Złe nawyki związane ze sprzątaniem domu

Złe nawyki mogą zakłócić wszystkie obowiązki. Czy masz któreś z tych złych nawyków związanych ze sprzątaniem domu? Koniecznie je wyeliminuj!
Złe nawyki związane ze sprzątaniem domu

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Prawie każdemu zadaniu mogą zaszkodzić złe nawyki. Co ciekawe, sprzątanie domu nie jest w tej kwestii wyjątkiem. W rzeczywistości wszystkie te złe nawyki związane ze sprzątaniem domu mogą nawet zmienić sprzątanie domu w bardziej wyczerpującą czynność, niż powinno być.

Źle wykonane sprzątanie może spowodować utratę pieniędzy i – co gorsza – czasu. Jednak, jak prawie wszystko w życiu, ma to rozwiązanie, o ile jesteś świadomy błędów, które popełniasz. Mycie okien w słoneczny dzień lub używanie tej samej szmatki do czyszczenia różnych powierzchni to tylko kilka przykładów. Dowiedz się, jakie inne złe nawyki warto wyeliminować w kontekście sprzątania domu.

1. Złe nawyki w zakresie sprzątania domu – brak planu

Kiedy widzisz podłogę pokrytą brudem, kurzem i śmieciami, twój instynkt może skłaniać do tego, by najpierw sięgnąć po nie. To może być normalne, ale warto zacząć od czyszczenia od góry do dołu. W ten sposób na podłogę spadnie kurz z lamp, obrazów, półek i innych mebli. To powinno być ostatnie miejsce, które sprzątasz w pokoju.

2. Używanie tego samego druciaka do wszystkich powierzchni

Ściereczki, zmywaki i inne narzędzia czyszczące mogą poplamić niektóre powierzchnie, jeśli użyjemy ich do czyszczenia bardzo zabrudzonych miejsc. Najlepiej wymienić je na czyste, ponieważ możesz przenieść brud. Jeśli czyścik ma zły wygląd i zaschnięte resztki, należy go bezzwłocznie wymienić.

Ściereczki
Należy zmienić szmatkę, której używasz do każdej powierzchni, aby nie przenosić brudu z jednego miejsca do drugiego.

3. Bezpośrednie nakładanie środków czyszczących

Wylewanie produktu bezpośrednio na powierzchnię może ją poplamić, co utrudni uzyskanie dobrego wyglądu powierzchni. Najlepszym sposobem uniknięcia tych sytuacji jest uprzednie spryskanie produktem szmatki, a następnie wytarcie obszaru. Są nawet produkty, które przed użyciem należy rozcieńczyć wodą. Przed użyciem produktu należy uważnie przeczytać instrukcję.

4. Używanie zbyt dużej ilości mydła

Użycie większej ilości mydła niż to konieczne, nie wyczyści już ubrań i naczyń, ani powierzchni wymagających szorowania. Wręcz przeciwnie: nadmiar mydła pozostawi więcej brudu i będziesz musiał użyć więcej wody, aby osiągnąć dobry efekt.

Nie wspominając o tym, że można w ten sposób zniszczyć niektóre tkaniny. Zaleca się zawsze stosować ilość detergentu wskazaną w instrukcji producenta.

5. Nie czyszczenie narzędzi czyszczących

Czy ściereczka, miotła, mop, gąbka i szczotka same się czyszczą? Tak właśnie wydaje się wielu ludziom. W końcu podczas czyszczenia mają już wystarczająco dużo mydła, wybielacza, środka dezynfekującego i wody, więc po co je ponownie myć? To wydaje się rozsądnym sposobem myślenia. Jednak jest bardzo dalekie od prawdy.

Mikroby i brud często osadzają się na narzędziach, których używamy do sprzątania, dlatego każdy przedmiot, którego używamy do sprzątania domu, musi być odkażony. W przeciwnym razie będziesz nosić ten sam brud w tę i z powrotem.

6. Układanie mokrych szmat i gąbek

Często jesteśmy zmęczeni, bo to był długi dzień sprzątania domu. Więc jaka jest pierwsza rzecz, którą robimy? Wilgotne ściereczki lub ręczniki zostawiamy w stosie. To powszechny błąd, o którym wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Bez wiedzy te stosy są idealne do wzrostu pleśni i bakterii. Należy również liczyć, że zapach po kilku godzinach jest nieprzyjemny.

