Stan zapalny ścięgien - naturalne metody leczenia

Stan zapalny ścięgien można wyleczyć naturalnymi sposobami. Dowiedz się jak!
Stan zapalny ścięgien - naturalne metody leczenia

Ostatnia aktualizacja: 04 sierpnia, 2018

Twoje ścięgna działają podobnie jak gumy, które łączą mięśnie z kośćmi. Znajdują się w wielu miejscach ciała, to właśnie dzięki nim stawy są elastyczne i sprawnie działają. Dlatego stan zapalny ścięgien może być bardzo groźny dla Twojego zdrowia.

Stan zapalny ścięgien, zwany również tendonitis, to dolegliwość, która dotyka sporej liczby osób. Zapalenie ścięgien najczęściej obserwuję się u zawodowych sportowców, którzy zmuszają swoje mięśnie i stawy, a tym samym ścięgna, do wytężonej pracy. W początkowym stadium zapalenia ścięgien ból nie jest bardzo dokuczliwy, przez co często jest ignorowany.

Czy wiedziałeś, że istnieją naturalne sposoby łagodzące dolegliwości powodowane przez zapalenie ścięgien?

Odpowiednia ilość wypoczynku oraz naturalna kuracja; przepisy znajdziesz w tym artykule – powinny sprawić, że ból i stan zapalny znikną. Jeśli jednak zignorujesz stan zapalny ścięgien i nie podejmiesz leczenia, może on przekształcić się w chroniczne zapalenie ścięgien, które jest poważną i uciążliwą dolegliwością wymagającą długotrwałej terapii.

Stan zapalny ścięgien – rodzaje i przyczyny

Ścięgna rozmieszczone są w całym ciele, co sprawia, że zapalenie ścięgien możemy podzielić na kilka rodzajów.

Stan zapalny ścięgien spowodowany karmieniem piersią

Nieprawidłowa postawa podczas karmienia piersią to częsta przyczyna zapalenia ścięgien.

Matki często przyjmują nienaturalną pozycję podczas karmienia, ponieważ wydaje im się, że dzięki temu dziecku będzie wygodniej. Niestety to prowadzi do powstawania napięcia w ramionach, plecach, nadgarstkach i przedramionach.

kobieta cierpiąca na Stan zapalny ścięgien

Zapalenie ścięgna Achillesa

Ścięgno Achillesa łączy mięśnie łydki z piętą. Dlatego stan zapalny w tym miejscu bywa bardzo uciążliwy.

Zapalenie ścięgna Achillesa może być spowodowane zwiększeniem intensywności ćwiczeń, a także gwałtownym ruchem lub niedostatecznym rozciągnięciem.

Zapalenie ścięgna rzepki

Przede wszystkim musisz pamiętać, że ścięgna rzepki pełnią kluczową funkcję w stabilizacji kolan. Działają w połączeniu z mięśniami znajdującymi się w tej części ciała. To właśnie dzięki ścięgnom rzepki możesz skakać, kopać i biegać.

Ten uraz często dotyka piłkarzy, tenisistów, koszykarzy oraz sportowców trenujących dyscypliny obciążające stawy kolanowe.

Opisane powyżej rodzaje zapalenia ścięgien są najbardziej powszechne, jest ich dużo więcej. Pamiętaj, że najczęstsze przyczyny zapalenia ścięgien to przetrenowanie, nieprawidłowa postawa, niedostateczne rozciągnięcie.

Zalecenia

Jak prawidłowo dbać o stawy? To całkiem proste. Wystarczy, że włączysz do swojego plany dnia pewną rutynę, dzięki której Twoje ciało będzie prawidłowo pracować:

rozciąganie ścięgien udowych na Stan zapalny ścięgien

Leczenie zapalenia ścięgien może przebiegać w różny sposób, w zależności od tego, jak poważna jest Twoja dolegliwość. Stan zapalny ścięgien dzieli się na łagodny, umiarkowany oraz ostry.

