Sposoby na zwiększenie oksytocyny w organizmie

Oksytocyna to hormon kojarzony z miłością, przyjemnością, szczęściem i satysfakcją. Dzisiaj nauczymy Cię nawyków, które zwiększają jego produkcję.
Sposoby na zwiększenie oksytocyny w organizmie
Elena Sanz

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia, 2022

Oksytocyna jest popularnie nazywana hormonem miłości. Ma wiele funkcji w ciele, takich jak regulacja emocjonalnych i sentymentalnych bodźców związanych z seksem, rodzicielstwem i zachowaniami społecznymi. Ponieważ jest to naturalny hormon, istnieje kilka sposobów na zwiększenie oksytocyny w organizmie.

Wiemy, że hormon jest wydzielany w określonych kontekstach, więc wystarczy wprowadzić do naszego życia szereg nawyków, aby zwiększyć jego poziom. Oprócz sztucznych opcji, które możesz wybrać, przygotowaliśmy listę najlepszych sposobów na zwiększenie oksytocyny w organizmie. Wszystkie zapewniają ponadto rozrywkę i satysfakcję.

Najlepsze sposoby na zwiększenie oksytocyny w organizmie

Mówiąc bardzo prosto, zwiększenie poziomy oksytocyny w organizmie sprawi, że poczujesz się jakbyś był zakochany. Stosowanie zastrzyków z hormonu jest powszechne w warunkach klinicznych, zwłaszcza podczas porodu. Istnieją również inhalatory, które są sprzedawane do różnych zastosowań.

Według badań i analiz naukowych oksytocyna może odgrywać rolę w utracie wagi i zachowaniach żywieniowych ludzi. To kolejny powód, aby zmotywować Cię do zastosowania niektórych z poniższych nawyków w celu zwiększenia poziomu oksytocyny w organizmie.

1. Słuchaj muzyki i śpiewaj

zwiększyć oksytocynę, słuchając muzyki
Słuchanie muzyki to jeden z najlepszych sposobów na zmianę naszego nastroju dzięki uwalnianiu związków chemicznych, co jest dobrze znane nauce.

Według badań opublikowanych w Integrative Phychological and Behavioural Science w 2003 roku, stwierdzono, że śpiewanie wśród fanów amatorów i wśród zawodowców w naturalny sposób zwiększa poziom oksytocyny. W trakcie sesji śpiewu i po niej poziom hormonu wzrasta, co tłumaczy uczucie euforii, wyciszenia i odprężenia, jakie wywołuje.

Myślimy, że spodoba ci się również ten artykuł: Bądź szczęśliwą i zdrową w okresie menopauzy

Ale to nie wszystko. Artykuł opublikowany w Frontiers in Human Neuroscience w 2015 roku wykazał, że wydzielanie tego hormonu jest znacznie wyższe podczas sesji śpiewu grupowego. Również wtedy, gdy pojawia się improwizacja. Dlatego słuchanie muzyki i śpiewanie jest jednym z najlepszych sposobów na naturalne zwiększenie oksytocyny.

2. Odkrywaj przyjemność seksualną

Nieprzypadkowo oksytocyna jest znana jako hormon przyjemności lub miłości. Ze wszystkich naturalnych sztuczek na zwiększenie jej poziomu w organizmie najskuteczniejsza jest przyjemność seksualna. Wskazują na to studia i badania, w których zdano sobie sprawę, że ten hormon wzrasta na skutek jakiegokolwiek uczucia przyjemności.

Dlatego pocałunki, pieszczoty erotyczne, seks oralny i tak dalej są pewnym sposobem na zwiększenie oksytocyny w organizmie. Z drugiej strony jest to solidna strategia zwiększania więzi i przywiązania z partnerem.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Nawyki, które pielęgnują szczęśliwe pary

3. Posiadanie zwierzaka

A konkretnie psa. Tak mówi badanie opublikowane w Anthrozoös w 2011 roku, które wykazało, że poziom oksytocyny wzrósł u właścicieli, którzy głaskali swojego psa przez 1 do 5 minut. Badania prowadzone w tym samym kierunku wskazują, że reakcje są znacznie silniejsze u kobiet niż u mężczyzn.

W związku z tym pewną strategią, której możesz użyć do naturalnego zwiększenia oksytocyny, jest adopcja psa. Jest to również jedyna opcja na naszej liście, której korzyści będziesz mógł odkrywać na stałe. W końcu Twój zwierzak będzie u Ciebie 24 godziny na dobę, aby dotrzymać Ci towarzystwa; w przeciwieństwie do innych alternatyw.

4. Przygotuj posiłek z kimś, na kim Ci zależy

Jak wskazaliśmy na początku, oksytocyna jest jednym z hormonów pomagających utrwalać relacje społeczne. Jest wydzielany w towarzystwie osób, które tworzą twój krąg wsparcia. Dzieje się to naturalnie i jeszcze bardziej wzmacnia te więzi, a tym samym konsoliduje relacje przyjaźni, miłości, a także rodzinne i inne.

Chociaż możesz wybrać się do restauracji, najlepiej jest przygotować posiłek w towarzystwie kogoś, kogo kochasz. To przedłuży interakcję, pozwoli ci stworzyć bardziej serdeczną więź i nawiązać bezpośredni kontakt z gościem.

