Podejrzenie ataku serca — co zrobić, gdy nie ma nikogo w pobliżu?

Podejrzenie ataku serca w przypadku wielu osób jest kwestią czasu. Co zrobić w takiej sytuacji, gdy jesteś zupełnie sam?
Podejrzenie ataku serca — co zrobić, gdy nie ma nikogo w pobliżu?
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Ostatnia aktualizacja: 11 grudnia, 2022

Podejrzenie ataku serca w przypadku wielu osób jest kwestią czasu. Co zrobić w takiej sytuacji, gdy jesteś zupełnie sam? Wiemy, że w wielu przypadkach konsekwencje mogą się okazać śmiertelne. Podejrzenie ataku serca nigdy więc nie powinno być bagatelizowane.

Gdy więc następuje podejrzenie ataku serca, umiejętność reagowania w takiej sytuacji, może mieć decydujące znaczenie w ratowaniu naszego życia. W wielu przypadkach trudno jest działać, gdy jesteśmy sami. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę kilka zaleceń, możemy mieć większe szanse na przeżycie i otrzymanie fachowej opieki na czas.

Podejrzenie ataku serca — co powinieneś wiedzieć?

 

Przede wszystkim należy wiedzieć, że zawał serca i zatrzymanie akcji serca to nie to samo. Bardzo często widzimy, jak ludzie popełniają błąd, wierząc, że oba te zjawiska są równoznaczne.

To prawda, że zarówno zatrzymanie akcji serca, jak i zawał mięśnia sercowego (odpowiedni termin medyczny określający atak serca) są spowodowane problemami z krążeniem krwi i zaopatrywaniem serca. Jednak te dwa różnią się sposobami występowania.

Zatrzymanie akcji serca

Zatrzymanie akcji serca następuje, gdy zmniejsza się krążenie krwi w naszym ciele. Powoduje to, że skurcze serca stają się nieregularne lub słabsze. W rezultacie wszystkie części naszego ciała przestają otrzymywać odpowiednią podaż tlenu. Z tego powodu osoba traci przytomność, ponieważ również mózg nie otrzymuje niezbędnej ilości tlenu.

Zawał serca

Zawał serca lub zawał mięśnia sercowego występuje, gdy przepływ krwi jest odcięty w określonym obszarze serca, zwykle spowodowany zablokowaniem tętnicy. W rezultacie komórki w tym obszarze naszego serca zaczynają obumierać. Tak więc, z upływem czasu to zakłócenie w dopływie krwi i tlenu do serca może być śmiertelne. Może spowodować poważne uszkodzenie zarówno mięśnia sercowego jak i innych tkanek.

Wreszcie objawy związane z zawałem serca często pozwalają nam działać na czas. Są to między innymi ból w klatce piersiowej, duszność, kołatanie serca, nadmierne pocenie się, nudności, zmęczenie lub zawroty głowy.

Podejrzenie ataku serca — co robić?

Jeśli masz problemy z sercem, ważne jest, aby wiedzieć, co robić gdy jesteś sam.

Co więc należy robić gdy występuje podejrzenie ataku serca, a w pobliżu nie ma nikogo innego? Oczywistym celem jest przeżycie ataku serca. Należy zauważyć, że nie ma jednego skutecznego sposobu na przeżycie zawału serca. Jednak następujące wskazówki mogą mieć znaczenie.

Pierwsze objawy

Przede wszystkim należy zadzwonić pod numer alarmowy. Nie czekaj. Zrób to, gdy tylko zaczniesz odczuwać fizyczny dyskomfort i ból w okolicy serca, które mogą być podejrzane. Jeśli zdiagnozowano już jakąkolwiek chorobę serca, nie wahaj się. Skontaktuj się z centrum medycznym, w którym otrzymujesz leczenie.

Jeśli prowadzisz samochód i zaczynasz odczuwać objawy, natychmiast zatrzymaj się i zadzwoń pod numer alarmowy tak szybko, jak to możliwe. Rób to bez względu na to, jak blisko jesteś placówki medycznej lub szpitala. Nie próbuj samodzielnie prowadzić samochodu. Możesz zemdleć w dowolnym momencie podczas jazdy, a to może się źle skończyć zarówno dla ciebie, jak i dla innych.

Oczekiwanie na służby ratunkowe

Czy przechodzisz leczenie w celu kontrolowania chorób serca? Wobec tego być może masz pod ręką jakieś beta-blokery. Jeśli tak, weź tabletkę i czekaj na przybycie pomocy.

Jeśli jest to twój pierwszy raz, zażyj aspirynę jak najszybciej i dobrze ją pogryź. Aspiryna pomaga zapobiegać tworzeniu się zakrzepów krwi. Pomoże to poprawić przepływ krwi poprzez rozluźnienie tętnic. Będzie to również bardzo pomocne w zapobieganiu pogorszeniu się problemu, gdy nadejdzie pomoc.

Ważne wskazówki

  • Powinieneś pozostać nieruchomo, aby uniknąć przepracowania i tak już wyczerpanego mięśnia sercowego.
  • Jeśli możesz, mocno pompuj dłonią obszar klatki piersiowej, w której znajduje się serce, aby serce nie przestało pompować krwi. Wiedz jednak, że jest to bardzo trudne, gdy mamy zawał serca. Z tego powodu skuteczniejsze jest, jeśli zrobi to za Ciebie ktoś inny.
  • Jeśli nosisz obcisłe ubranie, poluzuj je, aby zmniejszyć nacisk na ten obszar.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa

Po zapoznaniu się z krokami postępowania w przypadku zawału serca w samotności znamy już podstawowe postępowanie. Dlaczego poświęciliśmy czas na omówienie różnicy między zatrzymaniem krążenia a zawałem serca ?

Cóż, są szanse, że w jakimś rodzaju wiadomości e-mail lub na stronie internetowej mogłeś natknąć się na informacje, które mają na celu nauczenie Cię, jak wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową. Nie różnicują jednak tego, że jest ona metodą, którą można zastosować w przypadku zatrzymania krążenia. Dlatego właśnie wtedy najlepiej się ją stosuje.

Warto jednak mieć świadomość, że są to dwa odrębne problemy. Najważniejsze jest jednak, aby zawsze szukać pomocy w nagłych wypadkach tak szybko, jak to tylko możliwe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.