 • Jeśli stan zapalny jest łagodny, odpowiedni wypoczynek powinien w zupełności wystarczyć. Oznacza to jednak, że na jakiś czas powinieneś zrezygnować z aktywności fizycznej.
 • Jeśli dolega Ci umiarkowanie silne zapalenie ścięgien, powinieneś oszczędzać problematyczną kończynę oraz skonsultować się lekarzem. Specjalista postawi odpowiednią diagnozę oraz poda Ci kilka zaleceń, jak postępować i leczyć stan zapalny.
 • W przypadku ostrego zapalenia ścięgien, gdy terapia nie przynosi rezultatów, może się okazać, że niezbędna będzie operacja.

Naturalne sposoby na stan zapalny ścięgien

Imbir

Imbir to naturalny środek o bardzo silnych właściwościach przeciwzapalnych, dzięki czemu może złagodzić ból i opuchliznę spowodowaną przez zapalenie ścięgien.

imbir na Stan zapalny ścięgien

Składniki

 • 1 łyżeczka imbiru (5 g)
 • Szklanka wody (250 ml)

Przygotowanie

 • Doprowadź wodę do wrzenia.
 • Do gotującej się wody wrzuć imbir i odczekaj dwie minuty.
 • Zdejmij napar z ognia i odstaw na 10 minut.
 • Przecedź napar. Pij wywar z imbiru dwa lub trzy razy dziennie.

Olej rycynowy i oliwa z oliwek

Nacieranie bolących miejsc mieszanką oleju rycynowego i oliwy to tradycyjna kuracja na zapalenie ścięgien. Aplikacja olejów na bolące miejsce zmniejsza sztywność stawów i łagodzi dyskomfort wywołane stanem zapalnym.

olej rycynowy złagodzi Stan zapalny ścięgien

Składniki

 • 5 łyżek oleju rycynowego (75 ml)
 • 3 łyżki oliwy z oliwek (45 ml)

Przygotowanie

 • Zmieszaj razem oleje i wstaw je na 20 sekund do mikrofalówki.
 • Sprawdź, czy temperatura mieszanki Ci odpowiada i nałóż olej na bolące miejsca.
 • Pozostaw na skórze bez spłukiwania. Stosuj dwa razy dziennie.

Kurkuma

Znajdująca się w kurkumie kurkumina jest bardzo silnym środkiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Dzięki tym właściwościom stosowanie kurkumy może złagodzić objawy zapalenia ścięgien.

kurkuma złagodzi Stan zapalny ścięgien

Składniki

 • 3 łyżki mielonej kurkumy (45 g)
 • 6 łyżek wody (90 ml)

Przygotowanie

 • Zmieszaj kurkumę z wodą na gęstą pastę.
 • Nałóż pastę na bolące miejsca i owiń bandażem.
 • Zostaw bandaże na noc, dzięki czemu kurkuma będzie mogła zwalczyć stan zapalny. Rano zmień opatrunki na nowe.
 • Stosuj tę kurację, dopóki objawy zapalenia ścięgien nie złagodnieją.

Aloes i mięta

Ta odświeżająca kuracja przeciwzapalna złagodzi dyskomfort wywołany przez zapalenie ścięgna. Nałożenie mieszanki na bolące miejsce sprawi, że ścięgno i mięśnie się rozluźnią, a tym samym wzrośnie Twój zakres ruchów.

Aloes i olejek miętowy na Stan zapalny ścięgien

Składniki

 • 5 łyżek żelu aloesowego (75 g)
 • 1 łyżka olejku eterycznego z mięty (5 ml)

Przygotowanie

 • Zmieszaj aloes z olejkiem eterycznym.
 • Nałóż maść na bolące miejsce i owiń bandażem.
 • Stosuj raz dziennie, dopóki Twój stan zdrowia nie ulegnie poprawie.

Pamiętaj jednak, że w trakcie leczenia zapalenia ścięgien najważniejszy jest odpoczynek. Cierpliwość z pewnością Ci się opłaci, bo prawidłowo przeprowadzona kuracja sprawi, że Twoje ścięgna będą jak nowe.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.