Światowy Dzień Zdrowia: 6 przydatnych wskazówek, jak dbać o zdrowie psychiczne

Stan umysłu jest istotną częścią twojego dobrego samopoczucia. Światowy Dzień Zdrowia promuje wskazówki, które pomogą Ci żyć pełniej.
Światowy Dzień Zdrowia: 6 przydatnych wskazówek, jak dbać o zdrowie psychiczne
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 kwietnia, 2023

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaproponowała Światowy Dzień Zdrowia w celu podkreślenia ważnych aspektów związanych z fizycznym, psychicznym i społecznym dobrostanem ludzi. Tematem roku 2023 jest „Zdrowie dla wszystkich”ze szczególnym naciskiem na to, jak zadbać o swój umysł.

To szczególny okres. W 75. rocznicę istnienia WHO, instytucja dokonuje przeglądu swojej przeszłości, ale także patrzy w przyszłość z ideą zapewnienia jak najlepszej jakości zdrowia i najwyższej możliwej jakości życia dla wszystkich mieszkańców planety.

Stworzona w tym celu strona internetowa została udostępniona online dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o obchodach i rocznicy. Możesz to przeczytać tutaj i zrozumieć, dlaczego tak ważne zapewnienie zdrowia dla wszystkich.

Jednak Światowy Dzień Zdrowia wskazuje również na ogólny dobrostan i dobre samopoczucie wykraczające poza sferę fizyczną. W naszym stresującym, gorączkowym i zmieniającym się stylu życia, apeluje, by koniecznie zadbać o umysł.

Aby się do tego przyczynić, przygotowaliśmy 6 przydatnych wskazówek, które pomogą Ci zadbać o swoje zdrowie psychiczne.

1. Porozmawiaj z kimś

Często nie doceniamy czegoś tak prostego jak rozmowa. Chodzi po prostu o mówienie o tym, co jest dla nas ważne, co nas motywuje, co nas przeraża lub martwi.

W niektórych obszarach może to stanowić trudność. Niełatwo jest otworzyć się i rozmawiać o uczuciach w przestrzeniach, które są tradycyjnie zamknięte dla tych tematów. Analiza opublikowana w „Social Science & Medicine” zwróciła uwagę na kryzys milczenia, jakiego doświadczają mężczyźni na wsi. W tym środowisku nie mogą bowiem rozmawiać o pewnych sprawach z obawy przed potępieniem.

Jak więc o tym mówić? Jak możemy się otworzyć, skoro nie jest to u nas powszechna praktyka? Ważne jest, aby używać własnych słów i być szczerym. Pomocny może być poradnik przygotowany przez Fundację Zdrowia Psychicznego, z którym można się zapoznać tutaj.

Kobieta rozmawiająca z przyjaciółką
Rozmowa otwiera drzwi i łączy nas z innymi.

2. Wyjdź na łono natury

Kontakt z naturą pomaga zadbać o umysł. Warto przypomnieć sobie hasło Światowego Dnia Zdrowia 2022, które brzmiało „Nasza planeta, nasze zdrowie”, podkreślając głęboki związek między środowiskiem a naszym dobrostanem.

Eksperci są coraz bardziej przekonani, że kontakt z naturą poprawia zdrowie psychiczne. Ale nie tylko, pomaga także zapobiegać rozwojowi zaburzeń nastroju.

Od zwykłego spaceru po parku po bardziej angażujące doświadczenia, takie jak kąpiel w lesie, coraz więcej osób rozumie, że w naturze znajduje spokój i relaks. Szybkość życia w miastach i postęp betonu zagrażają tym możliwościom.

Badanie z 2021 roku wykazało, że kontakt z zielonymi i niebieskimi przestrzeniami miał dla niektórych osób kluczowe znaczenie w radzeniu sobie z pandemią. Po zamknięciu i strachu, jaki ogarnął świat, rekreacja i wypoczynek na otwartej przestrzeni dawały nadzieję na inne spojrzenie w przyszłość.

Sądzimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Media społecznościowe – czy mogą wywoływać zaburzenia?

3. Nie używaj szkodliwych substancji

Alkohol, tytoń i narkotyki nie pomagają dbać o umysł. Nie są też skutecznym sposobem na ucieczkę lub odstresowanie.

