Brokuły – 6 powodów, dla których naprawdę warto je jeść

· Luty 3, 2018
Brokuły należą do najzdrowszych warzyw. Są bogate w witaminę C, a co więcej, stanowią ważne źródło wapnia i witaminy K, dlatego też zaleca się ich spożywanie osobom z nietolerancją laktozy.

Brokuły należą do rodziny warzyw kapustnych. Są niezwykle cenione ze względu na korzyści, jakich dostarczają dla zdrowia.

Choć wiele osób nie przepada za nimi, prawda jest taka, że powinny stanowić nieodłączny element naszej diety, ponieważ zawierają całe bogactwo składników odżywczych.

Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, już zaledwie 100 g tego warzywa może nam dostarczyć aż 150% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Co więcej, brokuły są bogate w witaminę K, witaminy z grupy B, żelazo i cynk oraz inne niezbędne do utrzymania zdrowia składniki odżywcze.

Ze względu na obfitość związków o właściwościach przeciwutleniających oraz niezbędnych minerałów, regularne sięganie po brokuły może skutecznie odsunąć od nas widmo zachorowania na nowotwór.

Co więcej, od kilku lat społeczeństwo naukowe skupiło się na przeprowadzeniu badań mających na celu ustalenie, dlaczego tak korzystnie jest spożywać brokuły możliwie jak najczęściej. W dalszej części artykułu wyjawimy Ci 6 istotnych korzyści, jakie odniesiesz spożywając to zielone warzywo i na stałe włączając je do swojej diety.

1. Brokuły mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka

Brokuły i inne warzywa kapustowate zawierają złożone związki chemiczne. Z tego powodu nie jest łatwo ustalić, które konkretnie elementy działają na nowotwór.

Jak dotąd ustalono jednak, że ich regularne spożywanie może skutecznie obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego, raka prostaty a także raka piersi.

Uważa się, ze zawarte w nich związki fitochemiczne, sulforafan i związki fitoodżywcze są odpowiedzialne za niezwykłe działanie tej grupy roślin na organizm ludzki.

Komórki nowotworowe a brokuły w diecie

Spożywanie 1/2 szklanki brokułów dziennie lub chociażby 2 szklanek tygodniowo może być wystarczające aby zwalczyć komórki nowotworowe w naszym organizmie.

Koniecznie zobacz też artykuł: Rak jelita grubego – co należy o nim wiedzieć

2. Bogactwo przeciwutleniaczy

Zniszczenia oksydacyjne spowodowane obecnością wolnych rodników w środowisku negatywnie wpływają na komórki naszego ciała. Odbija się to zarówno na wyglądzie naszej skóry, jak i na wewnętrznych organach.

Przeciwutleniacze, jakie zawierają brokuły skutecznie uniemożliwiają tym szkodliwym cząsteczkom wyrządzanie nam szkody. Zmniejszają stany zapalne, przedwczesne starzenie się komórek i ryzyko chorób chronicznych.

Wyraźnym tego przykładem jest witamina C, która skutecznie wspomaga nasz metabolizm oraz usprawnia transport tlenu po organizmie. Dzieje się tak zwłaszcza, kiedy towarzyszą im pewne flawonoidy takie jak kwercytyna czy kaempferol (oba zawarte w tym zielonym warzywie).

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj też artykuł: Przedwczesne starzenie – jak się uchronić?

3. Poprawia zdrowie oczu

Brokuły zawierają znaczne ilości ryboflawiny, znanej również jako witamina B2. Jest to niezwykle ważny składnik, gdyż to właśnie on pomaga oczom dostosować się do zmian natężenia światła.

Jeżeli w naszym organizmie powstaje niedobór tego składnika, może się pojawić stan zapalny, zamazane widzenie i zmęczenie oczu. Jeżeli natomiast w sposób umiarkowany przyjmujemy ten składnik, możemy zapobiec zaćmie bądź spowolnić jej formowanie się.

Oko

Co więcej, to zielone warzywo stanowi bogate źródło dwóch karotenoidów, które pełnią ważną rolę w zdrowiu oczu – luteinę i zeaksantynę. Oba te składniki zmniejszają ryzyko zapadnięcia na rozmaite dolegliwości związane z częścią oka, jaką jest plamka żółta oraz z soczewką oka.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj artykuł: Oczy – Poznaj 5 problemów zdrowotnych

4. Chroni serce

Jednym ze składników odżywczych niezbędnych do tego, by odzyskać równowagę w poziomie cholesterolu w organizmie jest błonnik. Pokaźne ilości tego elementu zawierają właśnie brokuły. Dlatego właśnie doskonale się sprawdza u pacjentów, którzy wykazują wysoki poziom tej lipidowej substancji w organizmie.

Co więcej, to pyszne zielone warzywo dostarcza nam sulforafanu, czyli substancji aktywującej w naszym organizmie białko będące w stanie zatrzymać powstawanie złogów w naczyniach krwionośnych.

Pacjenci u których wykryto ryzyko chorób układu sercowo – naczyniowego powinni jak najczęściej sięgać po brokuły w postaci surowej – w ten sposób wykorzystają wszystkie ich właściwości.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Serce i jego zdrowie – 7 porad, jak o nie zadbać

5. Pomaga zapobiec cukrzycy i kontrolować ją

Pożywienie o wysokiej zawartości błonnika i niewielkiej ilości kalorii są idealne wręcz aby zapobiegać i kontrolować cukrzycę.

Porcja składająca się z zaledwie 1/2 filiżanki brokuła może dostarczyć nam 5 g błonnika i zaledwie 50 kalorii. Co więcej, produkt ten zawiera substancje korzystne aby zapobiegać tej chorobie, która działa wyniszczająco na cały nasz organizm, zwłaszcza na naczynia krwionośne.

Pomiar cukru we krwią brokuły w diecie

6. Korzystnie wpływa na zdrowie kości

Brokuły są jednym z produktów najbogatszych w wapń. To warzywo jest również źródłem żelaza i witaminy K – składników odżywczych niezbędnych do wzmacniania kości i tworzenia tkanki kostnej.

Dlatego właśnie brokuły są bardzo polecane kobietom wchodzącym w okres menopauzy, gdyż to właśnie wtedy wyraźnie zmniejsza się poziom hormonu estrogenu w ciele kobiety. Na dłuższą metę prowadzi to do utraty gęstości kości.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc artykuł: Menopauza – naturalny etap w życiu każdej kobiety

Jak najczęściej jedz brokuły!

Teraz gdy już wiesz, jak wielkie korzyści może Ci przynieść sięganie po brokuły, postaraj się jak najczęściej po nie sięgać.

Najlepiej byłoby jeść je na surowo, aby nie naruszać ich cennych składników. Gdy bowiem poddajemy je obróbce termicznej bądź gotujemy je na parze, możemy stracić niektóre z ich właściwości leczniczych.