pozytywnego jest spróbować odmienić to, co Ci się akurat przydarza. Na przykład, jeżeli zaczęłaś swój dzień od „ale źle się czuję”, zmień to na: „dzisiaj czuję się bardzo dobrze”. Jedna uwaga: musisz w to naprawdę uwierzyć.

Powtórz to tyle razy, ile to tylko potrzebne, by dotarło to do Twojego wnętrza. Po jakimś czasie zauważysz, że naprawdę wcale nie czujesz się źle!

Kobieta radośnie budzi się w łóżku

Prawda bowiem jest taka, że sam masz w sobie siłę i moc zmieniania tego, co czujesz i jak postrzegasz wszystko, co Ci się przydarza.

Zajrzyj też do artykułu: Narzekanie – a co gdyby tak przestać to robić?

3. Na to co negatywne, odpowiadaj zawsze pozytywnie

Nie możemy kontrolować wszystkiego, co się nam przydarza. Być może jutro stracimy pracę, być może nie będzie nas stać na wynajem mieszkania albo zostawi nas partner, z którym wiązaliśmy naszą przyszłość.

Najgorsze jednak, co możemy zrobić w takiej sytuacji to narzekać i pogrążać się w ciemnej otchłani rozpaczy. Jeżeli przybierzemy rolę ofiary, tylko odżywimy jeszcze i wzmocnimy to co negatywne w naszym życiu, a to przecież ostatnia rzecz, jakiej pragniemy.

W jaki sposób możemy tego uniknąć? Na spotykające nas trudności odpowiadać pozytywnym nastawieniem.

Na przykład w obliczu groźby bezrobocia możemy powiedzieć sobie: „to dla mnie nowa szansa na znalezienie lepszej pracy, która pomoże mi się rozwijać”. Jeżeli grozi nam zerwanie: „teraz będę mieć znacznie więcej czasu dla siebie. Odkryję, co jest dla mnie ważne i czego tak naprawdę spodziewam się po kolejnym związku”.

4. Ćwicz mindfulness!

Mindfulness pomoże Ci być człowiekiem o wiele bardziej pozytywnie nastawionym, ponieważ jeden z jego aspektów to skupianie się na chwili obecnej, pozostawienie przeszłości w przeszłości i nie zamartwianie się o przyszłość.

To naprawdę pomaga!

Mindfulness nauczy Cię obserwować swoje myśli bez osądzania ich, nauczy Cię dawać z siebie to, co najlepsze, ponieważ właśnie to z Ciebie wydobędzie.

Pan z psem na spacerze - mindfulness

To, co czujemy bowiem bardzo wpływa na nasze zachowanie i ogólny stan. Czasem uniemożliwia nam to wyciąganie dobrych lekcji z negatywnych sytuacji, jakie się nam przydarzają.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Kiedy uporczywe myśli nie chcą odejść

5. Kochaj siebie i rozpieszczaj się

Jeżeli to co negatywne chcemy zmienić w coś dobrego, nie wystarczą tylko wspomniane przez nas wcześniej strategie. Na nic się one zdadzą, jeżeli nie będziemy się kochać, dbać o siebie i się rozpieszczać. Jeżeli bowiem tego nie robimy, bardzo trudno nam będzie widzieć coś pozytywnego w tym, co się nam przydarza.

Jesteśmy nauczeni pewnego mechanizmu: interpretujemy, czy coś jest złe lub dobre, analizując jak inni oceniają nasze zachowanie, postępowanie, gesty… Robiąc tak, pozostawiamy nasze szczęście i zadowolenie w rękach drugich.

Powinniśmy jak najszybciej nauczyć się dawać sobie pierwszeństwo, przyznawać sobie wartość, na jaką zasługujemy bez konieczności słyszenia tego od drugich. Musimy kochać siebie nawet jeśli nikt inny tego nie robi.

Uśmiech na ręce

Czas wziąć cugle życia w swoje ręce i odkryć, że to co negatywne jest tylko kwestią perspektywy i naszego podejścia.

Czy Tobie też zdarzało się postrzegać popełniane błędy jako porażkę, zamiast uświadamiać sobie, że tak naprawdę oznaczają one nową szansę na naukę i rozwój? Nie popadaj w rolę ofiary i nie skazuj się na bezsensowne cierpienie.

Życie jest znacznie prostsze, niż Ci się może wydawać. To nasze myśli czasem – kierowane emocjami – nastrajają nas negatywnie, zmieniają się w ruminacje i skutecznie nas blokują. Czas zmienić to co negatywne w coś pozytywnego, czas zacząć być naprawdę szczęśliwym człowiekiem.

Obrazek tytułowy dzięki uprzejmości © wikiHow.com