Wyszczuplanie talii - czy można to osiągnąć w ciągu tygodnia?

Jeśli chcesz mieć szczuplejszą sylwetkę, bez narażania zdrowia, najlepiej skonsultuj się z lekarzem, co możesz zrobić na co dzień, aby osiągnąć swój cel.
Wyszczuplanie talii - czy można to osiągnąć w ciągu tygodnia?
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Wyszczuplanie talii może być bardzo trudne, ponieważ celowanie w zlokalizowany tłuszcz jest trudniejsze między innymi z powodu czynników genetycznych, metabolicznych i hormonalnych. Jakie są więc proste sposoby na poprawę sylwetki?

Chociaż możesz pomyśleć, że rozwiązaniem jest po prostu przejście na dietę, istnieją pewne zbuntowane części ciała, które zwykle będą trudniejsze do przycięcia lub ukształtowania. Należy do nich między innymi brzuch. W dzisiejszym artykule chcemy pokazać cztery niezwykle skuteczne wskazówki pozwalające na wyszczuplanie talii.

Oczywiście jeśli chcesz kontrolować swoją wagę, konieczne jest wykonywanie ćwiczeń. Co ciekawe, jednym z nich jest chodzenie.

Wyszczuplanie talii – dlaczego nie widzę rezultatów?

Posiadanie szczupłej talii to marzenie większości kobiet. Jest to część ciała, w której łatwo gromadzi się tłuszcz, nawet gdy całe ciało jest już względnie szczupłe.

Zobaczmy, co oprócz genetyki może powodować tę sytuację:

 • Stres
 • Ciąża
 • Nadużywanie alkoholu
 • Prowadzenie siedzącego trybu życia
 • Zaburzenia trawienia
 • Powolny metabolizm
 • Jedzenie rafinowanej żywności lub spożywanie dużej ilości cukru
 • Zaburzenia równowagi hormonalnej, na przykład podczas menopauzy

Wyszczuplanie talii – wskazówki

Aby dowiedzieć się, jak wyeksponować swoją sylwetkę w zależności od rozmiaru, najlepiej skorzystać ze wstępnej oceny dokonanej przez lekarza i zastosować się do jego wskazówek. W razie potrzeby warto skorzystać również z pomocy dietetyka.

1. Kolacja – zredukuj ilość

Kolacja jest posiłkiem, który zwykle jest odpowiedzialny za przybieranie tkanki tłuszczowej (jeśli spożywasz zbyt dużo jedzenia o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych), a efekty mogą być zauważalne, szczególnie w talii. Na szczęście, kiedy zmienisz zwyczaje dotyczące kolacji, szybko zauważysz różnicę. Nasza rada: jedz mniej i wcześniej, niż dotąd.

Niektórzy narzekają, że wczesne jedzenie kolacji stanowi dla nich wyzwanie. Warto jednak znaleźć sposób na popołudniową przekąskę, a następnie zjeść coś bardzo lekkiego wieczorem.

Jeśli chodzi o przekąski, badania twierdzą, że jedzone późną nocą są bardziej szkodliwe dla wagi niż przekąski w ciągu dnia. Z tego powodu wskazane jest ograniczenie wieczornego jedzenia i podjadania.

Niektórym też żal poświęcić kolacji, ponieważ jest to najlepszy czas na rodzinne zjazdy. W takim układzie często wydaje się, że zmiana nawyków wszystkich jest zbyt wielkim poświęceniem.

Wobec tego sugerujemy wybór lekkich, łatwych do przygotowania przepisów i ćwiczenie siły woli, aby spożywać nieco mniejsze porcje. Wcześniejsza przekąska to świetny sposób, aby usiąść przy stole bez uczucia głodu.

Rano zauważysz, że Twój żołądek nie jest przepełniony, co zachęci Cię do kontynuowania tego dobrego nawyku.

2. Kontroluj swoje porcje

Kobieta je sałatkę.

Zalecane przez nas okrojenie porcji zjadanych na kolację, powinno być Twoim celem w odniesieniu do wszystkich posiłków. Nie chodzi o to, żeby być głodnym, ale żeby znaleźć taki punkt, w którym nadal możesz jeść więcej, ale już nie musisz. W rzeczywistości, jeśli poczekasz pięć lub 10 minut, twój głód po prostu minie.

