Zapalenie ścięgna barku – jak spać z tym schorzeniem?

Spanie, gdy ma się zapalenie ścięgna barku, może być dość niewygodne. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jaką pozycję przyjąć i jak zmniejszyć ból. W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci kilka zaleceń.
Zapalenie ścięgna barku – jak spać z tym schorzeniem?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Próba zaśnięcia, gdy masz zapalenie ścięgna barku, może być bardzo nieprzyjemna. Ten stan wiąże się z bólem, stanem zapalnym i uczuciem osłabienia, które zmniejsza zdolność do wykonywania codziennych zadań. Kiedy kładziesz się spać, objawy mają tendencję do nasilania się i mogą zakłócić Twój odpoczynek.

Co możesz z tym zrobić? Jak możesz zapobiec wpływowi dyskomfortu na jakość snu?

Istnieje kilka prostych środków, które można zastosować, aby złagodzić ten stan. Przyjrzymy się dzisiaj jego przyczynom, a następnie dowiemy się, jak złagodzić objawy, aby móc się wyspać.

Czym jest zapalenie ścięgna barku? Jakie są jego przyczyny?

Problem, o którym mówimy, to zapalenie ścięgien barku. Często jest to spowodowane powtarzającymi się ruchami lub nadmiernym wysiłkiem mięśni ramion. Występuje z reguły u osób uprawiających sporty, takie jak tenis, baseball i pływanie.

Z drugiej strony może dotknąć również osoby wykonujące prace wymagające intensywnego nacisku na to połączenie, jak to ma miejsce w przypadku malarzy czy stolarzy. Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwa rodzaje zapalenia ścięgien barku:

  1. W miejscu rotatorów, które obejmuje mięśnie nadgrzbietowe, podgrzbieniowe, mniejsze okrągłe i podłopatkowe.
  2. W bicepsie ramiennym.

Jego głównym objawem jest ból, który nasila się wraz z ruchem kończyny górnej lub palpacją stawu. Występuje również osłabienie ręki, trudności w podnoszeniu przedmiotów i dyskomfort w nocy.

Zapalenie ścięgna barku

Osoby uprawiające tenisa i inne sporty są podatne na rozwój tego zapalenia ze względu na rodzaj wykonywanych ruchów.

Jak się dobrze wysypiać, gdy cierpisz na zapalenie ścięgna barku?

Aby zapobiec problemom ze snem spowodowanym zapaleniem ścięgna barku, musisz skonsultować się z lekarzem. Chociaż istnieją ogólne wskazówki, które mogą pomóc w zapewnieniu ulgi, lekarz będzie musiał określić stopień urazu i to, czy będziesz potrzebować leków.

Specjaliści często sugerują przyjmowanie leków przeciwzapalnych dostępnych bez recepty (OTC), takich jak paracetamol lub ibuprofen. Jednocześnie jednak zalecamy współpracę z fizjoterapeutą w celu wykonywania ćwiczeń i prowadzenia terapii poprawiającej siłę mięśni w tym obszarze.

Jeśli to nie wystarczy, aby złagodzić objawy i ból konieczne mogą być zastrzyki z kortykosteroidu lub nawet operacja. W każdym razie, jeśli Twój stan się poprawia, możesz zastosować poniższe porady poprawy jakości snu. Nie zapominaj o nich!

Stosuj okłady z lodu przed snem

Przed pójściem spać należy zrobić okład z lodu lub zimny kompres na ramię dotknięte zapaleniem ścięgien. Jak wyjaśnia doktor Edward R. Laskowski, w publikacji Mayo Clinic, zimno łagodzi ból i powoduje zwężenie naczyń krwionośnych. W ten sposób zmniejsza się stan zapalny.

Terapia zimnem powinna trwać od 15 do 20 minut. Ważne jest, aby owinąć lód w torbę lub ręcznik, ponieważ bezpośrednie nałożenie na ciało może uszkodzić skórę.

Znajdź alternatywną pozycję do spania

Pozycja podczas snu ma duży wpływ na to, jak szybko ustąpi zapalenie ścięgna barku. Jednak nie ma standardowej pozycji, która pomoże na to schorzenie. Z tego powodu zalecamy wypróbowanie kilku opcji i wybranie najwygodniejszej.

  • Pozycja półleżąca. Jest kilka możliwości spania w pozycji półleżącej. Możesz położyć kilka poduszek pod plecami leżąc w łóżku. Możesz również skorzystać z wygodnego rozkładanego fotela lub rozkładanego łóżka. Dla dodatkowego komfortu pod kontuzjowanym ramieniem można umieścić poduszkę.
  • Na plecach. Inną opcją jest leżenie na plecach, umieszczając chorą rękę na poduszce. Ta podpórka zmniejszy nacisk na ramię, łagodząc w ten sposób ból.
  • Na nieuszkodzonym boku. Inną pozycją, która pomoże Ci dobrze wypocząć, jest leżenie na zdrowym boku. Innymi słowy, jeśli uszkodzony jest Twój lewy bark, możesz spać na prawym boku. Jest to jednak trudne dla osób, które nie są w stanie spać przez całą noc w tej samej pozycji.
Pozycja podczas snu

Higiena snu i pozycja spania to elementy, które należy wziąć pod uwagę w celu złagodzenia bólu ścięgna barku.

Praktykuj dobre nawyki dotyczące snu

Aby wspomóc proces rekonwalescencji w przypadku zapalenia ścięgna barku, niezwykle ważny jest porządny sen. Słaba jakość snu zwiększa stres i utrudnia rehabilitację. Dlatego oprócz stosowania powyższych wskazówek w praktyce, będziesz musiał rozpocząć również inne nawyki dotyczące zdrowego snu. W szczególności zalecamy:

  • Zachowuj regularny rytm. Kładź się spać i wstawaj codziennie o tej samej porze.
  • Unikaj korzystania z urządzeń mobilnych, komputera i telewizji przed pójściem spać.
  • Ogranicz spożycie używek, takich jak kofeina, nikotyna i alkohol, zwłaszcza po godzinie 16:00.
  • Zjedz zdrową kolację przynajmniej 2 godziny przed pójściem spać.

Nie możesz spać z powodu zapalenia ścięgna barku?

Objawy zapalenia ścięgna barku nie tylko sprawiają problemy w ciągu dnia, ale mogą również obniżać jakość snu. Dlatego też warto zastosować powyższe zalecenia w praktyce. Jeśli ból nadal nie ustępuje, najlepiej jest udać się do lekarza.

Jak już wspomnieliśmy, w niektórych przypadkach uraz wymaga leczenia farmakologicznego lub chirurgicznego. Jeśli więc objawy są poważne i nie ustępują po zastosowaniu środków przeciwbólowych, należy zwrócić się o profesjonalną pomoc.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.