Dlaczego tak trudno jest rozmawiać o seksie?

Mity, tabu i inne błędne przekonania utrudniają rozmowę o seksie. Jednak komunikacja jest kluczowa i nie należy jej pomijać.
Dlaczego tak trudno jest rozmawiać o seksie?
Isbelia Esther Farías López

Przejrzane i zatwierdzone przez: filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2022

Chociaż w dzisiejszych czasach jest on praktycznie wszechobecny, rozmawianie o seksie nie przychodzi nam łatwo. Wiele osób unika takich rozmów, ponieważ są zawstydzeni lub się dezorientują.

Ponadto niektórzy z nas nie potrafią nawet opisać, czym jest seksualność. Te i wiele innych wątpliwości utrzymują się, mimo że obecnie stosunkowo łatwo jest znaleźć informacje na każdy temat. Dlaczego więc tak trudno przychodzi nam rozmawianie o seksie?

Rozmawianie o seksie – dlaczego onieśmiela?

Seks to trudny temat z każdej strony. W rzeczywistości sami rodzice nadal nie wyjaśniają tematu swoim dzieciom, dopóki maluchy nie zapytają. Niemniej jednak wiemy teraz, jak ważne jest, aby rodzice rozmawiali o tych kwestiach ze swoimi dziećmi. Musi być częścią ich edukacji.

Podobnie niektóre pary nie mogą rozmawiać o swoim życiu seksualnym, co komplikuje relacje. Głównie dlatego, że utrudnia to rozpoznanie gustów i preferencji seksualnych naszej znaczącej drugiej osoby. Jak możesz sobie wyobrazić, zawsze będą wątpliwości, zamieszanie i niewielkie zrozumienie innych, dopóki ludzie nie będą podejmować tego tematu.

Dwie osoby siedzące na łóżku. Rozmawianie o seksie zbliża
Seks od jakiegoś czasu jest tematem tabu w niektórych kulturach i utrudnia parom swobodne rozmawianie o nim.

Zobacz też: 6 oznak, że twój partner uprawiał seks, ale z kimś innym

Seks i seksualność

Możesz nie być tego świadomy, ale mówienie o seksie to nie to samo, co mówienie o seksualności, ponieważ są to różne koncepcje. W ten sposób zamieszanie będzie panować tak długo, jak długo temat ten pozostanie tematem tabu. W każdym razie nierozwiązane wątpliwości nie pozwalają nam dowiedzieć się więcej o sobie. Rzadko pomagają nam zdefiniować naszą osobowość.

Niektóre instytucje wyjaśniły już, że termin seksualność oznacza „zestaw warunków anatomicznych, psychologicznych i afektywnych, które charakteryzują każdą płeć”. Innymi słowy, jest to dość szerokie pojęcie, które obejmuje samo pojęcie seksu.

Z tego powodu nawiązanie do tematu seksualności implikuje uwzględnienie aspektów społecznych i kulturowych, a także wszelkich innych czynników warunkujących życie człowieka. Bez wątpienia ten temat musi być częścią naszego codziennego życia, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Trzeba promować refleksję na temat seksualności i burzyć wszelkie mity na temat seksu. Położy kres wszelkiego rodzaju myśleniu, które zamiast oświecać, promuje poczucie winy i strach.

Jak rozmawiać o seksie?

Wspomnieliśmy już, że mówienie o seksie to nie to samo, co mówienie o seksualności i że ta ostatnia jest szersza. Jednak możliwość rozmowy o seksie tkwi w seksualności. W ten sposób można wyrażać intymność i przyjemność między innymi poprzez pewne przekonania, myśli, postawy, fantazje, normy i wartości.

Płeć odnosi się do cech fizjologicznych i anatomicznych, które różnicują mężczyzn i kobiety. Jednak niekoniecznie jest to zgodne z preferencjami seksualnymi danej osoby. Z tych powodów jest to ważny temat w jądrze rodzinnym, instytucjach, a przede wszystkim w zaangażowanym związku.

Dwie rozmawiające osoby.
Aby rozmawiać o seksie, musimy obalić tabu wokół tego tematu. Nie tylko w związku, ale także w rodzinie, a nawet w szkole.

Wskazówki dotyczące rozmowy o seksie

  • Należy być świadomym, że jest to ważny temat, który jest częścią życia każdego człowieka.
  • Uznaj jego wagę, ponieważ nielogiczne jest udawanie, że jest inaczej. Seks jest częścią życia.
  • Zajmij się tematem i zignoruj kulturowe tabu na ten temat. Posiadanie jasnych i prawdziwych informacji jest naprawdę ważne.
  • Poznaj swojego partnera i porozmawiaj o swoich upodobaniach i skłonnościach. Rozmowa o seksie we dwoje wzmocni waszą intymność.
  • Nie wstydź się. Seksualność jest wymiarem życia i należy zająć się tymi kwestiami w sposób odpowiedzialny.

Obalamy mity na temat seksu

Wreszcie, ludzie muszą starać się odłożyć na bok wszelkie poczucie wstydu, kiedy rozmawiają o seksie, a zaczyna się to w domu. Nadszedł czas, aby obalić wszelkie tabu, mity i fałszywe przekonania i podejść do tematu tak obiektywnie, jak to tylko możliwe, aby być dobrze wyedukowanym na temat seksu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Angulo, L. M. V., Concepción Ibáñez Beneito, J. O. M., Concha Fuentes, J. P. C., Delval, J., Domingo, I. L., Freidson, E., … Siguan Soler, M. (2004). Lenguaje femenino, lenguaje masculino. ¿Condiciona nuestro sexo la forma de hablar? Iber: Didáctica de Las Ciencias Sociales, Geografía e Historia.
  • Maffia, D., & Cabral, M. (2003). Los sexos ¿son o se hacen? Sexualidades Migrantes, Género y Transgénero.
    Molina Garuz, M. C. (2020). Cómo hablar de sexo con nuestros hijos. Asociación The Conversation España.
  • Oltra Rodríguez, E. (2014). Sexualidad humana. In Manual Práctico de Enfermería Comunitaria. https://doi.org/10.1016/b978-84-9022-433-5.00096-0
  • Tubert, S., Fraisse, G., València, U. de, & Mujer, I. de la. (2003). Del sexo al género :los equívocos de un concepto. In Feminismos.
  • Ashcraft AM, Murray PJ. Talking to Parents About Adolescent Sexuality. Pediatr Clin North Am. 2017;64(2):305‐320. doi:10.1016/j.pcl.2016.11.002

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.