Nawyki szkodliwe dla serca – Poznaj 7 najważniejszych

Ignorowanie pewnych bólów lub objawów, takich jak ciągłe zmęczenie lub chrapanie, może okazać się bardzo niebezpieczne dla zdrowia serca.
Nawyki szkodliwe dla serca – Poznaj 7 najważniejszych
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Zadbanie o swoje serce jest czymś, co wciąż znajduje się na wszystkich listach rzeczy do zrobienia. Czasami miewamy nawyki szkodliwe dla serca, chociaż ignorujemy ich możliwe konsekwencje. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) choroby sercowo-naczyniowe są obecnie najczęstszą na świecie przyczyną zgonów.

Ta sytuacja daje nam trzeźwe fakty, o których powinniśmy pamiętać. W końcu możliwe jest uniknięcie tak dużej liczby śmierci. Czynniki takie jak tytoń, zła dieta, otyłość, siedzący tryb życia lub alkohol są przyczynami rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, które mogą mieć poważne skutki w krótkiej lub dalszej przyszłości.

Chociaż niewielka część tych zgonów jest spowodowana czynnikami wrodzonymi, a nie wymienionymi powyżej, musimy wziąć na siebie większą odpowiedzialność za zdrowie naszego serca. Nasze codzienne nawyki, w tym nawyki szkodliwe dla serca bezpośrednio wpływają na jego kondycję.

Zajmijmy się tym. Każdego dnia podejmujmy małe wysiłki, a także zastanówmy się nad czynnikami, które wyjaśnimy w dzisiejszym artykule.

Nawyki szkodliwe dla serca

1. Ignorowanie chrapania

Możesz myśleć, że chrapanie jest normalne. Często słyszymy, że wszyscy chrapią, czy to trochę, czy dużo.

Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, kiedy nasz partner narzeka, albo kiedy budzimy się zmęczeni z bólem głowy: pomijamy ten temat, bo naprawdę wierzymy, że to nic poważnego.

Ignorowanie chrapania, mężczyzna chrapie

Myślenie, że to nic poważnego, to duży błąd.

  • Znaczna liczba przypadków chrapania może być wynikiem bezdechu sennego.
  • Ten stan polega na nagłej przerwie w oddychaniu, która ostatecznie wpływa na ciśnienie krwi.
  • Jeśli to zakłócenie następuje noc po nocy, może okazać się poważnie szkodliwe dla serca.

2. Zaniedbywanie higieny jamy ustnej

Jest to ważny aspekt, którego powinnaś być świadoma w swoim codziennym życiu. W końcu choroba dziąseł może wpłynąć na Twoje serce. Choroby przyzębia mogą obejmować stan od prostego zapalenia dziąseł po poważniejsze przypadki. Wiele z nich może nawet doprowadzić do utraty zębów.

Nie możesz zapomnieć, że Twoje usta są pełne bakterii. Ponadto, osad lub kamień nazębny mogą dostać się do Twojego organizmu, powodując stan zapalny.

Jeśli te bakterie dostaną się do krwiobiegu, mogą uszkodzić Twoje serce. Dlatego też nie zastanawiaj się dwa razy nad regularnymi wizytami u dentysty.

3. Spożywanie nadmiernej ilości czerwonego mięsa

Czerwone mięso nie jest szkodliwe tak długo, jak spożywasz je od czasu do czasu. Zamiast próbować całkowicie wyeliminować je z diety, należy postarać się zrozumieć, że zawiera wysoką zawartość tłuszczów nasyconych, które wpływają na stan układu sercowo-naczyniowego.

Czerwone mięso a nawyki szkodliwe dla serca

Ze względu na wysoką zawartość tłuszczów nasyconych, czerwone mięso nie powinno być głównym produktem w naszym menu. To samo dotyczy produktów mięsnych, takich jak smalec, kiełbasy lub produkty mięsne zmieszane z produktami chemicznymi, które już są szkodliwe dla naszego zdrowia.
Kluczem jest jak zawsze równowaga.

4. Osoby niepalące, które mieszkają z palącymi

Możesz być aktywna, wysportowana i zdrowa. Możesz być jedną z osób, które dążą do dbania o swoje zdrowie, unikając niezdrowych nawyków, które na dłuższą metę oznaczają mogą okazać się szkodliwe dla serca.

Są jednak sytuacje, w których pracujemy z palaczami, albo co gorsza, nasz partner jest palaczem. W takim przypadku nie można odwracać wzroku – bierni palacze także ryzykują zachorowaniem na choroby sercowo-naczyniowe związane z paleniem tytoniu

Właśnie dlatego zawsze powinnaś próbować pomagać swoim najbliższym w rzuceniu palenia, dla dobra wszystkich.

5. Nawyki szkodliwe dla serca, czyli brak warzyw i owoców

Wszyscy znamy kogoś, kto zawsze mówi: “Nie lubię wszystkiego, co jest zielone … Wszystko, co nie jest mięsem, nie jest dla mnie prawdziwym jedzeniem”. Jednak “prawdziwe jedzenie” to takie, które sprawia, że jesteśmy zdrowi, nadzoruje zdrowie naszego serca i dzięki swoim składnikom odżywczym utrzymuje równowagę w organizmie.

Owoce i warzywa są podstawowymi składnikami zdrowej diety. Zastąpienie ich niezdrowym jedzeniem lub mięsem wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych.

Sałatka z truskawkami Brak warzyw i owoców szkodzi sercu

6. Problemy emocjonalne także mogą być szkodliwe dla serca

Problemy w pracy, nieporozumienia z szefem i współpracownikami, napięcia rodzinne, zmartwienia, kryzysy życiowe, nieszczęścia, uczucie samotności …

Wszystkie te rzeczy są potencjalnymi czynnikami. Jeśli utrzymują się przez długi czas, mogą mieć poważny wpływ na nasze serce.

Stres, niepokój lub niezadowolenie przekładają się na wyższy poziom kortyzolu we krwi. Wraz z innymi zmianami hormonalnymi, w dłuższej perspektywie może to spowodować pogorszenie ogólnego stanu zdrowia.

7. Nawyki szkodliwe dla serca, czyli odkładanie trudnych spraw na później

Ból w klatce piersiowej i ramionach, wyczerpanie po wejściu po schodach, ból w jamie ustnej lub żołądku, napięta szyja lub szczęka, zawroty głowy, sporadyczne omdlenia, tachykardia

Kobieta trzyma się za brzuch Odkładanie trudnych spraw na później
  • W wielu przypadkach są to czynniki związane z listą objawów pojawiających się w problemach kardiologicznych.
  • Jednak większość z nas ledwo co znajdzie czas, aby umówić się na wizytę do lekarza
  • Powtarzamy sobie, że to tylko stres. Przekładamy nasze problemy na kolejny dzień, aż stanie się coś naprawdę poważnego.

Unikajmy tego rodzaju sytuacji. Poświęćmy więcej czasu naszemu sercu i postarajmy się zrozumieć, że małe symptomy odgrywają bardzo ważną rolę: ostrzegają, że coś dzieje się w naszym ciele.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.