Etap menopauzy - 5 mitów, o których warto wiedzieć

Etap menopauzy to czas, który u wielu kobiet budzi niepokój. Sytuacji nie ułatwiają powszechnie znane mity na temat tego etapu życia kobiety.
Etap menopauzy - 5 mitów, o których warto wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 15 grudnia, 2021

Etap menopauzy występuje u wszystkich kobiet. Mówimy o menopauzie, gdy kończy się cykl menstruacyjny. Jest ona diagnozowana 12 miesięcy po ustąpieniu miesiączki. Proces ten występuje zwykle po 45 roku życia i jest spowodowany zaprzestaniem produkcji jaj przez jajniki.

Większość kobiet z niepokojem patrzy na nadejście tego etapu, ponieważ istnieje wiele mitów na ten temat. Dotyczą one zarówno objawów, jak i tego, co naprawdę może się wydarzyć po zakończeniu cykli menstruacyjnych. Tak więc, chociaż każda kobieta jest wyjątkowa i w etap menopauzy wchodzi w inny sposób, dobrym pomysłem jest wyjaśnienie pewnych wyobrażeń i przekonań na ten temat.

Etap menopauzy — mity

Kobieta. Etap menopauzy
Etap menopauzy to czas, kiedy kobieta powinna poddawać się regularnej kontroli lekarskiej.

1. Im później pierwsza miesiączka, tym dłużej potrwa menopauza

Wiele kobiet uważa, że jeśli pierwsza miesiączka nadejdzie w wieku 15 lat, początek menopauzy również zostanie opóźniony. Nie można tego jednak zapewnić, ponieważ czas od pojawienia się pierwszej miesiączki do jej całkowitego zniknięcia zwykle znacznie się różni w zależności od kobiety.

W rzeczywistości badanie opublikowane w Obstetrics and Gynecology Clinics of North America wskazuje, że czynniki takie jak wiek matki, wskaźnik masy ciała, dieta, palenie papierosów mogą mieć wpływ na wiek, w którym ustaje miesiączka.

2. Popęd seksualny maleje, a nawet zanika

To kolejny z powszechnie znanych mitów na temat menopauzy. Niektórzy myślą, że kiedy ustanie miesiączka, kobieta robi się apatyczna, jeśli chodzi o seks. Jednak najprawdopodobniej w tym czasie doświadczysz po prostu suchości pochwy, która sprawia, że stosunek seksualny jest bolesny.

Zanik pochwy to stan, który dotyka ponad połowę kobiet w okresie menopauzy, jak sugeruje badanie opublikowane w International Journal of Women’s Health, które wyjaśnia również, że tylko 25% z nich otrzymuje odpowiednie leczenie.

Z drugiej strony należy zauważyć, że brak libido lub pożądania seksualnego może wiązać się z zaburzeniami równowagi hormonalnej, które można leczyć. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem.

3. Etap menopauzy zawsze przynosi uderzenia gorąca

Ten mit jest bardzo powszechny. Należy jednak zauważyć, że nie zawsze tak jest, ponieważ niektóre kobiety nie odczuwają tego objawu lub go nie zauważają, ponieważ wydaje się być raczej łagodny.

Ponadto, według Amerykańskiego Stowarzyszenia Osób Emerytowanych, chociaż około 1 na 4 kobiety doświadcza uderzeń gorąca wcześnie, niektóre kobiety mogą doświadczać uderzeń gorąca wiele lat po wystąpieniu menopauzy lub wcale. Dlatego warto raz jeszcze pamiętać, że każda kobieta jest wyjątkowa i będzie miała inną symptomatologię. Jednak lekarz może pomóc w znalezieniu odpowiedniego leczenia tego objawu, jeśli wystąpi.

Kobieta wachluje się.
Chociaż wiele kobiet uważa uderzenia gorąca za główny element etapu menopauzy, nie są one głównym objawem u wszystkich kobiet.

4. Wszystkie kobiety przybierają na wadze

Jest to jedna z głównych obaw kobiet, gdy myślą o menopauzie. Jednak we wspomnianej wyżej publikacji stwierdzono, że sam etap menopauzy nie powoduje przyrostu masy ciała, ale powoduje przyrost tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej.

Dzieje się tak, ponieważ wpływa to na poziom estrogenu, przesuwając magazynowanie tłuszczu do żołądka i nie skupiając się już na biodrach i udach. Warto jednak zauważyć, że w miarę upływu czasu metabolizm zwalnia, co może utrudniać kontrolę nadwagi, choć nie jest to niemożliwe.

5. Nie musisz stosować antykoncepcji

Jak już wspomnieliśmy, aby mieć pewność, że przechodzisz menopauzę, musisz przestać miesiączkować przez 12 miesięcy z rzędu. Jeśli w tym czasie mieliśmy tylko kilka miesiączek, nie będziemy wiedzieć na pewno, że przeszliśmy menopauzę. Dlatego ważne jest, aby nadal stosować antykoncepcję, ponieważ chociaż płodność spada wraz z wiekiem, nadal istnieje ryzyko zajścia w ciążę.

Tabletki antykoncepcyjne.
Do czasu całkowitej pewności, że weszłaś w etap menopauzy, konieczne będzie stosowanie antykoncepcji.

Etap menopauzy — kontrola objawów

Chociaż objawom menopauzy nie da się ani zapobiec, ani ich wyeliminować, pomaga przyjęcie dobrych nawyków zdrowotnych. Działania, takie jak regularna aktywność fizyczna i zbilansowana dieta, pomagają kobietom czuć się lepiej i łatwiej tolerować zmiany. Ponadto publikacja Australasian Menopause Society sugeruje inne interesujące opcje:

  • Staraj się utrzymać odpowiednią wagę.
  • Ćwicz regularnie.
  • Noś wygodne, chłodne ubranie, aby kontrolować ciepło.
  • Ćwicz jogę i medytację.

Na koniec ważne jest, aby wyjaśnić, że menopauza nie jest chorobą, ani nie jest końcem etapu naszego życia, ani końcem naszej młodości. To po prostu czas, kiedy ciało będzie potrzebowało trochę więcej uwagi i troski. Jeśli jednak wystąpią nietypowe lub nie do zniesienia objawy, należy skonsultować się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.