Negatywne skutki stresu dla zdrowia, o których warto pamiętać

Stres nie tylko wpływa na ciebie na poziomie emocjonalnym. Poznaj negatywny wpływ stresu na twoje zdrowie fizyczne.
Negatywne skutki stresu dla zdrowia, o których warto pamiętać

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy należysz do grupy ludzi, którzy często są narażeni na stres ? Jeśli tak, uważaj! Na początku możesz go zignorować, jak większość ludzi. Jednak ten stan emocjonalny ma negatywny wpływ zarówno na twoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. W rzeczywistości istnieją różne negatywne skutki stresu, z których wielu z nas nie zawsze zdaje sobie sprawę.

Kiedy organizm dostrzega zagrożenie lub przechodzi przez okres generujący napięcie, podwzgórze uruchamia system alarmowy układu nerwowego. W procesie tym biorą także udział hormony takie jak adrenalina i kortyzol. W łagodnej formie ten stan wpłynie na nas tylko na poziomie mentalnym. Jednakże, jeśli wymknie się spod kontroli, staje się potencjalną przyczyną bólu mięśni, problemów trawiennych, a nawet problemów z sercem.

Ważne jest, abyśmy zawsze mogli skorzystać z profesjonalnej pomocy w radzeniu sobie ze stresem. W rzeczywistości istnieją bardzo skuteczne terapie psychologiczne, które mogą nam pomóc lepiej radzić sobie z tymi stanami. Należy również pamiętać, że niekontrolowane napięcie pociąga za sobą różne negatywne i szkodliwe skutki stresu dla naszego organizmu.

W rzeczywistości C. Nasca E. Davis Bigio i B McEwen (2017) przeprowadzili badanie, w którym określili mniej znane konsekwencje, jakie ten stan psychiczny zwykle generuje w naszych ciałach. W tym artykule przedstawimy 10 najczęstszych, a jednocześnie niebezpiecznych skutków stresu. Dowiedz się o nich wszystkiego, aby zacząć właściwie radzić sobie ze stresem.

1. Szumy uszne i stres

Szum w uszach to zaburzenie słuchu, które występuje w pobliżu ucha wewnętrznego z powodu zmian fizjologicznych, takich jak zwężenie naczyń krwionośnych.

Chociaż jego główną przyczyną jest ciągłe narażenie na głośne dźwięki, wykazano, że osoby cierpiące na stres są podatne na duże ryzyko wystąpienia subiektywnego szumu w uszach. Chodzi o szum, czy też dźwięki, dla których nie istnieje żadne zewnętrzne źródło i żadna inna osoba nie jest w stanie ich usłyszeć.

W rzeczywistości badania przeprowadzone na Uniwersytecie Durkham, pokazują, że praktycznie nie ma wyraźnie skutecznej metody leczenia, która zredukowałaby ich obecność. Jednak istnieje strategia psychologiczna, która może pomóc w ich znacznym złagodzeniu: nauka radzenia sobie ze stresem.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Wyeliminuj stres japońską metodą

2. Negatywne skutki stresu: przyrost masy ciała i otyłość

Czy otyłość skraca oczekiwaną długość życia?
Kilka badań wykazało związek między stresem a otyłością i przyrostem masy ciała.

Posiadanie tego rodzaju braku równowagi emocjonalnej znacznie zwiększa ryzyko przybrania na wadze, nadwagi lub otyłości.

Wynika to z towarzyszącego mu uczucia niepokoju, który sprawia, że osoba odczuwa silną potrzebę spożycia większej ilości kalorii w celu zaspokojenia swoich potrzeb.

W rzeczywistości Uniwersytet w Illinois przeprowadził badanie w 2008 roku, które wykazało wyraźną zależność wskazującą, że otyłość często nosi znamiona zaburzeń emocjonalnych.

3. Nadciśnienie i stres

Nadciśnienie to jedna z chorób układu krążenia, które najbardziej dotykają ludzi na całym świecie. Występuje, gdy dochodzi do znacznego wzrostu ciśnienia krwi w tętnicach, albo poprzez tworzenie się skrzepu, albo na skutek zwężenia naczyń krwionośnych.

Chociaż nie ma dokładnej przyczyny wyjaśniającej pochodzenie tej powszechnej choroby, stres może mieć na nią bezpośredni wpływ poprzez zwiększenie poziomu hormonów we krwi.

Dlatego bardzo ważne jest, aby jak najwcześniej rozpocząć leczenie, gdyż w przeciwnym wypadku nadciśnienie może pogorszyć pracę serca, naczyń krwionośnych, oczu i nerek.

