Nagłe zatrzymanie akcji serca: jak reagować?

Nagłe zatrzymanie akcji serca: jak reagować?

Ostatnia aktualizacja: 10 października, 2021

Nagłe zatrzymanie akcji serca wymaga natychmiastowego skontaktowania się z pogotowiem ratunkowym. Następnie osoba zgłaszająca zdarzenie musi zastosować pierwszą pomoc. Klucz do przetrwania chorego stanowi użycie defibrylatora.

Nagłe zatrzymanie akcji serca to sytuacja, w której dochodzi do nagłego zaprzestania oddychania i krążenia krwi w ciele danej osoby. To krytyczny moment, który sprawia, że życie doświadczającej go osoby wisi na włosku. Jednak jego skutki są potencjalnie odwracalne, jeśli tylko zastosuje się odpowiednie środki.

Ale co właściwie oznacza “potencjalnie odwracalne”? Cóż, znaczy to, że możesz naprawdę pomóc osobie z zatrzymaniem akcji serca, jeśli tylko szybko podejmiesz odpowiednie działania.

Jednak należy zauważyć, że rzeczywistość nie przypomina filmów. To sprawia, że wokół nagłego zatrzymania akcji serca narosło wiele mitów. W filmach poszkodowany budzi się nagle po przeprowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej, jakby nic mu się nie stało.

Jednak w prawdziwym świecie wygląda to zupełnie inaczej. Dana osoba odzyska przytomność dopiero po zastosowaniu elektrycznej stymulacji serca.

Dlatego też jeśli będziesz wiedział, jak powinieneś się zachować w takiej sytuacji, możesz okazać się niezwykle pomocny. Przeczytaj dzisiejszy artykuł, aby dowiedzieć się co zrobić w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca.

Trzeba umieć zareagować gdy u kogoś pojawia się nagłe zatrzymanie akcji serca

Kiedy dana osoba przechodzi nagłe zatrzymanie akcji serca, dochodzi u niej zarówno do zatrzymania krążenia krwi, jak i akcji oddechowej. Oznacza to, że tlen nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich części ciała. Niestety jeśli taka sytuacja będzie utrzymywała się dłużej niż 6 do 8 minut, w mózgu zaczną zachodzić poważne uszkodzenia.

Właśnie dlatego szybkie podjęcie działania jest tak ważne, ponieważ 80% przypadków nagłego zatrzymania akcji serca ma miejsce poza środowiskiem opieki medycznej. Co więcej, prawie 60% ma miejsce w domach. Obecnie szacuje się, że jedynie 6 na 100 osób posiada wiedzę na temat tego, co należy zrobić w takiej sytuacji.

Osoba, która przechodzi nagłe zatrzymanie akcji serca, wymaga podtrzymywania podstawowych czynności życiowych. Innymi słowy, chodzi o to, by zastąpić czynności życiowe, które straciła, podejmując proste działania.

Główny cel stanowi utrzymywanie dopływu tlenu do krwi oraz krążenia krwi do momentu dotarci ratowników medycznych. Następnie to oni zaczną stymulować serce, starając się przywrócić je do działania.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa
Do wielu przypadków nagłego zatrzymania akcji serca dochodzi poza szpitalem, najczęściej w miejscu publicznym lub w domu.

Co zrobić w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca?

Przede wszystkim musisz wiedzieć w jaki sposób rozpoznać nagłe zatrzymanie akcji serca. Mając do czynienia z nieprzytomną osobą, musisz postarać się pobudzić ją, aby odzyskała przytomność. To ważne, aby do niej mówić i delikatnie nią potrząsać (pod żadnym pozorem nie rób tego mocno!).

Poza tym upewnij się, że znajdujesz się w bezpiecznym otoczeniu. Wyobraź sobie na przykład, że dana osoba leży na środku drogi. W takim przypadku musisz przetransportować ją z dala od zagrożenia. Najlepiej jak najszybciej skontaktuj się z pogotowiem.

Jednak nie marnuj czasu jeśli masz pewność, że u danej osoby doszło do nagłego zatrzymania akcji serca. Połóż ją na plecach i delikatnie odchyl jej głowę do tyłu. To pomoże zachować otwarte drogi oddechowe. Przytrzymuj jej czoło jedną dłonią, a drugą trzymaj podbródek.

Ważne jest, aby podczas rozmowy z pogotowiem ratunkowym być w stanie opisać i wyjaśnić wszystkie szczegóły związane z sytuacją. Poza tym stosuj się do ich zaleceń, a jeśli ktoś jest z Tobą, poproś go o znalezienie najbliższego defibrylatora.

W niektórych miejscach w przestrzeni publicznej dostępne są pół-automatyczne defibrylatory. Mimo tego niezbędne będzie prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej aż do momentu przyjazdu ratowników medycznych.

Defibrylator
Użycie defibrylatora to kluczowy krok, by pomóc osobie z nagłym zatrzymaniem akcji serca odzyskać świadomość.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa polega na uciskaniu klatki piersiowej i wentylacji. Aby uciskać klatkę piersiową, musisz znajdować się nad poszkodowaną osobą. Wyciągnij ręce i umieść dłonie na środku klatki piersiowej chorego.

Wykonaj 30 rytmicznych i silnych ucisków klatki piersiowej, a następnie wetchnij powietrze do ust nieprzytomnej osoby. To również trzeba zrobić z dużą mocną. Powinno wykonywać się na dwa wdechy, po których ma nastąpić 30 ucisków klatki piersiowej, po czym wrócić do wdechów. Takie działania należy kontynuować do przyjazdu pogotowia.

To proste, ale męczące działanie. Dlatego też, jeśli tylko w okolicy znajdują się inni ludzie, resuscytacja powinna być wykonywana przez kilka osób, które będą się zmieniały, aby odzyskać siły. Warto nauczyć się tego manewru, ponieważ kiedyś może uratować komuś życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.