Przepis na baskijską zupę zurrukutuna na bazie dorsza i czosnku

Niewiele osób zna tę wyśmienitą kuchnię baskijską. Dowiedz się, jak zrobić zupę zurrukutuna!
Przepis na baskijską zupę zurrukutuna na bazie dorsza i czosnku

Ostatnia aktualizacja: 29 maja, 2023

W tym artykule nauczymy Cię, jak przygotować wersję zupy czosnkowej, która wyróżnia się fantastycznym smakiem i właściwościami odżywczymi. To zurrukutuna, baskijskie danie przygotowywane z dorsza, co zwiększa udział białek i niezbędnych tłuszczów.

Pamiętaj, że regularne włączanie ryb do diety jest niezbędne. Kojarzą się z lepszym stanem zdrowia, gdyż dostarczają niezbędnych składników odżywczych, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W rzeczywistości niektórzy eksperci zalecają nadanie priorytetu ich spożyciu przed mięsem.

Składniki do przygotowania zurrukutuna

Dorsz to biała ryba, która zapewnia różne korzyści zdrowotne. Jeśli chcesz przygotować najlepszą zurrukutunę, będziesz potrzebować następujących składników:

 • 150 gramów odsolonych kawałków dorsza
 • 6 ząbków czosnku
 • 100 gramów czerstwego chleba z poprzedniego dnia
 • 1 suszona papryczka chilli
 • 15 mililitrów papryki choricero
 • 100 gramów sosu pomidorowego
 • 1 łyżka słodkiej papryki
 • 4 jajka
 • 1 litr wody lub bulionu rybnego
 • 1 liść laurowy
 • 75 mililitrów oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
 • Sól do smaku

Pamiętaj, że jednym z detali, który zadecyduje o ostatecznym efekcie dania, będzie jakość wybranych kawałków dorsza. Zawsze staraj się pozyskać produkt, który został odpowiednio przetworzony, aby nie stracił smaku i zachował pełny potencjał. W ten sam sposób możesz również wypróbować inne odmiany ostrej papryki będącej alternatywą dla papryczki chili, aby uzyskać różne niuanse smakowe.

Instrukcje krok po kroku, jak zrobić zupę zurrukutuna

 1. Obierz i pokrój ząbki czosnku. Następnie włóż je do rondla z oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia.
 2. Podsmaż ząbki czosnku z papryczką chili, aż oba składniki będą złocistobrązowe.
 3. Dodaj chleb pokrojony tak cienko, jak to możliwe, razem z liściem laurowym. Trzymaj wszystko na małym ogniu, aż dobrze się wymiesza.
 4. Dodaj słodką paprykę. Ważne jest, aby w tym czasie dobrze wymieszać danie, aby się nie przypaliło.
 5. Dodaj sos pomidorowy na patelnię wraz z pulpą z papryki.
 6. Gotuj wszystko przez kilka minut przed dodaniem wody lub bulionu.
 7. Doprawiamy do smaku i gotujemy 30 minut. Nie przesadzaj z solą na tym etapie, ponieważ później trzeba będzie dodać słoną rybę.
 8. Gdy czas minie, wyłącz ogień i wyjmij liść laurowy oraz papryczkę chilli.
 9. Przełóż kawałki dorsza na patelnię razem z jajkami.
 10. Przykryj i odczekaj kilka minut, aż się ugotują. Na koniec dodaj do zupy. Rezultatem będzie gęsta i smaczna zupa o wysokiej gęstości odżywczej.

Korzyści ze spożywania zupy zurrukutuna

Oto główne korzyści z wprowadzenia tego przepisu do zbilansowanej i zróżnicowanej diety. Należy pamiętać, że celem zawsze jest unikanie niedoborów składników odżywczych, które mogą negatywnie wpływać na stan zdrowia.

Zupa zurrukutuna poprawia stan mięśni

Danie to posiada znaczne stężenie białka o wysokiej wartości biologicznej z ryb i jaj. Posiada wszystkie niezbędne aminokwasy, a także dobrą strawność. Pomoże utrzymać masę mięśniową w stanie funkcjonalnym zapobiegając katabolizmowi tkanek i utracie siły.