4. Nieregularne miesiączki

Wiemy już zatem, że negatywne skutki stresu powodują zmiany na poziomie hormonalny. Nie będzie więc zaskoczeniem, że ten stan emocjonalny może również bezpośrednio przyczynić się do nieregularnych miesiączek.

Może to spowodować, że kobiety będą miały bardzo krótkie miesiączki lub wręcz przeciwnie, mogą mieć nadmierne krwawienia, przedłużające się o kilka dni.

5. Ból pleców

Ból pleców jest dość powszechnym zjawiskiem. Dzieje się tak, ponieważ ciężka praca, napięte harmonogramy i ciągły stres wpływają na nadmierne napięcie mięśni.

Ból pleców jest po infekcjach drugą najczęstszą przyczyną konsultacji lekarskich na całym świecie.

W dzisiejszych czasach jest to dość powszechna dolegliwość. Nic, dziwnego, gdyż ciężka praca, napięte harmonogramy i uczucie stresu wpływają na ciągłe napięcie mięśni. Kiedy ból pleców wynika bezpośrednio z napięcia, często rozprzestrzenia się również na ramiona i szyję.

6. Bóle głowy

Ból głowy, którego doświadczamy w wyniku stresu, może być napięciowy lub, w najgorszych przypadkach, może nawet przechodzić w migreny. Czasami dotyka całą głowę, ale najczęściej występuje po jednej stronie.

Chociaż jest to częsty objaw wielu schorzeń, w większości przypadków ból głowy ma coś wspólnego ze stresem. Wysoki poziom kortyzolu i wynikające z niego napięcie mięśni są wyzwalaczami tego irytującego stanu.

7. Negatywne skutki stresu: bezsenność

Stres powoduje brak równowagi w układzie nerwowym, co z kolei może prowadzić do zaburzeń snu, takich jak bezsenność.

Zaburzenia snu, zwłaszcza bezsenność, zwykle bardzo częste występują u osób, które nie są w stanie kontrolować stresu.

Wynika to z nierównowagi, jaką negatywne skutki stresu wytwarzają w układzie nerwowym. To z kolei uniemożliwia prawidłowe wydzielanie melatoniny, znanej również jako hormon snu.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Stres w pracy związany z ryzykiem zawału serca

8. Trądzik

Jak zapewne zauważyłeś, skóra również cierpi z powodu stresu. Kiedy poziom kortyzolu wzrasta, w skórze zwiększa się produkcja łoju i tłuszczów. W konsekwencji prowadzi to do powstawania wyprysków, zaskórników i pryszczy.

9. Wypadanie włosów

Skutki stresu:
Stres może bezpośrednio osłabić mieszki włosowe lub spowodować rozdwajanie i wypadanie włosów.

Często problemy z wypadaniem włosów mają bezpośredni związek z przedłużającym się napięciem i stresem.

Taki stan osłabia mieszki włosowe. W innych przypadkach stres może powodować tak silny niepokój, że dana osoba ucieka się do wyrywania włosów, aby poradzić sobie z negatywnymi uczuciami.

10. Wrzody żołądka

Układ pokarmowy ma ścisły związek z zaburzeniami emocjonalnymi. W przypadku napadów stresu kwasy żołądkowe są wytwarzane w nadmiarze, co sprzyja powstawaniu wrzodów, niestrawności i stanów zapalnych.

Ogólnie rzecz biorąc, ze względu na wszystkie związane z tym zagrożenia, każdy powinien nauczyć się kontrolować stresu i jego negatywne skutki. Mamy do dyspozycji psychologów, którzy pomogą w zrozumieniu i dobrym zarządzaniu tymi stanami.

Równie pomocna może być praktyka technik relaksacyjnych i oddychania, uważności i jogi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dimsdale, J. E. (2008, April 1). Psychological Stress and Cardiovascular Disease. Journal of the American College of Cardiology. https://doi.org/10.1016/j.jacc.2007.12.024
  • Nasca, C., Davis, E., Bigio, B., Sandi, C., & McEwen, B. S. (2016). Effects of Stress Throughout the Lifespan on the Brain and Behavior. In Hormones, Brain and Behavior: Third Edition(Vol. 5, pp. 443–463). Elsevier. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-803592-4.00111-5
  • Fife, T. D. (2014). Tinnitus. In Encyclopedia of the Neurological Sciences(pp. 474–476). Elsevier Inc. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-385157-4.00158-5
  • Ozier, A. D., Kendrick, O. W., Leeper, J. D., Knol, L. L., Perko, M., & Burnham, J. (2008). Overweight and Obesity Are Associated with Emotion- and Stress-Related Eating as Measured by the Eating and Appraisal Due to Emotions and Stress Questionnaire. Journal of the American Dietetic Association108(1), 49–56. https://doi.org/10.1016/j.jada.2007.10.011

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.