Dlaczego tak trudno jest rozmawiać o seksie?

Mity, tabu i inne błędne przekonania utrudniają rozmowę o seksie. Jednak komunikacja jest kluczowa i nie należy jej pomijać.
Dlaczego tak trudno jest rozmawiać o seksie?
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2022

Chociaż w dzisiejszych czasach jest on praktycznie wszechobecny, rozmawianie o seksie nie przychodzi nam łatwo. Wiele osób unika takich rozmów, ponieważ są zawstydzeni lub się dezorientują.

Ponadto niektórzy z nas nie potrafią nawet opisać, czym jest seksualność. Te i wiele innych wątpliwości utrzymują się, mimo że obecnie stosunkowo łatwo jest znaleźć informacje na każdy temat. Dlaczego więc tak trudno przychodzi nam rozmawianie o seksie?

Rozmawianie o seksie – dlaczego onieśmiela?

Seks to trudny temat z każdej strony. W rzeczywistości sami rodzice nadal nie wyjaśniają tematu swoim dzieciom, dopóki maluchy nie zapytają. Niemniej jednak wiemy teraz, jak ważne jest, aby rodzice rozmawiali o tych kwestiach ze swoimi dziećmi. Musi być częścią ich edukacji.

Podobnie niektóre pary nie mogą rozmawiać o swoim życiu seksualnym, co komplikuje relacje. Głównie dlatego, że utrudnia to rozpoznanie gustów i preferencji seksualnych naszej znaczącej drugiej osoby. Jak możesz sobie wyobrazić, zawsze będą wątpliwości, zamieszanie i niewielkie zrozumienie innych, dopóki ludzie nie będą podejmować tego tematu.

Dwie osoby siedzące na łóżku. Rozmawianie o seksie zbliża
Seks od jakiegoś czasu jest tematem tabu w niektórych kulturach i utrudnia parom swobodne rozmawianie o nim.

Zobacz też: 6 oznak, że twój partner uprawiał seks, ale z kimś innym

Seks i seksualność

Możesz nie być tego świadomy, ale mówienie o seksie to nie to samo, co mówienie o seksualności, ponieważ są to różne koncepcje. W ten sposób zamieszanie będzie panować tak długo, jak długo temat ten pozostanie tematem tabu. W każdym razie nierozwiązane wątpliwości nie pozwalają nam dowiedzieć się więcej o sobie. Rzadko pomagają nam zdefiniować naszą osobowość.

Niektóre instytucje wyjaśniły już, że termin seksualność oznacza „zestaw warunków anatomicznych, psychologicznych i afektywnych, które charakteryzują każdą płeć”. Innymi słowy, jest to dość szerokie pojęcie, które obejmuje samo pojęcie seksu.

Z tego powodu nawiązanie do tematu seksualności implikuje uwzględnienie aspektów społecznych i kulturowych, a także wszelkich innych czynników warunkujących życie człowieka. Bez wątpienia ten temat musi być częścią naszego codziennego życia, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Trzeba promować refleksję na temat seksualności i burzyć wszelkie mity na temat seksu. Położy kres wszelkiego rodzaju myśleniu, które zamiast oświecać, promuje poczucie winy i strach.

Jak rozmawiać o seksie?

Wspomnieliśmy już, że mówienie o seksie to nie to samo, co mówienie o seksualności i że ta ostatnia jest szersza. Jednak możliwość rozmowy o seksie tkwi w seksualności. W ten sposób można wyrażać intymność i przyjemność między innymi poprzez pewne przekonania, myśli, postawy, fantazje, normy i wartości.

Płeć odnosi się do cech fizjologicznych i anatomicznych, które różnicują mężczyzn i kobiety. Jednak niekoniecznie jest to zgodne z preferencjami seksualnymi danej osoby. Z tych powodów jest to ważny temat w jądrze rodzinnym, instytucjach, a przede wszystkim w zaangażowanym związku.

Dwie rozmawiające osoby.
Aby rozmawiać o seksie, musimy obalić tabu wokół tego tematu. Nie tylko w związku, ale także w rodzinie, a nawet w szkole.

Wskazówki dotyczące rozmowy o seksie

  • Należy być świadomym, że jest to ważny temat, który jest częścią życia każdego człowieka.
  • Uznaj jego wagę, ponieważ nielogiczne jest udawanie, że jest inaczej. Seks jest częścią życia.
  • Zajmij się tematem i zignoruj kulturowe tabu na ten temat. Posiadanie jasnych i prawdziwych informacji jest naprawdę ważne.
  • Poznaj swojego partnera i porozmawiaj o swoich upodobaniach i skłonnościach. Rozmowa o seksie we dwoje wzmocni waszą intymność.
  • Nie wstydź się. Seksualność jest wymiarem życia i należy zająć się tymi kwestiami w sposób odpowiedzialny.

Obalamy mity na temat seksu

Wreszcie, ludzie muszą starać się odłożyć na bok wszelkie poczucie wstydu, kiedy rozmawiają o seksie, a zaczyna się to w domu. Nadszedł czas, aby obalić wszelkie tabu, mity i fałszywe przekonania i podejść do tematu tak obiektywnie, jak to tylko możliwe, aby być dobrze wyedukowanym na temat seksu.

To może Cię zainteresować ...
Popraw swoje męskie życie seksualne dzięki tym sportom
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Popraw swoje męskie życie seksualne dzięki tym sportom

Sport ma nieskończoną ilość korzyści, wśród których wyróżnia się poprawa męskiego życia seksualnego. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Angulo, L. M. V., Concepción Ibáñez Beneito, J. O. M., Concha Fuentes, J. P. C., Delval, J., Domingo, I. L., Freidson, E., … Siguan Soler, M. (2004). Lenguaje femenino, lenguaje masculino. ¿Condiciona nuestro sexo la forma de hablar? Iber: Didáctica de Las Ciencias Sociales, Geografía e Historia.
  • Maffia, D., & Cabral, M. (2003). Los sexos ¿son o se hacen? Sexualidades Migrantes, Género y Transgénero.
    Molina Garuz, M. C. (2020). Cómo hablar de sexo con nuestros hijos. Asociación The Conversation España.
  • Oltra Rodríguez, E. (2014). Sexualidad humana. In Manual Práctico de Enfermería Comunitaria. https://doi.org/10.1016/b978-84-9022-433-5.00096-0
  • Tubert, S., Fraisse, G., València, U. de, & Mujer, I. de la. (2003). Del sexo al género :los equívocos de un concepto. In Feminismos.
  • Ashcraft AM, Murray PJ. Talking to Parents About Adolescent Sexuality. Pediatr Clin North Am. 2017;64(2):305‐320. doi:10.1016/j.pcl.2016.11.002

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.