Czy oliwa z oliwek może chronić przed zawałem serca?

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia pomaga zachować zdrowie. Ma wiele cennych zalet. Między innymi może uchronić nas przed problemami sercowo-naczyniowymi i zawałem serca.
Czy oliwa z oliwek może chronić przed zawałem serca?
Florencia Villafañe

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Florencia Villafañe.

Ostatnia aktualizacja: 18 października, 2022

Od dziesięcioleci wykorzystujemy wiele dobroczynnych właściwości “płynnego złota”, zwłaszcza przy chorobach przewlekłych. Ale czy oliwa z oliwek może chronić przed zawałem serca? Oto pytanie, które zadajemy dzisiaj – zostań z nami i przekonaj się sam!

Coraz częściej podkreśla się zalety oliwy z oliwek i coraz więcej osób włącza ją do swojej codziennej diety. Ale jakie składniki sprawiają, że jest tak zdrowa i w jaki sposób pomaga w zapobieganiu chorobom czy zawałom serca? Spójrzmy.

Co to jest zawał serca i jak do niego dochodzi?

Powszechnie wiadomo, że zawał serca stanowi przyczynę wielu zgonów na całym świecie. Występuje, gdy w naczyniu krwionośnym dochodzi do niedrożności lub zablokowania uniemożliwiającego nawadnianie narządu. Może to mieć poważne konsekwencje.

Jakie są najczęstsze przyczyny zawału serca?

Musimy jasno powiedzieć, że wśród najczęstszych przyczyn, które mogą prowadzić do zawału serca, niektóre czynniki możemy modyfikować lub kontrolować. Wiążą się one głównie ze stylem życia. Obejmują między innymi:

  • Otyłość
  • Cukrzycę
  • Siedzący tryb życia
  • Palenie tytoniu
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Zmiany dotyczące lipidów we krwi

Jak widzimy, większość tych aspektów ma związek z nieodpowiednią dietą lub żywnością niskiej jakości. Na szczęście istnieje wiele innych produktów spożywczych przynoszących ogromne korzyści dla naszego zdrowia, jak to jest w przypadku oliwy z oliwek.

Dlaczego oliwa z oliwek uchodzi za płynne złoto?

Oliwa z oliwek to produkt zawierający wiele substancji antyoksydacyjnych i witamin, głównie witaminy E i C. Jest również bogata w inne naturalne związki, takie jak karoteny i polifenole. Są to związki przeciwutleniające, które pomagają w zapobieganiu wielu chorób.

Trochę oliwy z oliwek.
Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia jest jednym z najlepszych źródeł omega 9

Polifenole a ochrona zdrowia

Jak wiemy, niektóre substancje mają właściwości przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe, jak na przykład polifenole. Polifenole spożywane w odpowiednich ilościach pomagają zapobiegać chorobom układu krązenia, takim jak nadciśnienie tętnicze i zawał mięśnia sercowego.

Tłuszcze zawarte w oliwie z oliwek

Oliwa z oliwek jest również bogata w kwas oleinowy (omega 9). Jest to rodzaj jednonienasyconego tłuszczu, który obniża poziom cholesterolu LDL we krwi, a co za tym idzie podwyższa poziom cholesterolu HDL. To kolejna korzyść, która nadaje temu olejowi wartość płynnego złota.

Ponadto kwas oleinowy występuje w dużych ilościach w mózgu i neurony potrzebują go do komunikowania się ze sobą. Hiszpańska Fundacja Serca podkreśla, że codzienne spożywanie oliwy z oliwek pomaga chronić zdrowie układu sercowo-naczyniowego dzięki zawartości przeciwutleniaczy i zdrowych tłuszczów.

W jaki sposób oliwa z oliwek może chronić przed zawałem serca?

Jak już wspomnieliśmy, antyoksydanty, witaminy E i C, karotenoidy i związki fenolowe działają ochronnie, ponieważ mają zdolność oczyszczania krwi z nadmiaru tłuszczów.

Tym samym zapobiegają powstawaniu blaszek miażdżycowych. Nagromadzone blaszki z czasem blokują tętnice, a serce musi pompować znacznie mocniej, aby przepuścić krew przez tę wąską przestrzeń. Kiedy dochodzi do blokady, atak serca może być nieunikniony. I dlatego oliwa z oliwek może chronić nas przed zawałem serca.

Kobieta z zawałem serca.

Czy oliwa z oliwek chroni przed innymi problemami?

Podkreśliliśmy już wiele korzyści zdrowotnych dla serca i układu krążenia związanych ze spożywaniem oliwy, ale nie są to jedyne jej zalety.

Składniki oliwy z oliwek pełnią również ważną funkcję ochronną dla mózgu. Jak wspomniano wcześniej, kwasy tłuszczowe Omega 9, występujące bardzo obficie w mózgu, wykorzystywane są przez neurony do komunikowania się.

Czy jakiś inny olej ma podobne właściwości?

To częste pytanie, ale odpowiedź brzmi: nie. Powinniśmy zwrócić na to uwagę, ponieważ na rynku jest wiele różnych olejów. Jednak oliwa z oliwek typu extra virgin ma najlepsze właściwości. Dlatego przy zakupie zwracaj uwagę na to oznaczenie, które oznacza “z pierwszego tłoczenia“.

Ten typ oliwy zawiera wszystkie swoje składniki w dużych ilościach. Nie dzieje się tak jednak w oliwie zmieszanej z innym produktem lub w produkcie rafinowanym.

Warto podkreślić również to, że specjaliści od żywienia zawsze zalecają spożywanie jej na surowo i nie poddawanie jej smażeniu ani gotowaniu. Dzięki temu unikamy uszkodzenia jej składników i utracie wartości odżywczych.

Oliwa z oliwek w profilaktyce zawału serca – podsumowanie

Dodanie oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia do diety pomaga zachować zdrowie, ponieważ olej ten ma wiele zalet. Między innymi chroni nas przed problemami sercowo-naczyniowymi i zawałami serca.

Jednak nie wystarczy tylko spożywać oliwę z oliwek. Aby osiągnąć oczekiwane efekty, musi temu towarzyszyć zbilansowana dieta. Podobnie niezbędne są ćwiczenia fizyczne, aby odpowiednio dbać o nasze zdrowie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.