Sprzątanie medytacyjne - terapeutyczny trend dla każdego

Dbanie o bałagan w domu jest dobre dla zdrowia fizycznego i emocjonalnego. Odkryj wpływ prac domowych jako terapii antystresowej.
Sprzątanie medytacyjne - terapeutyczny trend dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Sprzątanie domu nie musi by ciężarem. Tak naprawdę jest to czynność, która pomaga oczyścić umysł. To właśnie proponuje sprzątanie medytacyjne, trend, który zamienia domowe obowiązki w swoistą kurację przeciw stresowi.

Chodzi o to, aby stworzyć określone procedury, zamiast skupiać się na zaledwie kilku dniach głębokiego czyszczenia, które czasami generuje niepokój i zmęczenie z powodu akumulującego się bałaganu. Podobnie, utrzymywanie porządku i czystości w przestrzeni również przyczynia się do dobrego samopoczucia.

Filozofia ta jest ściśle związana z medytacją, gdyż zakłada, że koncentracja na zadaniu łączy się z nieświadomością i prowadzi do stanu głębokiego wyciszenia. W jaki sposób praktykować porządkowanie i jakie wynikają z niego korzyści?

Sprzątanie medytacyjne

Porządkowanie promuje porządek i czystość jako formę zabiegu mającego na celu oderwanie się od codziennego zgiełku. Trend koncentruje się na trzech aspektach: pełnej uwagi wykonywanej czynności, aby naprawdę jej doświadczyć, połączyć się z rzeczywistością i zrelaksować się w trakcie jej wykonywania.

Jedna z teorii głosi, że nieporządek w domu odzwierciedla stan wewnętrzny człowieka i wpływa na jego działania. Z drugiej strony, jeśli panuje porządek, łatwiej jest nam osiągnąć nasze cele niż w chaosie.

Według badania przeprowadzonego przez Journal of Environmental Psychology nadmiar rzeczy w domu tworzy chaotyczną przestrzeń życiową, co negatywnie wpływa na nasze subiektywne samopoczucie.

Opierając się na tym, metoda podkreśla poczucie spokoju, jakie dają zorganizowane środowiska. Ponadto, utrzymując porządek w domu, dostrzegasz harmonię emocjonalną, fizyczną i psychiczną.

Podobnie jak trend uważności, porządkowanie dąży do uzyskania pokoju poprzez czystość w domu.

Sprzątanie medytacyjne – korzyści

Czystość
Porządkowanie to trend dla całej rodziny

Jak sugeruje konsultantka organizacyjna Marie Kondo®, brak porządku w domu prowadzi do życia w tych samych warunkach. Praktykowanie porządkowania zapewnia korzyści, które wykraczają poza schludność i prowadzą do całościowej poprawy. Przyjrzyjmy się temu poniżej.

  • Integracja: Cała rodzina może uczestniczyć w zadaniu i zaangażować się w metodologię, co zmniejszy czas poświęcany na każde zadanie.
  • Skupienie: Kiedy koncentrujesz się na zadaniu, zapominasz o zewnętrznej presji. Porządkowanie polega na skupieniu całej uwagi na wykonywanym zadaniu, wykluczając przy tym inne myśli.
  • Motywacja: Jeśli każde zadanie jest wykonywane celowo, wynik będzie lepszy. Na przykład mycie okien sprawi, że światło będzie lepiej docierać do wnętrza. Tymczasem zmiana pościeli i napowietrzanie pokoju to dwie czynności, które przyczyniają się do lepszej jakości snu.
  • Jakość życia: Czysta i uporządkowana przestrzeń jest bardzo zdrowa. Dzięki temu mamy więcej czasu, aby bardziej o siebie zadbać, zadbać o swój wizerunek, a nawet lepiej się odżywiać. Badania opublikowane przez Environment and Behaviour wykazały, że chaotyczne kuchnie wpływają na mentalność wymykającą się spod kontroli, powodując, że ludzie wybierają niezdrową żywność.
  • Spokój: Odprężenie w zorganizowanym środowisku daje przyjemność i zapewnia przejrzystość i spokój. Mnisi buddyjscy potwierdzają tę ocenę, łącząc swoje proste, nawykowe zadania ze spokojem. Jak wspomina Podręcznik sprzątania buddyjskiego mnicha, sprząta się nie dlatego, że jest się brudnym lub nieporządnym, ale po to, by uwolnić ducha od przeszkadzających cieni.
  • Samodyscyplina: Praktykowanie tej filozofii zachęca do planowania i dyscypliny, ponieważ osiągnięcie całkowitego porządku i czystości w domu jest trudne w ciągu jednego dnia. Universidad Panamericana zwraca uwagę, że osoba zdyscyplinowana pracuje skupiona na zadaniu, aż do jego wykonania. W tym celu radzi się ustalać priorytety, zapobiegać przerwom i koncentrować się na swoich celach.