Wręcz przeciwnie, używanie takich substancji faktycznie pogarsza twoje zdrowie psychiczne:

  • Według amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) alkohol zwiększa częstość występowania lęku i depresji.
  • Według danych National Institute on Drug Abuse istnieje wyraźny szkodliwy związek między tytoniem a zdrowiem psychicznym. Pacjenci z chorobą psychiczną uważaną za ciężką, taką jak schizofrenia, mają wskaźnik palenia do 85%. W rzeczywistości 8 na 10 osób z tym zaburzeniem pali.
  • Krótki przegląd skutków marihuany w różnych aspektach wykazał, że codzienne rekreacyjne używanie marihuany może zwiększać ryzyko psychozy i prawdopodobnie depresji.

Podsumowując, nie używaj substancji, które mogą prowadzić do zaburzeń zdrowia psychicznego lub pogorszyć istniejący stan. W obliczu pokusy i nieodpartej chęci konsumpcji wróć do pierwszej wskazówki i porozmawiaj z kimś.

4. Ćwicz uważność

Nie jest to ani modna wskazówka, aby zadbać o swój umysł, ani frazes na Światowy Dzień Zdrowia. Uważność naprawdę może przyczynić się do naszego dobrego samopoczucia.

Praktyka ta nie ma ograniczeń wiekowych. Badania pokazują, że dzieci i młodzież mogą korzystać z modeli dostosowanych do ich zdolności nawiązywania kontaktu z otoczeniem. Natomiast starsi dorośli doświadczający stresujących sytuacji są mniej narażeni na depresję, gdy często stosują praktyki uważności.

Nie musisz od razu być ekspertem od medytacji. Potrzeba czasu, aby nauczyć się wchodzić w kontakt z otoczeniem za pomocą uważności. Zacznij od kilku pytań, w kontrolowanym środowisku bez zakłóceń zewnętrznych:

  • Co teraz czujesz?
  • Jakie zapachy są wokół ciebie?
  • Jakie dźwięki rozlegają się w Twoim otoczeniu?

5. Rób rzeczy, które kochasz i rób nowe rzeczy

Robienie tego, co lubimy, zawsze wydaje się dobre. Dlaczego więc nie robimy tego częściej?

Rutyna, zapracowanie, stres i wymówki często oddzielają nas od tego, co naprawdę sprawia nam przyjemność. A może po prostu potrzebujemy lepszej organizacji lub stanowczej decyzji o powrocie do tego sportu, do tego artystycznego wyrazu, do tych spotkań z innymi, które nas satysfakcjonowały.

Hobby to zdrowa droga ucieczki od stresu i niepokoju. Ponadto często pozwala nam kontaktować się z grupą przynależności, która nas uwzględnia i wspiera.

Ale pójdźmy trochę dalej. Próbujmy nowych rzeczy, bez obowiązku i bez presji, by „zrobić to dobrze”. Nowe doświadczenia pomagają zadbać o umysł, ponieważ rozpraszają uwagę mózgu.

Hobby jest bardzo korzystne dla zdrowia psychicznego
Hobby jest zdrowe i pomaga uwolnić się od stresu.

6. Dobrze się odżywiaj i ćwicz

Recenzja opublikowana przez University of Cambridge jasno wykazała, że odżywianie odgrywa kluczową rolę w dbaniu o umysł. Odkryto, że przestrzeganie diety śródziemnomorskiej jest czynnikiem ochronnym i zapobiegawczym, jeśli chodzi o zaburzenia zdrowia psychicznego. Przy okazji, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak opracować taki plan żywieniowy, mamy na ten temat obszerny artykuł.

Z drugiej strony ćwiczenia mają zdolność poprawiania nastroju, jak wykazały niektóre badania naukowe. Aktywność fizyczna ma działać przeciwzapalnie, co czyni ją skutecznym narzędziem w walce z lękiem i stresem.

Ale to nie wszystko. Dobre odżywianie i ćwiczenia fizyczne to nawyki, które poprawiają zdrowie układu krążenia, płuc i układu pokarmowego. Ponadto zapobiegają rozwojowi różnych typów złośliwych patologii. Dlaczego więc o to nie zadbać? Co więcej, dlaczego nie skorzystać ze Światowego Dnia Zdrowia, aby rozpocząć drogę do dobrego samopoczucia?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.