Identyfikujemy ważne cechy dobrych przyjaciół

Przyjaźń to jedna z najważniejszych części naszego życia. Jednak tak wielu z nas nie wie, co naprawdę stanowi różnicę między przyjacielem a DOBRYM przyjacielem.
Identyfikujemy ważne cechy dobrych przyjaciół

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Wszyscy mamy wiele rodzajów przyjaciół. Niektórych znamy całe życie, z innymi mamy kontakt tylko na chwilę. Są też tacy ludzie, którzy przychodzą i odchodzą, ale tak czy inaczej zawsze są. Pomyśl, czy są rzeczy lub cechy, które wyróżniają dobrych przyjaciół i wpływają na to, że takimi są? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć!

Zazwyczaj myślimy o dobrym przyjacielu jako o kimś, kto zawsze przy nas jest. Ale to nie jest zbyt realistyczne podejście.

Nie mówimy o sytuacji, kiedy przyjaciel nie jest z tobą w określonym czasie, ponieważ tego nie chce. Mamy na myśli osobę, która również żyje swoim własnym życiem i osiąga swoje własne cele.

Czy masz problem z określeniem różnicy między znajomymi a dobrymi przyjaciółmi? Jeśli tak, poznaj pewne cechy charakterystyczne dobrych przyjaciół, na które warto zwrócić uwagę. Czyta dalej!

Cechy dobrych przyjaciół

1. Dobry przyjaciel wie, że potrzebujesz czasu i przestrzeni, aby się rozwijać

Dobrzy przyjaciele cieszą się nie tylko z twoich osiągnięć. Motywują również do realizacji marzeń.

Wiedzą, że to może Was rozdzielić. Ale zawsze są przy tobie, ponieważ chcą zobaczyć, jak się rozwijasz (zawodowo i osobiście, jako człowiek).

Istnieje kilka sposobów, aby dowiedzieć się, czy ktoś jest dobrym przyjacielem. Jednym z nich jest to, że pozytywnie motywują Cię do przekraczania własnych ograniczeń.

Jeśli powiesz, że boisz się tego, co nadchodzi, prawdopodobnie stanie po Twojej stronie w tym procesie. Ale będzie również naciskać na ciebie, abyś przezwyciężył swoje lęki i opuścił swoją strefę komfortu.

Oczywiście dobry przyjaciel ma również nadzieję, że zdasz sobie sprawę, że on również musi realizować swoje marzenia.

2. Wasza relacja jest naturalna

dobry przyjaciel

Inne cechy dobrych przyjaciół wyrażają się w tym, że nie są ze sobą na siłę. Zamiast tego wszystkie relacje układają się tak płynnie, jak to tylko możliwe.

Najprawdopodobniej, gdy jesteś z taką osobą, nie ma żadnych niezręcznych momentów ciszy. Prawdopodobnie nie czujesz też potrzeby planowania wszystkiego. To trochę jak romantyczny związek. Plany i inne rzeczy po prostu się dzieją bez forsowania.

Z takim przyjacielem wiesz, że możesz być sobą bez problemów i ograniczeń. Nie oczekuje, że będziesz doskonały, i ty wiesz, że jest tylko człowiekiem. Przede wszystkim akceptujecie się nawzajem i razem wzrastacie.

3. Wasza przyjaźń przetrwała próbę czasu

Dobry przyjaciel nie musi być z tobą przez całe życie. Każdy z was może iść swoją własną drogą, a kiedy macie czas, widujecie się, rozmawiacie i motywujecie się nawzajem.

Są przyjaciele, którzy mogą wytrzymać kilka lat bez widywania się. Ale pewnego dnia spotykacie się i masz wrażenie, że widzieliście się wczoraj.

Prawdziwa przyjaźń nie jest warunkowa. Nie zależy od Twojego statusu społecznego, stanowiska ani żadnych innych czynników. Nie ma znaczenia, kim jesteś, kim się stałeś ani jakie masz problemy. Dobry przyjaciel zawsze będzie czuł to samo.

