Metoda 20/10 a sprzątanie domu

Sprzątasz w weekendy i poświęcasz wolne chwile na dbanie o dom? Pora zatem zmienić ten szkodliwy nawyk. Metoda 20/10 ci w tym pomoże.
Metoda 20/10 a sprzątanie domu

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Jeśli nie lubisz sprzątać i zostawiasz to zawsze na weekend, przeczytaj nasz artykuł. Metoda 20/10 pomoże ci zorganizować porządki. Odniosła ona sukces na całym świecie.

Ten system sprzątania wprowadziła Rachel Hoffman z myślą o osobach, które lubią mieć wokół siebie czystość i porządek. Nadaje się dla studentów, singli, par i rodzinKażdy z nas zasługuje bowiem na uporządkowaną przestrzeń bez konieczności wysilania się.

W tym względzie system ten różni się od tradycyjnego podejścia, w którym kobieta sprawuje pieczę nad wszystkimi pracami domowymi. Hoffman twierdzi, że takie przestarzałe metody nie biorą pod uwagę osób niepełnosprawnychchorych ani ludzi pracujących całymi dniami poza domem.

Wiele ludzi ma problem z organizacją sprzątania z powodu różnych okoliczności. Ta metoda przychodzi im z pomocą.

Czym jest metoda 20/10?

Propozycja Hoffman jest prosta: pozbądź się całych dni przeznaczonych na sprzątanie i wymień je na krótkie okresy pracy przeplatane odpoczynkiemSugeruje sprzątanie przez 20 minut i odpoczywanie przez 10.

Przydaje się przy tym zegarek do kontrolowania czasu. W 10 minut można sprawdzić pocztę, portale społecznościowe, napić się herbaty czy wyjść z psem. Można z nich skorzystać w dowolnie wybrany sposób. Kiedy jednak zadzwoni budzik, pora wziąć się ponownie do pracy.

Twórczyni tej metody zaprasza nas do przyjrzenia się detalom generującym ogólny nieporządek w domu. Zamiast koncentrować się na katastrofie w kuchni, lepiej pozmywać brudne naczynia.

Rozwiązywanie jednego problemu po drugim, zamiast patrzenia na ogólną panoramę, da nam większe poczucie zadowolenia.

Metoda 20/10 a sprzątanie mieszkania

Hoffman opublikowała książkę “Unf*ck your habitat: you’re better than your mess”, w której udziela pewnych konkretnych rad.

Bałagan powoduje chaos, który odbiera nam ochotę do działania. Warto zacząć od małych kroków, by się go pozbyć.

1. Zrób zdjęcie przed i po

Gdy skończysz zobaczysz wyraźnie, że warto było się postarać, co zapewni ci motywację do kontynuowania. Zidentyfikujesz też problematyczne strefy w twoim domu.

2. Codziennie ściel łóżko

Zajmie ci to niej niż minutę, a efekty będą wyraźne. Ogólna panorama pokoju zmienia się, gdy łóżko jest pościelone. O wiele przyjemniej jest kłaść się do niego, gdy wygląda porządnie.

3. Otwórz okna

Wietrz dom, by oczyszczać powietrze, usuwać przykre zapachy i zarazki. Rób to też zimą, nawet gdy temperatura jest niska.

4. Pozmywaj brudne talerze

Po jedzeniu wpadamy w lenistwo i nie chce nam się sprzątać talerzy. To błąd!

Potem i tak trzeba będzie się tym zająć. Zaschnięte resztki trudniej zmyć, a do tego dochodzi przykry zapach.

5. Wyczyść lodówkę

Zacznij od wyrzucenia starych, przeterminowanych i brzydko pachnących produktów. Przejrzyj pojemniki, także te schowane w spiżarni.

Następnie poukładaj na półkach i w szufladach tak, by ułatwić sobie dostęp do rzeczy, których często używasz.

6. Najpierw zajmij się największym pomieszczeniem

Jeśli zaczynasz od mniejszych pokoi istnieje ryzyko, że zmęczysz się zanim przejdziesz do większych pomieszczeń, gdzie spędzasz więcej czasu. Gdy z kolei najpierw posprzątasz największy pokój, będziesz mieć motywację do dalszej pracy.

7. Zacznij od góry

Zasada ta dotyczy wszystkiego, od półek szaf po piętra domu. Zawsze zaczyna się od najwyższych części.

8. Uporządkuj przedmioty

W mieszkaniu nie powinny znajdować się przedmioty, których nie używasz. Gdy sprzątasz, odkładaj rzeczy na ich miejsce.

9. Zajmij się praniem

Hoffman podkreśla pewien błąd, który wiele z nas popełnia – pierzemy ubrania, rozwieszamy je na suszarce i nie układamy ich na półkach.

W konsekwencji powstaje góra ubrań, które trudno uporządkować. Pierz, susz, zbieraj ubrania i układaj je w szafie.

10. Czyszczenie zostaw na koniec

Na koniec użyj odkurzacza i szmatki. I gotowe! Twój dom jest czysty, a ty masz dość energii, by cieszyć się resztą dnia.

W metodzie 20/10 sprzątanie zostawia się na koniec.

Inne zalety metody 20/10

Istnieją też inne metody sprzątania domu, takie jak maraton czystości. Polega na sprzątaniu bez przerwy aż mieszkanie będzie idealnie czyste. Może to trwać cały dzień.

Zwykle podejmuje się tego typu wyzwania w weekendy, gdyż w tygodniu dominują inne obowiązki. Wolne dni przepadają nam zatem na sprzątaniu i nie mamy chwili wytchnienia.

Zmęczenie po taki maratonie wywołuje negatywne skojarzenia z czynnością. Nawet gdy postanawiamy sobie regularnie sprzątać, raz na jakiś czas znów wpadamy w ten tryb.

Oto kilka zalet metody 20/10:

  • Pozwala utrzymać dom w czystości przy niewielkim nakładzie pracy zamiast czekać na skumulowanie się bałaganu i brudu.
  • Jest odpowiednia dla ludzi z ograniczeniami fizycznymi takimi jak bóle czy niepełnoprawność.
  • Wspomaga budowanie pozytywnych nawyków w zakresie sprzątania. Po 21 dniach powtarzania czynność staje się nawykiem.

Dlaczego metoda 20/10 jest warta uwagi?

Pomysł na sprzątanie w interwałach jest kuszący i warto dać mu szansę. Nie trzeba być ekspertem od czystości ani kochać porządku.

Drobne czynności wykonywane codziennie pozwalają utrzymać dom w czystości i wygospodarować nieco czasu, by się nim nacieszyć. Teraz już wiesz, na czym polega metoda 20/10. Wypróbuj ją koniecznie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Álvarez Veloso, D. A., & Soto, G. (2014). Casa limpia.
  • Kondo, M. (2016). Spark joy: An illustrated master class on the art of organizing and tidying up. Ten Speed Press.
  • Kondo, M. (2017). The life-changing manga of tidying up: A magical story. Ten Speed Press.
  • Castellano, M. I. S. (2014). MF1330_1 Limpieza doméstica: Procedimientos y operaciones de limpieza en domicilios particulares. Ideaspropias Editorial.
  • Rubio, N. S. (2019). Limpieza, tratamiento y mantenimiento de suelos, paredes y techos en edificios y locales. MF0972. Tutor Formación.
  • Carrilero, E. L. G. (2010). Casa con pasillo. HipoTesis Serie Alfabética, (5), 14.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.