Złe nawyki – pokonaj je w 5 krokach

Pokonać złe nawyki to nie jest łatwa rzecz. Jednak jeżeli będziesz się stosować do kilku rad to Twoja droga w tym kierunku może stać się znacznie łatwiejsza.
Złe nawyki – pokonaj je w 5 krokach

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Czasami bardzo trudno pokonać złe nawyki i przyzwyczajenia. Jednakże stosując się do poniższych rad będzie to znacznie łatwiejsze. Nie wahaj się zapamiętać, a nawet zanotować tych użytecznych wskazówek.

1. Złe nawyki czy uzależnienie – diagnoza

Po pierwsze najważniejsze jest to czy jesteś w stanie z całą pewnością zdeterminować czy masz do czynienia z uzależnieniem czy jedynie ze złym przyzwyczajeniem. Główną różnicą pomiędzy tymi dwoma jest kontekst sytuacyjny, w którym dane zachowanie ma miejsce.

Przykładowo zdiagnozuj czy dany nawyk ma miejsce w specyficznym i konkretnym czasie czy w specyficznej sytuacji.

Zastanów się co by się stało gdyby sytuacja była inna. Czy mógłbyś przeczekać kilka godzin bez uruchamiania swojego złego nawyku, czy nie byłbyś w stanie skoncentrować się na niczym innym poza nim?

alkohol i lekarstwa

Musisz mieć świadomość, że w przypadku uzależnienia – serie objawów występują nie tylko na podłożu fizjologicznym, ale również na płaszczyźnie psychologicznej i emocjonalnej.

Ponadto jest to jeszcze bardziej skomplikowany układ zależności. W tym przypadku najlepszym pomysłem jest konsultacja ze specjalistom lub psychologiem. Jeżeli to tylko złe nawyki, to jesteś jak najbardziej zdolny do naprawienia problemu samodzielnie.

2. Załóż sobie cel wyeliminowania złego przyzwyczajenia

Kolejnym etapem jest zdecydowana decyzja o wyeliminowaniu złego nawyku z naszego życia. W tym celu musisz zdefiniować powody dlaczego chcesz się go pozbyć. Pomyśl o negatywnych następstwach jakie są związane z Twoim nie koniecznie dobrym postępowaniem

Nie zapomnij o wizualizacji tego jak Twój normalny dzień będzie wyglądał bez tego złego nawyku. Celem tego kroku jest znalezienie pozytywnej motywacji, która pomoże Ci w walce z niechcianym zachowaniem.

W tym celu bardzo przydatna może okazać się lista zawierająca wszystkie negatywne aspekty Twojego złego nawyku. Tylko w tym momencie będziesz zdolny ujrzeć klarownie dlaczego tak ważne są zmiany w Twoim życiu.

Ponadto zalecamy stworzyć listę pozytywnych konsekwencji zerwania ze złymi nawykami. Lista powinna być opisana dokładnie, pozwalając Ci znaleźć pozytywną siłę motywacyjną.

3. Ustal ostateczny termin na osiągnięcie Twojego celu

Jedną z ważniejszych rzeczy jest ustalenie ostatecznej daty całkowitego skończenia ze złym nawykiem. Najlepiej jest ustalić przedział czasu, który jest realny do wykonania. Najbardziej popularnym przedziałem czasowym jest okres od jednego do trzech miesięcy.

piwo i papieros

Miej świadomość, że nieważne jak mocno pragniesz pozbyć się swojego przyzwyczajenia to nie jesteś tego w stanie osiągnąć w jeden dzień. Świadomość tego, że złe nawyki są czymś trudnym i czasochłonnym – pomogą Ci uzbroić się w cierpliwość.

Dodatkowo ułatwieniem może być  rozdzielenie całego procesu na różne mniejsze etapy. Pozwoli Ci to czuć się ciągłym zwycięzcą, który zbliża się do celu metodą małych kroczków.

Przykładowo: zaczynając od jutra przestanę stosować zły nawyk wieczorem. Później stopniowo zwiększamy do całego dnia, tygodnia, miesiąca, lub ograniczamy do sytuacji okazjonalnych (weekend). A z czasem będziemy w stanie wyeliminować złe nawyki całkowicie.

4. Znajdź osoby, które mają identyczną sytuację do Twojej

Za pomocą mediów społecznościowych jesteś w stanie z łatwością odnaleźć ludzi, którzy są w dokładnie takiej sytuacji jak Ty. Ich historie będą dla Ciebie inspiracją. Możesz ich pytać o Twoje obawy, rady itp.

Są oni w bardzo zbliżonym położeniu do naszego, więc bardzo prawdopodobne, że będą Cię potrafili zrozumieć bez osądzania. Pamiętaj, że czym więcej ludzi dookoła Ciebie zna Twoje plany i intencje to ryzyko niepowodzenia znacząco spada.

Rzadko się do tego potrafimy przyznać, ale wszyscy szanujemy i oczekujemy opinii innych ludzi. Jednakże nigdy nie bazuj na tej opinii, gdyż czasem wpływ ludzi i środowiska może przeszkodzić Ci w osiągnięciu Twoich celów.

5. Złe nawyki – nie obawiaj się powrotu do nich

Od czasu do czasu będziesz myśleć o powrocie do swoich złych nawyków. Bardzo ważne jest żeby się tego nie lękać i nie obwiniać w chwilach, gdy odczuwamy słabość. W tym przypadku jedyne co musisz zrobić to podjąć próbę ponownie. Czasami nie jesteśmy w stanie osiągnąć sukcesu za pierwszym razem.

lekarstwa

Finalnie może uznać za sukces pokonanie złego nawyku po upływie 66 dni od momentu rozpoczęcia “dobrej zmiany”. Gratulujemy, pokonałeś swoje złe nawyki!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.