4. Dobry przyjaciel powie Ci, co myśli

cechy dobrych przyjaciół

To, że ktoś uważa, że to, co robisz, jest złe, nie zawsze oznacza, że ci o tym powie. Ale dobry przyjaciel nie będzie miał problemu z powiedzeniem ci, że się mylisz. Poinformuje Cię również, kiedy uzna, że popełniasz błąd.

Robi to, ponieważ ceni cię jako osobę i jest przy Tobie, aby wiedzieć, jak się rozwijasz. Nie będzie jednak próbować zmusić cię do zmiany postawy lub decyzji. Wie, że tylko ty możesz je zmienić.

Jeśli czas pokaże, że miał rację, a ty się myliłeś, nadal będzie tam, aby cię wspierać i pomagać ci przez to przejść. Ale odnośnie tej cechy dobrych przyjaciół powinieneś pamiętać coś ważnego. Otóż jest zdecydowana różnica między wyrażeniem swojego poglądu a bolesną krytyką lub osądzaniem.

5. Zawsze myślą o Tobie i pozostają w kontakcie

Powyżej powiedzieliśmy, że dobry przyjaciel może podążać swoją ścieżką w życiu a jednocześnie podtrzymuje przyjaźń. To dlatego, że myśli o tobie w taki czy inny sposób. Dzisiejsza technologia sprawia, że dobrzy przyjaciele mogą pozostać bliżej pomimo fizycznej odległości między nimi.

To taki przyjaciel, który wysyła ci e-mail, kiedy najmniej się tego spodziewasz. Lub rozmawia z Tobą w sieci społecznościowej. W ten sposób na bieżąco informuje Cię o swoich planach i marzeniach.

Nie oczekuje też, że będziecie w stałym kontakcie. Ale wiesz, że on również potrzebuje z tobą porozmawiać. Czasami dzielicie dobre chwile. Innym razem możesz pomóc mu przetrwać trudny okres, rozmawiając z nim.

6. Dobrzy przyjaciele dzielą ze sobą swoje życie

dzielić-czas-z-przyjacielem

Mogą być po dwóch stronach świata, ale dobrzy przyjaciele zawsze dzielą ze sobą życiowe wzloty i upadki. Ukończyłeś studia? Czy własnie urodziło ci się pierwsze dziecko? Dobrzy przyjaciele chcą być częścią tych wydarzeń.

Mogą nie być w stanie przylecieć samolotem i być tam osobiście, ale prawdopodobnie chcą zobaczyć zdjęcie lub film z danej chwili.

Ale to nie dotyczy tylko dobrych momentów w życiu. Kiedy kogoś stracisz (rozstanie, śmierć itp.), przyjaciel będzie przy tobie. To jedna z najważniejszych rzeczy, jeśli o cechy dobrych przyjaciół.

Będzie z tobą tak często, jak tylko może w takich sytuacjach. Dzięki temu będziesz wiedział, że zawsze ktoś gdzieś o tobie myśli.

7. Akceptuje cię takim, jakim jesteś

Każdy ma swoje problemy. Dobry przyjaciel jest w stanie zobaczyć Ciebie i zaakceptować Cię niezależnie od nich. Nie będzie próbować cię zmieniać tylko po to, abyś pasował do określonego środowiska lub czasu. Zamiast tego pomoże ci być sobą.

Jedynym celem, jaki ma, jest pomoc ci w zmianie na lepsze. Oznacza to, że pozwolą Ci zdecydować, kiedy i jak to zrobić.

A co z tobą? Teraz, gdy poznałeś już lepiej cechy dobrych przyjaciół, zadaj sobie kilka pytań: czy sam jesteś dobrym przyjacielem? Czy masz szczęście, aby mieć przy sobie taką osobę? Czy powiedziałeś jej, jak bardzo ją cenisz?

Może Twój dobry przyjaciel potrzebuje Ciebie własnie dziś!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.