Zespół cieśni nadgarstka – 7 naturalnych remediów

9 listopada, 2019
Kiedy zdiagnozuje się u nas zespół cieśni kanału nadgarstka, możemy wspomóc kurację naturalnymi remediami, które pomogą złagodzić ból i dyskomfort towarzyszący schorzeniu. 

Zespół cieśni nadgarstka to stan chorobowy, który dotyka nerwu pośrodkowego nadgarstka i zaburza prawidłowe funkcjonowanie dłoni i całej ręki.

Kiedy zespół cieśni nadgarstka i stan zapalny pojawia się w danym obszarze, niesie ze sobą szereg konsekwencji: ból, trudności w poruszaniu ręką, osłabienie i mrowienie.

W tym artykule dzielimy się listą pewnych naturalnych remediów, które pozwolą zmniejszyć stan zapalny i odciążą tunel nadgarstka. Dzięki naturalnym składnikom, takim jak arnika czy kurkuma: możemy uwolnić się od tego zaburzenia, bez przyjmowania silnych leków.

Zespół cieśni nadgarstka – 7 naturalnych remediów

1. Żel z arniki

Jednym z najskuteczniejszych środków łagodzących zespół cieśni nadgarstka jest arnika. Żel z arniki doskonale nadaje się do zastosowania miejscowego, w obszarze dotkniętym stanem zapalnym. Żółte kwiat arniki wykazują szereg właściwości przeciwzapalnych.

Maść żółta na zespół cieśni nadgarstka

Dlatego też, żele i olejki z tej rośliny przydadzą się w walce z urazami i stanami zapalnymi.

Arnika stanowi popularne lekarstwo wśród sportowców, poszukujących alternatyw dla konwencjonalnych środków przeciwzapalnych. Istnieje cały szereg środków na bazie tej rośliny: nalewki, żele, olejki czy produkty spożywcze.

Zobacz też:

Maść z arniki i oleju kokosowego – sposób na ból pleców

2. Kurkuma, pieprz i oliwa z oliwek

Połączenie kurkumy, czarnego pieprzu i oliwy z oliwek jest popularnym środkiem leczniczym na stany zapalne. Wykazuje też właściwości przeciwbólowe. Można aplikować mieszankę zarówno miejscowo, jak i spożywać ją w formie lekarstwa.

Poniżej przedstawiamy przepis na przeciwzapalne remedium.

Składniki

 • 3 łyżki proszku kurkumy (30 g)
 • 3 łyżeczki pieprzu czarnego w proszku (15 g)
 • 2 łyżki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia (30 ml)

Przygotowanie i zastosowanie 

 • Należy wymieszać wszystkie składniki. 
 • W przypadku spożywania doustnego, wystarczy wziąć łyżkę remedium pół godziny przed każdym posiłkiem.
 • Jeśli wolisz zastosować mieszankę miejscowo – zaaplikuj ją na nadgarstku jako balsam przeciwzapalny. 

3. Glinka na zespół cieśni nadgarstka

Glinka stanowi jedną z najstarszych metod łagodzenia wszelkich stanów zapalnych. Co ważne, jest prosta w zastosowaniu także w przypadku zespołu cieśni nadgarstka. Należy jednak pamiętać, aby nie używać do jej przechowywania plastikowych i metalowych naczyń.

Glinka wykazuje właściwości przeciwzapalne i remineralizujące. Ponadto pozwala zredukować ból i dostarcza całej masy składników odżywczych, ułatwiających regenerację tkanek.

Powinna być przygotowana w naczyniach z porcelany, emalii, drewna lub szkła.

4. Zespół cieśni nadgarstka i olej z awokado

Awokado wykazuje szereg właściwości leczniczych, między innymi przeciwzapalnych, przeciwutleniających i nawilżających. Wszystko dzięki wysokiej zawartości witamin i składników odżywczych.

Olej z awokado

Jak doskonale zdajemy sobie sprawę możemy dodać awokado do naszej diety. Co interesujące, istnieje też możliwość wykorzystania awokado miejscowo. Chociażby w celu leczenia zespołu cieśni nadgarstka.

Często olej z awokado stosuje się w celu odżywiania skóry i włosów.

Przeczytaj też:

5. Żel z aloesu

Aloes zawiera witaminy z grupy B oraz witaminy A, C, E należące do naturalnych przeciwutleniaczy. Ponadto wykazuje też bogactwo kwasów organicznych i minerałów. 

Można powiedzieć, ze aloes stanowi remedium na wszystko. Przynajmniej na wszystkie problemy naszego organizmu!

Galaretowata substancja wyekstrahowana z długich i wąskich liści tej rośliny, skutecznie sprawdza się w leczeniu stanów zapalnych, oparzeń, ran, infekcji czy chociażby schorzeń skóry.

 • Przede wszystkim możesz użyć żelu z aloesu, łącząc go z innymi środkami opisanymi w tym artykule: arniką, czy olejem z awokado. W ten sposób zwiększysz swoje szansę na dobre zdrowie i wygraną walkę z zespołem cieśni.
 • Co istotne, możesz sam wydobyć żel z rośliny, bądź po prostu kupić ją w sklepie z naturalnymi produktami.

6. Kompres z rumianku na zespół cieśni nadgarstka

W domowym zaciszu warto przygotować też kompres z rumianku, który zazwyczaj znajduje się w każdej spiżarni. Roślina ta odznacza się właściwościami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi. 

Wystarczy tylko przygotować skoncentrowany napar z rumianku i zastosować go na dotkniętym problemem obszarze. Użyj do tego kompresu, bądź gazy.

Ciekawym rozwiązaniem jest użycie olejku z rumianku, łącząc go z aloesem bądź olejem z awokado. 

7. Okłady z kapusty

To sposób, o którym opowiadały nam babki i prababki. Co najważniejsze jest domowy, naturalny i bardzo ekonomiczny.

Jedyne czego potrzebujemy to liście kapusty, które odznaczają się niezwykłymi przeciwzapalnymi właściwościami.

Już od czasów starożytnych kapusta stosowana była jako lek przeciwbólowy i remedium w walce z infekcjami.

Co należy zrobić?

 • Na wstępie należy sparzyć wrzątkiem liście kapustyNastępnie, przytrzymać je pod wodą przez kilka sekund i rozgnieść, aby w konsekwencji uwolnić składniki odżywcze.
 • Zaaplikuj liście w okolicy nadgarstka.
 • Owiń je gazą lub inną porowatą tkaniną, która wchłonie nadmiar wilgoci.
 • Pozostaw tak na pół godziny. 
 • Co istotne, możesz powtarzać proceder dwa lub trzy razy dziennie, aż do całkowitego wyleczenia.

Zespół cieśni nadgarstka należy do neuropatii uciskowych. Oznacza to, iż za niekorzystne zmiany w nerwie odpowiada ucisk mechaniczny. Powodów może być wiele, stąd warto skonsultować się ze specjalistą.

W każdym przypadku możesz sięgnąć po opisane wyżej remedia, które pomogą odzyskać zdrowie i sprawną rękę.