5. Przytul kogoś

zwiększyć oksytocynę
Przytulanie i ogólnie kontakt fizyczny, zwłaszcza z bliskimi, to jeden z najlepszych sposobów na zwiększenie poziomu oksytocyny w organizmie.

Czy wiesz, dlaczego przytulanie kogoś sprawia, że jesteś taki szczęśliwy? Cóż, jednym z powodów jest to, że ten akt uwalnia oksytocynę. Im dłuższy uścisk, tym więcej jej wydzielasz, więc otrzymywanie uczucia od ludzi, których lubisz, może dostarczyć ci dobrą dawkę hormonu.

Każdy rodzaj interakcji, który odbywa się na zasadzie przytulania czy głaskania ma taki sam efekt, liczy się kontakt poprzez dotyk z drugą osobą. Dowody wskazują, że uściski doskonale pomagają radzić sobie z cierpieniem, konfliktami lub stresującymi sytuacjami. To jeszcze jeden powód, aby częściej się przytulać.

6. Ćwiczenia fizyczne jako sposób na zwiększenie oksytocyny

Wreszcie, ćwiczenia fizyczne mogą również pomóc w zwiększeniu poziomu oksytocyny w organizmie. Chociaż prawdą jest, że hormony takie jak dopamina, serotonina i endorfina są głównymi hormonami wydzielanymi w tej aktywności, naukowcy odkryli w eksperymentach na myszach, że ćwiczenia aerobowe zwiększają produkcję oksytocyny.

Pewne badania częściowo potwierdziły to również u ludzi. Oprócz tego, że zwiększysz produkcję hormonów, o czym już wspominaliśmy, ćwiczenia to również bardzo zdrowy nawyk dla organizmu. W ten sposób okazuje się narzędziem o wielu korzyściach, które możesz włączyć do swojej rutyny.

Inne rzeczy, które możesz zrobić, to jeść czekoladę, lody lub inny pokarm, który lubisz. Możesz też robić dobre uczynki dla innych, prowadzić głębokie rozmowy z ukochaną osobą, medytować, chodzić na masaż i ćwiczyć jogę.

Ogólnie rzecz biorąc, wszystko, co lubisz robić, zapewni ci zwiększenie poziomu oksytocyny. Większość czynności jest dla ciebie zdrowa, ale pamiętaj, aby zachować zdrowy rytm, żeby nie popaść w drugą skrajność.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Altirriba J, Poher AL, Caillon A, Arsenijevic D, Veyrat-Durebex C, Lyautey J, Dulloo A, Rohner-Jeanrenaud F. Divergent effects of oxytocin treatment of obese diabetic mice on adiposity and diabetes. 2014 Nov;155(11):4189-201.
  • Carmichael MS, Warburton VL, Dixen J, Davidson JM. Relationships among cardiovascular, muscular, and oxytocin responses during human sexual activity. Arch Sex Behav. 1994 Feb;23(1):59-79.
  • Grape C, Sandgren M, Hansson LO, Ericson M, Theorell T. Does singing promote well-being?: An empirical study of professional and amateur singers during a singing lesson. Integr Physiol Behav Sci. 2003 Jan-Mar;38(1):65-74.
  • Handlin, L., Hydbring-Sandberg, E., Nilsson, A., Ejdebäck, M., Jansson, A., & Uvnäs-Moberg, K. Short-term interaction between dogs and their owners: effects on oxytocin, cortisol, insulin and heart rate—an exploratory study. Anthrozoös. 2011; 24(3): 301-315.
  • Hew-Butler T, Noakes TD, Soldin SJ, Verbalis JG. Acute changes in endocrine and fluid balance markers during high-intensity, steady-state, and prolonged endurance running: unexpected increases in oxytocin and brain natriuretic peptide during exercise. Eur J Endocrinol. 2008 Dec;159(6):729-37.
  • Hiller, J. Speculations on the links between feelings, emotions and sexual behaviour: Are vasopressin and oxytocin involved?. Sexual and Relationship Therapy. 2004; 19(4): 393-412.
  • Lawson EA. The effects of oxytocin on eating behaviour and metabolism in humans. Nat Rev Endocrinol. 2017 Dec;13(12):700-709.
  • Keeler JR, Roth EA, Neuser BL, Spitsbergen JM, Waters DJ, Vianney JM. The neurochemistry and social flow of singing: bonding and oxytocin. Front Hum Neurosci. 2015 Sep 23;9:518.
  • Murphy MLM, Janicki-Deverts D, Cohen S. Receiving a hug is associated with the attenuation of negative mood that occurs on days with interpersonal conflict. PLoS One. 2018 Oct 3;13(10):e0203522.
  • Yüksel O, Ateş M, Kızıldağ S, Yüce Z, Koç B, Kandiş S, Güvendi G, Karakılıç A, Gümüş H, Uysal N. Regular Aerobic Voluntary Exercise Increased Oxytocin in Female Mice: The Cause of Decreased Anxiety and Increased Empathy-Like Behaviors. Balkan Med J. 2019 Aug 22;36(5):257-262.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.