Jak ukoić niespokojny umysł i znaleźć wewnętrzny spokój

Chociaż na początku trudno to kontrolować, można nauczyć się zarządzać niespokojnym umysłem. W tym artykule podamy kilka wskazówek.
Jak ukoić niespokojny umysł i znaleźć wewnętrzny spokój

Ostatnia aktualizacja: 19 lipca, 2022

Niespokojny umysł nie daje ani wytchnienia, ani odpoczynku. Bez przerwy przeskakujesz od jednego zmartwienia do drugiego i od strachu do niepokoju. Powoli zaczynasz też tkać skomplikowane sieci w swoim mózgu, które okradają cię z tego niesamowitego przywileju znanego jako wewnętrzny spokój.

Niektórzy ludzie mogą mylić koncepcję niespokojnego umysłu z ciekawością i produktywnością. Chociaż prawdą jest, że nasza wewnętrzna energia czasami odzwierciedla pragnienie uczenia się, przez większość czasu niepokój jest w rzeczywistości tylko mentalnym hałasem. To zamieszanie, wyczerpanie i chaos.

W tym artykule przedstawimy kilka sugestii, nad którymi możesz się zastanowić, aby znaleźć poczucie spokoju i wewnętrznej harmonii.

Możesz też przeczytać ten artykuł: 13 sposobów, jak uspokoić umysł i kontrolować emocje

Niespokojny umysł i burzliwy ocean w twojej głowie

Spokój wewnętrzny: zmartwiona dziewczyna z filiżanką kawy.

Jedną z najbardziej znanych książek dotyczących złożonych sytuacji, w których hałas psychiczny miesza się z depresją, napisała Kay Jamison.

Ta psychiatra z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore wyjaśnia swój wyjątkowy przypadek w tej interesującej pracy.

„Jako młoda dziewczyna zawsze byłam podatna na niestabilność emocjonalną. Smutek towarzyszył mi przez cały okres dorastania. A kiedy zaczynałam życie zawodowe, wpadałam w nieuniknione cykle strachu, niepokoju i niespokojnego umysłu, który ledwo pozwalał mi żyć, ” mówi Jamison w Niespokojnym umyśle.

Czy identyfikujesz się z tymi słowami? Nie jesteś jedyny. To problem, który dotyka coraz więcej ludzi w wielu różnych dziedzinach życia.

Mając to na uwadze, spróbuj pomyśleć o tych 5 aspektach, które mogą pomóc Ci w radzeniu sobie z niepokojem.

1. Pozbądź się zbędnego ciężaru, aby znaleźć wewnętrzny spokój

Nosisz go ze sobą, chociaż tego nie widzisz. Jak tylko zaczniesz dostrzegać ciężar w swoim umyśle, poczujesz się lepiej.

 • Otaczają Cię ludzie, którzy zamiast dostarczać Ci energii, okradają Cię z energii.
 • Możesz nadawać priorytet rzeczom, które nie są dla ciebie korzystne.
 • Zrozum, że czasami „mniej znaczy więcej”.

2. Zatrzymaj się na minutę i pooddychaj, wyłącz mentalny hałas

Przeszłość już minęła. Nie możesz jej edytować, a przyszłość jeszcze nie istnieje. Skoncentruj więc swoją uwagę na tu i teraz, gdzie znajdujesz się w tej właśnie chwili.

 • Zatrzymaj się i pooddychaj. Weź głęboki oddech i wstrzymaj go przez pięć sekund. Następnie głośno wypuść powietrze.
 • Wierz lub nie, ale to proste ćwiczenie uwolni twój umysł. Dostarcza tlenu do mózgu i pomaga poczuć większy wewnętrzny spokój.
 • Kiedy twoje ciało czuje się dobrze, to jest czas, aby porozmawiać się ze sobą.
 • Następnie pokornie zadaj sobie pytanie, czego pragniesz, czego szukasz, czego nie chcesz i dokąd zmierzasz.

Dobrym pomysłem jest wykonywanie tego ćwiczenia codziennie, zaraz po wstaniu rano.

3. Zbuduj swój mur ochronny

Niespokojny umysł cierpi, ponieważ jest bardzo przepuszczalny. Pozwala to absorbować zewnętrzne zmartwienia, ego i interesy osób wokół ciebie.

Kiedy negatywna energia zakłóca twój wewnętrzny spokój, splata się z twoimi osobistymi słabościami. To okropne połączenie.

Musisz zbudować własny mur ochronny w następujący sposób:

 • Odsuń się od rzeczy, które nie wprowadzają Cię w harmonię.
 • Wznieś mur graniczny przeciwko ludziom, którzy przynoszą burze w spokojne dni.
 • Buduj również mury przeciwko ludziom, którzy cię nie szanują. Wybacz im, ale pozwól im odejść.

4. Cisza leczy niespokojny umysł

Przynajmniej raz dziennie przez półtorej, dwie godziny trzeba kąpać się w absolutnej ciszy.

 • Te chwile wewnętrznego spokoju i wyciszenia pozwolą Ci nawiązać kontakt ze swoimi potrzebami i ukoić niespokojny umysł. Nerwowy umysł, który przeskakuje z jednego zmartwienia na drugie, zapomniał jak o siebie dbać. Nie pamięta już, jak bardzo jesteś cenny lub ważny.
 • Zrelaksuj się więc w ciszy i usłysz ją. Potem wyłącz swoje lęki i wewnętrzne głosy. Daj się otoczyć uczuciem zadowolenia, wewnętrznego spokoju i równowagi między sercem a umysłem.

5. Pielęgnuj wdzięczność

Ten aspekt jest niewątpliwie najbardziej skomplikowany do wykonania. Zrelaksuj się a następnie zastanów się nad następującymi rzeczami:

 • Jeśli czujesz się nieswojo, zastanów się trochę: zdecyduj się nie patrzeć na siebie w ten sposób. Wyłącz te uczucia i pamiętaj, że jesteś cenny.
 • Podziękuj za małe rzeczy, które cię otaczają, ale które prawdopodobnie przeoczyłeś.
 • Podziękuj również za dobre samopoczucie fizyczne, za to, że masz u boku pewnych ludzi, których kochasz i którzy odwzajemniają Twoją miłość.
 • Naucz się też dziękować za każdy nowy dzień. Każdego dnia na horyzoncie otwierają się nowe możliwości, dzięki którym możesz osiągnąć swoje cele.
Ręce kobiety z sercem w nich.

Poproś o pomoc, jeśli jej potrzebujesz

Jeśli uważasz, że te brak spokoju uniemożliwia Ci normalne życie lub ciągnie się zbyt długo, nie wahaj się skorzystać z profesjonalnej pomocy. Dobry psycholog pomoże ci opracować strategie, dzięki którym nauczysz się wyciszać ten mentalny hałas.

Nie martw się. Wiele osób się tak czuje i przeżywa to samo. Jednocześnie wiele innych zauważyło poprawę jakości życia dzięki wsparciu terapeuty. Nie zastanawiaj się więc dwa razy: masz tylko jedno życie i zasługujesz na szczęście i na wewnętrzny spokój.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.