Medytacyjne sprzątanie w Twoim domu

Proste czynności, takie jak otwieranie okien, aby wpuścić światło słoneczne i świeże powietrze, to jeden ze sposobów wprowadzenia medytacyjnej czystości. Poniżej wymieniono niektóre nawyki wspierające ten trend.

Zachowaj ostrożność podczas porządkowania

Podczas porządkowania utrzymuj czujność wszystkich 5 zmysłów. Publikacja z Uniwersytetu w Murcji stwierdza, że uwaga zwiększa wrażliwość na wydarzenia w otoczeniu, skupia umysł i pozwala efektywnie wykonywać wiele czynności.

O to właśnie chodzi w uważnym sprzątaniu: zwracanie uwagi na to, co robisz, aby uniknąć stresujących sytuacji. Chociaż zadania takie jak mycie naczyń, odkurzanie lub porządkowanie szafy mogą się wydawać zupełnie proste, pamiętaj, aby poświęcić im dużo uwagi.

Twórz rutyny

Mężczyzna z odkurzaczem
Poszukaj opcji, które dostosują się do Twojego stylu życia i wprowadź porządkowanie do swojego życia.

Niezbędne są wytyczne dostosowane do rytmu Twojego życia. Nie jest konieczne wykonanie wszystkich zadań w ciągu jednego dnia. Wręcz przeciwnie, to praktycznie niemożliwe. Najlepiej zaplanuj codzienne lub tygodniowe czynności, w których określisz zarówno zadanie, jak i czas, w którym je wykonasz.

Utrzymywanie mebli i rzeczy w porządku to bardzo dobra codzienna rutyna. Ścielenie łóżka zaraz po wstaniu to również jedno z nich. Głębokie czyszczenie to raczej cotygodniowa, dwutygodniowa lub miesięczna rutyna, ponieważ wymaga więcej pracy, a co za tym idzie, więcej czasu.

Spraw, aby projekty były wygodne, zwłaszcza gdy zaangażowana jest cała rodzina. Amerykańska Akademia Pediatrii twierdzi, że jeśli rutyna jest niewygodna, prowadzi do nieefektywności, braku równowagi i zaburzeń.

Wspieraj swoją rutynę dzięki technologii

Roboty, które pomagają w sprzątaniu poprzez odkurzanie, zamiatanie i polerowanie, współpracują z praktyką czystości. Celem jest ułatwienie procesu, dopóki nie uznasz go za przyjemny. Najnowocześniejsze urządzenia to nie jedyne rzeczy, które są przydatne w tym sensie; prosta pralka lub zmywarka, a także inne urządzenia, mogą ułatwić Ci życie i sprawić, że sprzątanie stanie się przyjemniejsze.

Deleguj obowiązki

Zgodnie z wiekiem członków grupy rodzinnej, podziel obciążenie pracą. Weź również pod uwagę zainteresowanie wszystkich uczestnictwem. Zbieranie prania, sprzątanie zabawek i podlewanie roślin to niektóre zalecenia dotyczące zajęcia dzieci; ciężkie lub ryzykowne zadania najlepiej pozostawić w rękach dorosłych.

Nie wymagaj od siebie zbyt wiele

Zapomnij o ekstremizmie: to, czego szukasz, to budowanie nawyków, a nie doprowadzenie wszystkiego do perfekcji. Bycie cierpliwym, cieszenie się procesem i zrozumienie, że porządek i czystość sprzyjają harmonii, przyczyniają się do tego procesu. Jeśli wymagasz od siebie zbyt wiele, możesz się załamać, odczuwać niepokój i nie osiągać dobrych wyników.

W miarę możliwości wybieraj naturalne środki czystości

Do medytacyjnego oczyszczenia najlepiej nie używać chemikaliów. Postaw na produkty wykonane z naturalnych składników, ponieważ eliminują możliwość wdychania szkodliwych substancji i nie zanieczyszczają środowiska. Aromaterapia, olejki eteryczne i przepisy na domowe środki czyszczące wnoszą pozytywny klimat do tej misji i działają relaksująco.

Ustal system nagród

Wyobraź sobie nagrodę na koniec dnia. Przekąski, oglądanie telewizji lub słuchanie muzyki to nagrody, którymi będziesz się cieszyć w wolnym czasie w czystej i zorganizowanej przestrzeni.

Sprzątanie medytacyjne nie zakłada obsesji na punkcie sprzątania

Sprzątanie medytacyjne nie polega na rozwijaniu przymusu procesu, ale na postrzeganiu obowiązków domowych jako okazji do oderwania się od czynników zewnętrznych i zmniejszenia intensywności przytłaczającego życia.

Filozofia ta wymaga planowania, cierpliwości i uważności. Możesz także traktować ją jako sport domowy, który utrzymuje porządek w domu i korzystnie wpływa na zdrowie fizyczne i emocjonalne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.