Najlepszą praktyką jest wywiesić każdą wilgotną szmatkę do wyschnięcia. Następnie umieść je w koszu na bieliznę do prania, gdy nadejdzie czas.

7. Brak rękawiczek ochronnych 

Nie niszcz rąk. Chroń je przed produktami ściernymi, niewłaściwym traktowaniem i możliwymi wypadkami, takimi jak skaleczenia. Najlepszym sposobem na dbanie o dłonie podczas sprzątania domu jest używanie dobrej jakości gumowych rękawic. Upewnij się, że to Twój rozmiar.

8. Nie dopuszczenie do działania produktu

Jeśli brzmi to znajomo, nie jesteś jedyną osobą, która ma ten zły nawyk: wylewasz środek czyszczący i natychmiast przystępujesz do czyszczenia. Jednak każda substancja ma określony czas na wykonanie swojej pracy. Będziesz mógł dowiedzieć się w instrukcjach.

Można jednak powiedzieć, że generalnie wymagane jest 30 sekund. W ten sposób osiągniesz pożądany efekt bez konieczności szorowania obszaru tak mocno.

9. Pozostawianie rzeczy do umycia przed pójściem spać

Czy to brzmi znajomo? „Jutro umyję naczynia. Dzisiaj jestem zbyt zmęczona”. Następnego dnia mówisz jednak: „Wow, co za bałagan! Szkoda, że nie zrobiłem tego zeszłej nocy”. Jednak to nie jedyny powód, aby zostawić dom w czystości przed pójściem spać.

Pamiętaj, że owady i gryzonie wychodzą w nocy i żywią się tym, co zostawiłeś. Chcesz się o tym przekonać? Zostaw brudne naczynia, wstań we wczesnych godzinach porannych i po prostu zapal światło w kuchni.

Brudne naczynia w zlewie
Błędem jest pozostawienie naczyń do umycia następnego dnia. Najlepiej zrobić to od razu.

10. Przepełnienie zmywarki i pralki

Napełnianie niektórych urządzeń do granic możliwości to często popełniany przez nas błąd. Uważa się, że w ten sposób możemy zaoszczędzić czas, wodę i energię, ale nic nie jest dalsze od prawdy.

Okazuje się, że maksymalna skuteczność urządzenia następuje po napełnieniu go do 3/4 jego całkowitej pojemności. W przeciwnym razie ryzykujesz, że przedmioty wyjdą brudne i będziesz musiał powtórzyć procedurę.

11. Chodzenie w butach ulicznych wewnątrz domu

Zdejmowanie butów ulicznych przed wejściem do domu to powszechny zwyczaj w krajach azjatyckich. Jeśli jednak zatrzymasz się na chwilę, pozwoli Ci to na dłużej utrzymać dom w czystości. Brud z ulicy zostawiasz na swoim podjeździe lub w przedpokoju – czy wiesz, na ile rzeczy nadepniesz krótkim spacerem?

12. Pomijanie czyszczenia włączników światła

Pomijanie włączników światła jest częstsze, niż myślisz. W rzeczywistości są jednym z najbardziej zaniedbanych przedmiotów do sprzątania. Biorąc jednak pod uwagę, że codziennie i kilka razy dziennie dotykają je różne dłonie, powinniśmy umieścić je na naszych powierzchniach pielęgnacyjnych. Czyść je przynajmniej raz w tygodniu. Wystarczy ręcznik lub ściereczka z alkoholem.

Kiedy sprzątasz dom, wyeliminuj złe nawyki

Być może nie zdawałeś sobie z tego sprawy, ale jeśli twój dom nie jest utrzymywany w czystości, często dzieje się tak z powodu wielu złych nawyków, z których powinieneś natychmiast zrezygnować.

W końcu, jaki jest sens sprzątania, jeśli natychmiast zrujnujesz jego rezultaty? Koniecznie więc rozpoznaj i wyeliminuj złe nawyki, które mogłyby ci towarzyszyć podczas sprzątania domu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.