Wiedza o tym jak ograniczyć porcje jest kluczowa, ponieważ gdy jemy więcej niż, organizm naprawdę potrzebuje, tak jak w przypadku pieczywa i słodyczy, powoduje to odkładanie się tkanki tłuszczowej. Dobrą sztuczką jest wyrobienie sobie nawyku picia herbaty trawiennej po posiłkach. Ważne też, aby powoli przeżuwać każdy kęs jedzenia.

3. Zwiększ spożycie białka

Prawdopodobnie słyszałaś o dietach bogatych w białko, oferujących cudowne rezultaty w bardzo krótkim czasie. Rzeczywiście działają, ale obciążają przy tym wątrobę i nerki. Często też wywołują efekt jojo.

Badania sugerują, że dieta wysokobiałkowa i niskowęglowodanowa w połączeniu z okresowym postem promuje dalszą utratę wagi.

Niemniej jednak ważne jest, aby wiedzieć, że spożywanie większej ilości białka – czy to pochodzenia zwierzęcego, czy roślinnego – może sprzyjać utracie wagi. Może być szczególnie pożądane jeśli chodzi o wyszczuplanie talii. Nie zapomnij jednak jeść przy tym również innych pokarmów, aby zbilansować swoją dietę.

Źródła białka zwierzęcego to:

 • Mięso
 • Ryby i owoce morza
 • Jajka
 • Nabiał

Źródła białka roślinnego obejmują:

 • Fasolki
 • Orzechy i nasiona
 • Produkty pełnoziarniste
 • Awokado

Idealnie by było, gdybyś jadła jedną porcję białka do każdego posiłku, łącząc białka zwierzęce i roślinne z surowymi i gotowanymi warzywami. Na koniec dodaj trochę produktów zbożowych i staraj się zawsze wybierać produkty pełnoziarniste.

4. Dobrze dobieraj tłuszcze

Wybór zdrowej żywności.
Pokarmy zawierające przeciwutleniacze i zdrowe tłuszcze pomagają obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów.

Tak, tłuszcze są bardzo ważne. Nie musisz usuwać ich z diety, jak mówi wielu dietetyków, ale powinnaś mądrze je dobierać. Zdrowe tłuszcze pomogą Ci schudnąć i wyszczuplić talię, a także inne obszary, w których tłuszcz ma tendencję do gromadzenia się.

Zdrowe tłuszcze są wykorzystywane przez organizm do wspierania wielu funkcji, co jednocześnie wzmaga wydatek energetyczny. Dlatego do każdego posiłku dodaj porcję zdrowego tłuszczu. Jego źródłem mogą być:

 • Awokado
 • Lufar
 • Probiotyki
 • Żółtko
 • Orzechy i nasiona
 • Produkty mleczne, takie jak jogurt, ser kozi i owczy lub ghee
 • Oleje roślinne tłoczone na zimno (oliwa, kokos, sezam, kiełki pszenicy itp.)

5. Wysypiaj się

Niewystarczająca ilość snu to niedawno odkryta przyczyna otyłości. Badania potwierdzają, że osoby z niewystarczającym wzorcem snu mogą w krótkim czasie przybrać na wadze kilka kilogramów. Jest to normalna reakcja organizmu, która stara się uzupełnić energię niezbędną do utrzymania dodatkowego czuwania.

Z tego powodu ważne jest, aby spać co najmniej 8 godzin na dobę, zwłaszcza gdy chcemy schudnąć i wspomagać wyszczuplanie talii. W tym sensie zaplanuj swój harmonogram zajęć i unikaj opóźnień.

Zdrowe codzienne nawyki to podstawa

Jak łatwo zauważyć, nie mówimy o żadnej cudownej diecie ani ogromnych wyrzeczeniach prowadzących do osiągnięcia celu. Wystarczy skorygować codzienne nawyki i zastąpić je zdrowszymi. Twoje ciało Ci podziękuje, a Ty na pewno będziesz mogł pochwalić się figurą, której szukasz.

Pamiętaj, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej skonsultuj się z lekarzem. Specjaliści ds. żywienia są jedynymi przeszkolonymi, aby prawidłowo i bez komplikacji prowadzić zdrowy proces odchudzania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Markwald RR, Melanson EL, Smith MR, Higgins J, et al. Impact of insufficient sleep on total daily energy expenditure, food intake, and weight gain. Proc Natl Acad Sci U S A. 2013 Apr 2;110(14):5695-700.
 • Freire R. Scientific evidence of diets for weight loss: Different macronutrient composition, intermittent fasting, and popular diets. Nutrition. 2020 Jan;69:110549.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.