Podróż z niepełnosprawnym przyjacielem po Europie

Dzięki sile przyjaźni, determinacji i marzeń, 29-letni niepełnosprawny Kevan Chandler miał szansę zwiedzić Europę.
Podróż z niepełnosprawnym przyjacielem po Europie

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Przyjaźń to ogromna wartość, zwłaszcza jeżeli na swoich przyjaciół można liczyć bez względu na okoliczności. Jak mówi przysłowie ,,prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie” i te słowa potwierdziły się w przypadku 29-letniego Kevana Chandlera i jego kolegów – Toma Troyera, Philipa Kellera, Benjamina Duvalla i Luke’a Thompsona. To prawdziwa przyjaźń – ich siła i determinacja pozwoliła niepełnosprawnemu Kevanowi pojechać w podróż po Europie.

Podróż po Europie – marzenia się spełniają

Kevan Chandler to pisarz cierpiący na rdzeniowy zanik mięśni, bolesną chorobę degeneratywną, która osłabia mięśnie i uniemożliwia samodzielne poruszanie się.

Mimo że choroba ta odebrała Kevanowi możliwość chodzenia, nie była w stanie zabrać mu marzeń, a jednym z nich było zwiedzanie świata i poznawanie nowych miejsc, ludzi i przeżywanie przygód.

Zazwyczaj niepełnosprawnym osobom ciężko jest dotrzeć wszędzie tam, gdzie osoby zdrowe nie mają żadnych problemów dostać się o własnych siłach. Kevan porusza się na wózku inwalidzkim, ale to nie było dla niego przeszkodą.

To wszystko za sprawą jego przyjaciół, którzy postanowili stworzyć dostosowany do potrzeb Kevana specjalny plecak ze stelażem i siedziskiem.

W ten sposób mogli wyruszyć razem w podróż do Europy, gdzie w razie potrzeby przyjaciele zanosili Kevana wszędzie tam, gdzie sam nie mógłby się dostać.

Wspinaczka

Nie była to jednak pierwsza okazja, by udowodnić, że prawdziwa przyjaźń nie zna granic i potrafi przenosić góry. Już w 2015 roku przyjaciele zaplanowali w ten sposób podróż do Karoliny Północnej.

Przez wzgląd na stan zdrowia Kevana i jego niepełnosprawność, on sam sądził, że nie będzie mógł wziąć udziału w tej wyprawie. Jego przyjaciele nie mogli się jednak na to zgodzić – zaprojektowali specjalne nosidło, dzięki któremu Kevan mógł zwiedzać każde miejsce wraz z nimi.

Podróż okazała się takim sukcesem, że przyjaciele zapragnęli ruszyć jeszcze dalej. Ich wybór padł na Europę, gdzie zwiedzili wiele trudno dostępnych miejsc, takich jak lasy, góry, zamki czy klasztory.

Przyjaźń pomaga przenosić góry

Przyjaciele Kevana nigdy nie pogodzili się z myślą, że jego niepełnosprawność miałaby odebrać mu marzenia.

Co więcej, uznali, że świetnym pomysłem będzie zaangażowanie w całą akcję większą społeczność, co udało im się osiągnąć za pośrednictwem kampanii fundraisingowej na portalo GoFundMe.

Przyjaciele w Paryżu

W ten sposób zebrali środki potrzebne na podróż, a także rzetelne dokumentowanie całej wyprawy. Zapiski i zdjęcia można znaleźć między innymi na blogu (We Carry Kevan) i na profilu w serwisie Instagram (WeCarryKevan).

W przyszłości planują także nakręcenie filmu ze swoich kolejnych podróży. Jak widać prawdziwa przyjaźń nie zna granic i potrafi przenosić góry – wystarczy tylko chcieć!

Czego przyjaciele nauczyli się w trakcie podróży?

Grupa przyjaciół podróżowała z Kevanem przez Europę, zwiedzając różne niesamowite miejsca w Anglii, Francji i Irlandii. Kevanowi zależało szczególnie na odwiedzeniu takich miejsc, do których normalnie – jako osoba niepełnosprawna – nie miałby dostępu.

Przez 19 dni podróży podziwiali więc piękne krajobrazy, wspinali się po górach, wędrowali po miastach i oglądali magiczne zachody słońca. Nie było to łatwe – każdy z nich musiał odpowiednio przygotować się fizycznie do tego zadania.

Przyjaźń była jednak silniejsza niż strach, ograniczenia fizyczne czy finansowe. 

Zdjęcie z przyjacielem Podróż po europie

Z kolei Kevan musiał w pełni zaufać swoim przyjaciołom i oddać się całkowicie w ich ręce – w przenośni i dosłownie. Sam Kevan twierdzi, że w całej akcji nie chodziło tylko o niego, ale o całą grupę i scalającą ją przyjaźń.

Dla niego najważniejsze było poczucie wspólnoty i wsparcia, które otrzymywał od swoich kolegów. Równie ważne było jednak stojące przed nimi wszystkimi wyzwanie i potrzebna do tego odwaga. Oto jego słowa podsumowujące podróż:

Na każdym etapie podróży czułem wsparcie rodziny, przyjaciół i Boga. To stąd biorę swoją siłę, tak samo jak wszyscy inni ludzie.

Mam nadzieję, że moja historia doda odwagi innym, ponieważ taki właśnie był nasz cel: zachęcić innych do działania. Dzięki tej podróży wszyscy staliśmy się silniejsi i odważniejsi.

Taka przyjaźń to źródło inspiracji

Niesamowita historia Kevana, jego przyjaciół i ich wspólnej podróży powinna posłużyć za źródło inspiracji dla wielu innych niepełnosprawnych i ich bliskich na całym świecie.

Kevan chciałby, aby inni niepełnosprawni poruszający się na wózkach inwalidzkich czy unieruchomieni w łóżku, wiedzieli, że nie ma rzeczy niemożliwych i nie ma marzeń nie do spełnienia – wystarczą tylko odpowiedni ludzie wokół Ciebie. 

Taka przyjaźń zasługuje na uznanie, gdyż jest prawdziwą wartością zdolną pokonywać wszelkie przeszkody. Historia ta uczy nas także, że pozytywne myślenie i siła woli to klucz do sukcesu, nieważne jak trudne do osiągnięcia wydają się nasze cele i marzenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.