Przyjaźń między mężczyznami i między kobietami: poznaj różnice

Przyjaźń między mężczyznami i kobietami jest często wyrażana na różne sposoby. Czy to jest kulturowe? Czy ma to związek z osobowościami? Przyjrzymy się kilku możliwym wyjaśnieniom.
Przyjaźń między mężczyznami i między kobietami: poznaj różnice
Elena Sanz

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 30 listopada, 2022

Co się dzieje, kiedy pytasz mężczyznę o powody, dla których jeden z jego przyjaciół przestał do niego dzwonić? Czy jego odpowiedź nie wykracza poza „Nie wiem, po prostu przestał dzwonić”? Tymczasem kobieta po długiej rozmowie upewnia się, czy zna każdy szczegół. To przykład jednej z wielu różnic, jeśli chodzi o przyjaźń między mężczyznami i między kobietami.

Prawdopodobnie istnieją czynniki kulturowe, które wpływają na nas w tej dziedzinie od najmłodszych lat. W dużej mierze determinują sposób, w jaki nawiązujemy przyjaźnie, niezależnie od tego, czy jesteśmy mężczyznami, czy kobietami. Mogą to być również kluczowe cechy osobowości, a nawet inne przyczyny, które może wyjaśnić psychologia. Ponieważ różnice są oczywiste, dzisiaj zajmiemy się bardziej szczegółowo, co odróżnia przyjaźń między mężczyznami od przyjaźni między kobietami.

Przyjaźń między mężczyznami jest bardziej instrumentalna niż między kobietami

Tę definicję zastosował psycholog i autor Ronald E. Riggio. Według Riggio przyjaźń między mężczyznami wydaje się skupiać na czerpaniu radości ze wspólnej aktywności, robienia jakiegoś projektu lub wspólnego posiłku,Nie ma tu jednak zbytniego wchodzenia w szczegóły emocjonalne. Tak więc, jeśli mężczyzna powie swoim kolegom, że właśnie rozstał się ze swoją partnerką, nikt tak naprawdę nie zapyta go, co się stało, ani nie zajmie się analizą szczegółów.

Jest to koncepcja przyjaźni, której wiele kobiet nie do końca rozumie. Podobnie jak w przypadku pierwszego pocałunku lub pierwszej relacji seksualnej, kobiety pytają o więcej szczegółów. Między mężczyznami tak się nie dzieje.

Mężczyźni mają tendencję do skupiania się raczej na dzieleniu doświadczeń i często pozostają nieco powierzchowni. Wśród nich przyjaźń ma bardziej instrumentalny charakter, natomiast dla kobiet ma zupełnie inne znaczenie.

przyjaźń mężczyźni kobiety
Pragmatyczna lub instrumentalna przyjaźń między mężczyznami odnosi się do faktu, że mają tendencję do unikania zagłębiania się w szczegóły osobiste swoich przyjaciół.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Identyfikujemy ważne cechy dobrych przyjaciół

Przyjaźń między kobietami ma wpływ na ich zdrowie

Może się to wydawać bardzo ciekawe, ale przyjaźń między kobietami jest dla nich tak ważna, a więzi, które się tworzą, są tak głębokie, że mogą mieć nawet wpływ na ich zdrowie. To nie jest nasze twierdzenie, ale raczej wynik badania Silniejsze wsparcie społeczne, które poprawia wczesne wyniki raka piersi. Badanie dotyczyło kobiet, u których zdiagnozowano raka we wczesnym stadium.

Według wyników, śmiertelność była o 38% niższa, jeśli pacjentki miały satysfakcjonujące przyjaźnie. Inaczej sytuacja wyglądała u kobiet, które nie miały prawie żadnych przyjaciół lub gdy ich relacje nie były zadowalające.

Chociaż wciąż trzeba przeprowadzić więcej badań na ten temat, jest to furtka, która rzuca światło na znaczenie przyjaźni między kobietami.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Przyjaźń między kobietami: rewelacyjny sposób na walkę ze stresem

Mężczyźni częściej zaniedbują swoje przyjaźnie

Kolejnym spostrzeżeniem Ronalda E. Riggio jest to, że mężczyźni mają tendencję do większego zaniedbywania swoich relacji. Mogą spędzać miesiące bez kontaktu z przyjaciółmi i bez rozmowy z nimi. Później mogą się spotkać ponownie, jakby nic się nie stało, nie tracąc przyjaźni. Być może dzieje się tak z powodu instrumentalnego charakteru tych związków

Z drugiej strony przyjaźń między kobietami reaguje zupełnie inaczej na takie przerwy. Jeśli kontakt nie jest częsty i nie ma świadomych wysiłków, aby częściej spotykać się i dowiadywać się więcej o swoim życiu, przyjaźnie powoli zanikają.

To tłumaczy, dlaczego kobiety przywiązują dużą wagę do tego typu relacji. Jak widzieliśmy wcześniej, wpływają one  nawet na ich zdrowie.

przyjaźń mężczyźni kobiety
Częsty kontakt jest typowy dla przyjaźni między kobietami, które zwykle potrzebują regularnych spotkań.

Kobiety mówią więcej o swoich emocjach i związkach

Przeprowadzone kilka lat temu ankiety ujawniły również kolejny aspekt, który może odróżniać przyjaźń między kobietami od przyjaźni między mężczyznami. W rzeczywistości istnieje kilka danych, które potwierdzają to, co wyjaśniliśmy do tej pory.

W wynikach ankiety, rozmowy o rodzinie, celach lub sprawach osobistych były wyższe u badanych kobiet. Kobiety przeprowadzają też więcej rozmów telefonicznych z przyjaciółkami niż mężczyzni. Przyjaźń między kobietami jest często określana jako sposób na wyładowanie emocji, poszukiwanie innych punktów widzenia i porad.

Chociaż zawsze są wyjątki i nigdy nie powinniśmy tego pomijać, prawdą jest, że przyjaźń między mężczyznami i kobietami często nie ma ze sobą nic wspólnego. Musimy tylko przyjrzeć się sobie i naszym własnym relacjom, aby to sobie uświadomić. Jakże różnimy się od płci przeciwnej!

Te relacje nie są ani lepsze, ani gorsze; po prostu są inne.

Przyjaźń zawsze ma znaczenie

Bez względu na płeć, z którą się identyfikujesz, jasne jest, że przyjaźnie są ważne i niezbędne w naszym życiu. W miarę dorastania możemy po drodze stracić przyjaciół, nawiązać nowe znajomości, a ich liczba może się zmniejszyć.

To normalne, bo wszyscy się zmieniamy. W końcu zawsze powinniśmy wybierać relacje na podstawie jakości, a nie ilości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • DE NOVIAZGO, E. U. (2021). FACTORES ASOCIADOS A LA SATISFACCIÓN EN LAS RELACIONES. Revista de Estudios Clínicos e lnvestigación Psicológica11(21).
  • Rodríguez-Madrid, M. N., Río-Lozano, D., Fernández-Peña, R., Elizalde-Sagardia, B., & del Mar García-Calvente, M. (2022). Redes personales de apoyo y cuidado informal: ¿diferencias por sexo y territorio? (estudio CUIDAR-SE II). Gaceta Sanitaria35, 515-524.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.