Dobry sen - zależy od tego, co robisz przed pójściem spać

Dobry sen - zależy od tego, co robisz przed pójściem spać

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Dobry sen. To, co robisz przed snem, ma duże znaczenie, jeśli chcesz dobrze się wyspać. Zapoznaj się z praktycznymi poradami i wskazówkami

Istnieje wiele czynników, które określają, jak dobrze dana osoba śpi. To, co robisz przed snem, odgrywa dużą rolę w tym, jak dobrze śpisz, ponieważ Twoje nawyki i wzorce mają wiele wspólnego z tym, co dzieje się w Twoim ciele podczas snu.

Sen nie tylko wpływa fizjologicznie na Twoje ciało, ale także na mózg. Kiedy śpisz, Twój mózg przetwarza to, czego się nauczyłeś i pracuje nad pamięcią. Twoje ciało odpoczywa zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym.

W czasie snu ludzkie ciało przechodzi szereg procesów. Obniża się ciśnienie krwi oraz funkcje układu oddechowego i czuciowego. W ten sposób ciało odpoczywa i relaksuje się.

Czas przed snem i to, co wówczas robisz, jest ważne, aby Twoje ciało mogło znaleźć się w stanie relaksu potrzebnego do snu. Twoje nawyki przed pójściem spać są tu kluczowe. Od tego zależy dobry sen.

Zjedzenie dużego posiłku tuż przed pójściem spać spowoduje, że Twój układ pokarmowy będzie aktywny. To samo dzieje się z Twoim mózgiem, jeśli będzie zbyt pobudzony tuż przed snem.

Dobry sen – najlepsze rzeczy, które możesz zrobić przed pójściem spać

Musisz przygotować swoje ciało do snu. Podobnie jak maszyna, Twoje ciało musi zostać zaprogramowane, aby aktywować i dezaktywować się. Możesz zaprogramować swoje ciało przyzwyczajeniami i rytuałami na dobranoc. Wykorzystaj swoje ciało do rutynowych czynności, które pomogą Ci dobrze spać.

Kobieta szukająca lekkiego posiłku.
 • Zjedz lekką kolację. Jedzenie ma duży wpływ na to, jak łatwo zasypiasz. Spożywanie dużego posiłku lub słodkiego jedzenia utrudni zasypianie.
 • Trzymaj się z dala od złożonych węglowodanów z powodu ich wysokiej zawartości cukru, ponieważ wiele z tych produktów spożywczych stymuluje nie tylko organizm, ale także mózg.
 • Ogranicz płyny. Niektórzy ludzie są przyzwyczajeni do picia szklanki wody przed snem. Jednak najlepiej nie pić niczego na godzinę przed snem. Poza tym ostatnią rzeczą, którą wypijesz, powinna być relaksująca herbata.
Dziewczyna słuchająca relaksującej muzyki.
 • Słuchaj relaksującej muzyki. Niektórzy ludzie używają muzyki, aby pomogła im zasnąć. Jeśli tak jest i w Twoim przypadku, zalecamy muzykę klasyczną i utrzymywanie niskiego poziomu głośności. Możesz także wypróbować dźwięki oceanu lub innego rodzaju białych szumów, aby się zrelaksować.
 • Codziennie kładź się do łóżka o tej samej porze. Utrzymywanie rutyny jest bardzo ważne dla Twojego ciała. Jest to również ważne, jeśli chcesz dobrze przespać noc. Chodzenie do łóżka i budzenie się o tej samej porze każdego dnia sprawia, że ​​Twoje ciało przywyknie do odpoczynku.
 • Przespaceruj się po domu. Spacer po domu to dobry nawyk pomagający przed pójściem spać. Dlaczego? Ponieważ kiedy chodzisz, pozwalasz swoim zmartwieniom odpłynąć i dajesz mózgowi szansę na odpoczynek. Możesz wykorzystać ten czas, by zastanowić się nad swoim dniem i przygotować się na jutro.
 • Wykonuj ćwiczenia oddechowe w łóżku. Wdychaj i wydychaj powietrze świadomie i powoli, aby uwolnić napięcie. Dodatkowy tlen, który takie oddychanie wysyła do Twojego mózgu, pomoże Ci również w zmniejszeniu odczuwanego niepokoju.
 • Wykonuj aktywność fizyczną przed snem. Udowodniono, że ćwiczenia przed snem relaksują. Ciało, które przed chwilą zostało poddane wysiłkowi fizycznemu, odczuwa zmęczenie, którego potrzebuje na dobry sen. Jest jednak pewne zastrzeżenie: unikaj rywalizacji sportowej tuż przed snem. Konkurencja stymuluje Twój mózg i utrzymuje go w stanie gotowości, co może powodować problemy z zasypianiem.

Rzeczy, których nie należy robić przed snem

Aby dobrze się wyspać, należy unikać złych nawyków. Dobry sen nie przychodzi sam z siebie.

Kobieta z telefonem komórkowym.
 • Nie używaj urządzeń elektronicznych w łóżku. Telefony komórkowe i komputery zbyt mocno stymulują Twój mózg. Jeśli musisz korzystać z telefonu przed snem, zrób to podczas spaceru po mieszkaniu.
 • Nie śpij przy włączonym telewizorze. Ekspozycja na obrazy, kolory i dźwięki stymuluje Twój mózg. Spanie z włączonym telewizorem przynosi takie same efekty jak korzystanie z telefonu komórkowego.
 • Nie pij napojów pobudzających w nocy. Odmawiaj sobie kawy, herbaty i czekolady przed snem. Mogą utrudniać zasypianie i dobry sen.
 • Nie sprawdzaj listy rzeczy do zrobienia następnego dnia tuż przed snem. Niektórzy ludzie mają zwyczaj przeglądania swojego kalendarza lub listy rzeczy do zrobienia przed snem. To nie jest dobry pomysł; niepokój z tym związany może Cię rozbudzić.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Vera, A. (2010). Dormir Bien. Consejo Editorial de Educación Pública Del Royal College of Psychiatrists. https://doi.org/10.1517/13543784.7.5.803
 • Fundación Iberoamericana de Seguridad y Salud Ocupacional. (2012). Dormir bien para un mejor rendimiento en el trabajo. Dormir Bien Para Un Mejor Trabajo Mejora El Rendimiento.
 • País, E. El. (2015). Dormir bien para vivir más y mejor. León, Purificación El.
 • Labrador, D. (2011). La importancia de dormir bien para aprender. Discapnet.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.