Talia osy? Oto jak osiągniesz ją naturalnie

Aby osiągnąć efekt szczupłej talii nie musisz męczyć się godzinami na siłowni - wystarczy kilka prostych ćwiczeń, które możesz wypróbować w domu. Pamiętaj, klucz do sukcesu to konsekwencja.
Talia osy? Oto jak osiągniesz ją naturalnie
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 14 lipca, 2019

Talia osy i figura klepsydry to marzenie wielu kobiet. Kształtny biust i biodra, a jednocześnie wąska talia nie wymagają jednak spędzania godzin na siłowni. W dzisiejszym artykule pokażemy Ci kilka prostych sposobów, jak pracować nad swoją figurą bez wychodzenia z domu.

Szczupła talia: różnice między talią damską a męską

Jak już nie raz wspominaliśmy, różnice między talią damską a męską dotyczą także sposobu jej modelowania. W obydwu przypadkach jest to jednak część ciała, gdzie wyjątkowo odkłada się tkanka tłuszczowa. Właśnie dlatego szczególnie ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia, pilnowanie diety i regularne ćwiczenia fizyczne.

Osiągnięcie zgrabnej talii, czy też jej wymodelowanie, to niełatwe zadanie. Jeśli brzuch jest mało jędrny, a tkanki tłuszczowej jest dużo, nie będzie on wyglądał atrakcyjnie. Aby osiągnąć sukces, należy opracować całościowy plan, którego celem będzie także praca nad biodrami i klatką piersiową.

Dzięki temu Twoje ciało stanie się zgrabne, estetyczne i doskonale wymodelowane.

Płaski brzuch

Jeśli na brzuchu odkłada się tkanka tłuszczowa, mamy do czynienia z czymś co potocznie nazywamy ,,oponką” na brzuchu lub ,,boczkami”. Nawet jeśli ten problem dotyczy również Ciebie, nie martw się – 4 poniższe zasady pomogą Ci osiągnąć wymarzoną figurę.

Odżywianie

Prawidłowa dieta to podstawa, niezależnie od tego jaki jest nasz cel. Jeśli dbasz o zbilansowany jadłospis, unikniesz wzdęć i odkładania się tkanki tłuszczowej na brzuchu. Warto zacząć od regularnego picia świeżych soków owocowych i warzywnych  (przygotowywanych samodzielnie, a nie kupowanych w sklepie).

Najważniejsze to jeść zdrowo i unikać takich niezdrowych i tuczących produktów jak:

 • biała mąka
 • cukier
 • smażone potrawy
 • nabiał
 • ciasta
 • kiełbaski
 • pieczywo

Co w takim razie można, a wręcz należy jeść? Bez obaw – istnieją miliony smacznych i zdrowych przepisów, w których powinny znaleźć się takie produkty jak:

 • owoce
 • warzywa
 • rośliny strączkowe
 • suszone owoce
 • nierafinowana mąka i cukry
 • chude mięso

I nie zapominaj: pij co najmniej 2 litry wody dziennie.

Masaże

Niektóre rodzaje masażu, na przykład mezoterapia albo masaż limfatyczny, są bardzo skuteczne jeśli chodzi o modelowanie talii. Dodatkowo nawet zwykły masaż relaksacyjny i rozluźniający także zadziała pozytywnie. Dlaczego?

Masaż

Ponieważ pomoże Ci on zredukować poziom stresu i złagodzi nerwy, a osoba spokojna i wypoczęta je mniej, a tłuszcz nie odkłada się tak łatwo na brzuchu. Poczujesz się lepiej i nabierzesz ochoty na nowe wyzwania i realizację swoich celów.

Joga

Wiele osób nie docenia potęgi tej techniki, mylnie sądząc, że jest ona odpowiednia dla seniorów. Nic bardziej mylnego! Joga pozwala na wzmocnienie mięśni i kości całego ciała, dodatkowo pomaga spalić tkankę tłuszczową, wymodelować i ujędrnić ciało , jednocześnie sprawiając, że staje się bardziej giętkie i stabilne.

Tak samo jak w przypadku masażu, joga pozwala się zrelaksować i redukuje stres, który jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do przybierania na wadze. Nie zwlekaj i wybierz się na zajęcia jogi przynajmniej 2 razy w tygodniu, a szybko zauważysz różnicę.

Ćwiczenia fizyczne

Jeśli marzy Ci się talia osy, niezbędne są regularne ćwiczenia fizyczne. Najważniejsze będą ćwiczenia spalające tkankę tłuszczową oraz wzmacniające mięśnie brzucha. Należy być przede wszystkim wytrwałym i konsekwentnym w dążeniu do celu i zaangażować się w ćwiczenia całym sobą, nawet jeśli nie jest to Twoje ulubione zajęcie.

Rozciąganie

Wiele osób rezygnuje ze ćwiczeń, ponieważ zniechęca ich brak natychmiastowych efektów. Oszacowano jednak, że dla prawdziwych i trwałych efektów, musisz poświęcić się ćwiczeniom przez co najmniej 3 miesiące.

Pamiętaj też, że nie musisz natychmiast biec na siłownię – zacznij stopniowo, odpowiednio do swoich możliwości.

Szczupła talia – Jak ćwiczyć?

Jak już wiesz ćwiczenia fizyczne to nie tylko klucz do zgrabnej sylwetki, ale także do dobrego samopoczucia. Nie musisz jednak chodzić na siłownię, aby osiągnąć taki efekt. Oto kilka ćwiczeń, które możesz spokojnie wykonywać samodzielnie w domu.

Ćwiczenia w domu, których efektem jest szczupła talia

Ćwiczenie 1

Stań i lekko rozsuń nogi, utrzymując tułów prosto. Podnieś ramiona i klaśnij dłońmi nad głową. Oddychaj tak głęboko jak to tylko możliwe. Pochyl tułów w prawo, tak daleko jak możesz. Obróć ciało tak, aby ustawić się równolegle do podłogi, bez skręcania.

Dotknij dłońmi podłogi (na początku może być to trudne, ale po czasie na pewno Ci się uda). Teraz obróć się w lewą stronę. Celem jest zrobienie pełnego okrążenia. Powtórz raz w jedną, a raz w drugą stronę. Wykonaj 5 powtórzeń.

Ćwiczenie 2

Stań i wyprostuj się. Utrzymuj plecy wyprostowane i podnieś ręce do góry w stronę sufitu. Rozciągnij oba boki ciała. Wykonuj ćwiczenie powoli i bez gwałtownych ruchów, aby nie zrobić sobie krzywdy. Powtórz 10 razy.

Ćwiczenie 3

W pozycji stojącej rozsuń lekko stopy i ugnij nogi w kolanach. Połóż dłonie na biodrach. Obracaj się w prawą stronę aż zobaczysz swoją piętę. Następnie wykonaj ten sam ruch w lewą stronę. Wykonaj 20 powtórzeń na każdą stronę.

Możesz urozmaicić to ćwiczenie układając ręce równolegle na podłodze, zakładając ręce z tyłu głowy lub używając ciężarków albo butelek wypełnionych wodą czy piaskiem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.