Rak piersi a grillowane mięso – czy istnieje powiązanie?

Listopad 13, 2017
Według danych dostarczonych przez pewnych badaczy, kobiety, u których wykryto raka piersi, były znacznie bardziej narażone na poważne problemy zdrowotne jeżeli często spożywały określony rodzaj mięsa w porównaniu z kobietami, które po nie nie sięgały.

Kobiety, u których pojawił się rak piersi są znacznie bardziej narażone na śmierć jeśli często sięgają po grillowane lub wędzone mięso. Ryzyko zmniejsza się w miarę ograniczania sięgania po tego typu produkty żywnościowe.

Spośród rozmaitych sposobów przyrządzania mięsa, wędzenie oraz grillowanie okazuje się bowiem najbardziej szkodliwe.

Jak donoszą dane, spożywanie wieprzowiny bądź wędzonej baraniny zwiększa aż o 17% ryzyko śmierci. W przypadku kobiet, u których rozwinął się rak piersi, liczba ta zwiększa się aż do 23%.

Okazuje się bowiem, że w mięsie grillowanym oraz wędzonym można znaleźć liczne elementy rakotwórcze. Powstają one w procesie spalania organicznych cząsteczek. W pewnym sensie nie różnią się one zbyt wiele od rakotwórczych składników obecnych w dymie papierosowym oraz w toksynach zanieczyszczających środowisko.

Mogą one między innymi zwiększyć ryzyko, że pojawi się rak piersi.

Do chwili obecnej wiele badań bezpośrednio powiązało mięso przyrządzane w wysokich temperaturach z podwyższonym prawdopodobieństwem zapadnięcia na tę chorobę. Co jednak ważne, już po samym jej pojawieniu się, nasze nawyki żywieniowe – w tym właśnie sięganie po mięso grillowane – mogą mieć bezpośredni wpływ na prawdopodobieństwo przeżycia.

Rak piersi i czynniki na niego wpływające

Przeprowadzone dotychczas badania wykazały, że przedłużona ekspozycja na środki chemiczne obecne w mięsie wędzonym oraz grillowanym mogą mieć bezpośredni wpływ na chorobę, jaką jest rak piersi.

W jednym z takich badań naukowcy przeprowadzili szczegółowy wywiad z 1508 kobietami, u których wykryto chorobę nowotworową piersi. Pytania dotyczyły między innymi ich nawyków żywieniowych w latach 1996 – 1997. Kwestionariusz został powtórzony pięć lat później.

Badanie kontynuowano przez kolejnych 17,6 lat –  w ogólnym rozliczeniu zarejestrowano 597 przypadków śmiertelnych, w tym 237 bezpośrednio powiązanych z guzem.

Różowa wstążka i rak piersi

W ostatnio przeprowadzonym badaniu porównano dane kobiet, które prawie nie spożywały mięsa grillowanego, z rożna bądź wędzonego z danymi osób, które spożywały ich duże ilości – zarówno przed jak i po zdiagnozowaniu, że pojawił się u nich rak piersi.

Okazało się, że u tych ostatnich ryzyko śmierci podczas okresu przeprowadzania badań było wyższe aż o 31 procent.

Koniecznie zobacz też artykuł: Immunoterapia raka – obiecująca strategia leczenia nowotworów

Drób i ryby, mniejsze ryzyko

Oto kolejny istotny fakt. Kobiety, które przed bądź już po zdiagnozowaniu nowotworu częściej sięgały po drób oraz ryby, wykazywały znacznie niższy próg śmiertelności. Statystyki wykazywały aż 45% niższe ryzyko, w porównaniu z osobami, które nie sięgały po tego typu produkty.

Z czego wynika tak duża różnica? Otóż mięso drobiowe, indyk oraz ryby mają znacznie mniej nasyconych tłuszczów, w porównaniu na przykład z czerwonym mięsem.

Inną możliwą przyczyną tych statystyk jest fakt, że ryby i drób pomagają zapobiegać zachorowaniom.

Mięso i produkty nabiałowe

W przypadku kurczaka i indyka, mięso uważane jest za „białe”. Zawarte w nim białko jest uważane za mniej agresywne dla organizmu niż jest to w przypadku innego rodzaju mięsa.

Zobacz też artykuł: Dieta zdrowa i zarazem oczyszczająca- oto 5 propozycji

Rak piersi – statystyki

Dzięki wczesnemu wykrywaniu nowotworów oraz temu, że z biegiem czasu dysponujemy coraz lepszymi metodami leczenia, stale zwiększa się liczba kobiet będących w stanie pokonać chorobę. Podnosi się również próg przeżywalności.

W Hiszpanii na przykład wykrywa się około 26 000 przypadków raka piersi rocznie. Jest to około 30% wszystkich rodzajów nowotworów pojawiających się u kobiet. Większość przypadków tej choroby diagnozowana jest u kobiet w wieku od 35 do 80 lat, z czego najwięcej w przedziale od 45 do 65 lat.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj też artykuł: Rak – jaki związek ma z naszym zdrowiem psychicznym?

Rak piersi – jak o siebie zadbać

Sposób, w jaki możemy o siebie zadbać już po zdiagnozowaniu, że pojawił się u nas rak piersi w dużej mierze zależy od jego rodzaju.

  • Podstawowym krokiem będzie zaplanowanie wizyt u lekarza co trzy lub cztery miesiące przez okres co najmniej dwóch do trzech lat po leczeniu. W kolejnym roku zaleca się wizytę co najmniej raz na sześć miesięcy.
  • Podczas wizyt kontrolnych, lekarz specjalista będzie w stanie wykonać badania mające na celu jak najwcześniejsze wykrycie nawrotów bądź przerzutów.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Nowotwór – osiem mitów, o których powinnaś zapomnieć

To bardzo ważne, by sam lekarz ustanowił plan zadbania o zdrowie pacjenta oraz kolejne kroki mające na celu poprawienie jego stan zdrowia. Wiele zależy od rodzaju choroby oraz jej przebiegu, dlatego każdy przypadek będzie inny.

Kobieta z dłonią na klatce piersiowej

Sama pacjentka powinna zadbać o odpowiednie doinformowanie się, zadając lekarzowi pytania odnośnie wszystkich możliwych wątpliwości, jakie się u niej pojawią. Umożliwi to skuteczniejsze i efektywniejsze wprowadzenie w życie planu dbania o zdrowie.

W kwestii wszystkich innym dziedzin dbania o zdrowie, pacjentka powinna pozostawać w stałym kontakcie z lekarzem rodzinnym oraz innymi specjalistami.

Gdy pojawia się rak piersi, bardzo dobrze jest, gdy istnieje możliwość leczenia się u tego samego specjalisty, który wykrył chorobę oraz przepisał odpowiednią kurację.

Obrazek tytułowy dzięki uprzejmości © wikiHow.com

WIĘCEJ DLA CIEBIE