W rzeczywistości wykazano, że zapewnienie wysokiego dziennego spożycia białka jest kluczem do zapobiegania złożonym chorobom, takim jak sarkopenia. Dzieje się tak zwłaszcza u osób starszych i wpływa na ich mobilność oraz samopoczucie. Istotne będzie również propagowanie uprawiania ćwiczeń fizycznych jako środka ochronnego.

Zurrukutuna przyczynia się do utraty wagi

Nie należy zapominać o sile chili, jeśli chodzi o stymulację odchudzania. Chociaż prawdą jest, że im ostrzejszy efekt końcowy, tym większa moc, to regularne włączanie tego pokarmu do diety może pozytywnie wpłynąć na metabolizm, a nawet zwiększyć spalanie kalorii w ciągu dnia.

Wynika to głównie z działania kapsaicyny, jak stwierdzono w badaniach opublikowanych w International Journal of Food Sciences and Nutrition. Substancja ta nieznacznie podnosi temperaturę ciała człowieka, co powoduje większy wydatek energetyczny w ciągu dnia. Efekty będą oczywiście większe, jeśli uprawiamy aktywność fizyczną.

Receta de sopa de bacalao fácil y nutritiva
Stosowanie chili przyczynia się do zwiększenia spalania kalorii, a tym samym sprzyja odchudzaniu.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: 5 pysznych przepisów, które możesz zrobić z puszki kukurydzy

Dorsz poprawia pracę układu krążenia

Aby zapobiegać chorobom układu krążenia, należy zwiększyć spożycie niektórych składników odżywczych w diecie. Kwasy tłuszczowe omega-3 obecne w wielu rybach i w oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia będą kluczowe w kontrolowaniu stanu zapalnego. Jest to jeden z mechanizmów leżących u podstaw wielu chorób serca.

Oprócz tego należy zapewnić spożycie fitoskładników pochodzenia roślinnego. Wśród nich wszystkich na szczególną uwagę zasługuje likopen, zawarty w pomidorach. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Atherosclerosis związek ten może pomóc w zapobieganiu rozwojowi wielu najczęstszych problemów sercowo-naczyniowych. Dlatego pomidory należy spożywać regularnie.

Przygotuj zurrukutunę w prosty sposób w domu

Jak widzieliście, wcale nie jest trudno przygotować zupę zurrukutuna w domu. Co więcej, jest to danie, które zasmakuje wszystkim domownikom. Jest nie tylko wyśmienita pod względem smaku, ale zawiera również dużą ilość niezbędnych składników odżywczych, które pomagają poprawić stan zdrowia i zmniejszyć ryzyko zachorowania w średnim okresie.

W każdym razie pamiętaj, że wskazane jest łączenie odpowiedniej diety z innymi nawykami zdrowego stylu życia, aby uniknąć złożonych chorób. Należą do nich regularne ćwiczenia fizyczne, regularna ekspozycja na światło słoneczne i dobry sen. Minimum 7 godzin snu na dobę jest niezbędne, aby organizm prawidłowo się zregenerował i osiągnął stan homeostazy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Martone, A. M., Marzetti, E., Calvani, R., Picca, A., Tosato, M., Santoro, L., Di Giorgio, A., Nesci, A., Sisto, A., Santoliquido, A., & Landi, F. (2017). Exercise and Protein Intake: A Synergistic Approach against Sarcopenia. BioMed research international2017, 2672435. https://doi.org/10.1155/2017/2672435
 • Varghese, S., Kubatka, P., Rodrigo, L., Gazdikova, K., Caprnda, M., Fedotova, J., Zulli, A., Kruzliak, P., & Büsselberg, D. (2017). Chili pepper as a body weight-loss food. International journal of food sciences and nutrition68(4), 392–401. https://doi.org/10.1080/09637486.2016.1258044
 • Cheng, H. M., Koutsidis, G., Lodge, J. K., Ashor, A., Siervo, M., & Lara, J. (2017). Tomato and lycopene supplementation and cardiovascular risk factors: A systematic review and meta-analysis. Atherosclerosis257, 100–108. https://doi.org/10.1016/j.atherosclerosis.2017.01.009

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.