Zawał serca - 6 najlepszych sportów, aby mu zapobiec

Faktem jest, że jakakolwiek czynność, która pomaga utrzymać ciało w  ruchu, może nam posłużyć jako środek zapobiegawczy zawałowi serca. Co więcej, poprawia nasze ogólne zdrowie oraz jakość życia.
Zawał serca - 6 najlepszych sportów, aby mu zapobiec

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Zawał serca to coś, czemu można w dużej mierze zapobiec. Aby cieszyć się zdrowym i silnym sercem, konieczne jest regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych.

Czy masz ochotę dowiedzieć się, jakie są najlepsze ćwiczenia mogące odsunąć od nas zawał serca? Co więcej, pomoże nam to zmniejszyć otyłość i poprawić funkcjonowanie układu oddechowego.

Opowiemy Ci o tym wszystkim w dzisiejszym artykule.

Zawał serca: aktywność fizyczna a zdrowie tego organu

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że aktywność fizyczna jest dobra dla zdrowia – i to pod każdym względem. Nie jest to nic nowego.

Okazuje się jednak, że pewne dyscypliny sportowe sprawdzają się w zapobieganiu pewnym dolegliwościom lub zmniejszaniu ich. Sport może nawet zapobiec temu, by pojawił się zawał serca, niewydolność układu krwionośnego, nadciśnienie itp.

Jeżeli wykonujemy ćwiczenia o średnim poziomie intensywności, na dłuższą metę zmieni się cały nasz styl życia. Oddali się od nas również perspektywa wielu zaburzeń i chorób.

Sport, który najlepiej wpływa na kondycję naszego serca to ten opierający się na interwałach, czyli naprzemiennej intensywności ćwiczeń.

Podczas ćwiczeń interwałowych, ćwiczenia intensywne są wykonywane naprzemiennie z odpoczynkiem. Tego rodzaju dyscypliny sportowe są doskonałe dla naszego ogólnego zdrowia. Wzmacniają serce, zmniejszają ryzyko tego, że wystąpi zawał serca oraz skutecznie przyśpieszają metabolizm.

Najlepiej jest zajmować się tego rodzaju dyscyplinami sportowymi w czasie wolnym, w razie możliwości na wolnym powietrzu. Nie chodzi o rywalizację, raczej o rozwój. Zajęcia takie pobudzają rozmaite partie mięśni i doskonale wpływają również na nasz stan psychiczny oraz samopoczucie.

Zawał serca – jakie dyscypliny sportowe są najlepsze aby mu zapobiec?

Ćwiczenia, jakie opiszemy w dalszej części artykułu odbiją się pozytywnym echem na naszym zdrowiu. Co więcej, pobudzają wydolność naszego układu sercowo – naczyniowego oraz siłę mięśni.

W połączeniu, wszystkie te czynniki zmniejszają ryzyko chorób serca – należy do nich zawał serca.

Para uprawiająca jogging

Oto najbardziej polecane dyscypliny sportowe:

Tenis

Tak naprawdę mamy tu do czynienia z kilkoma kategoriami: tenis ziemny, squash, badminton i tenis stołowy (znany powszechnie jako ping – pong).

  • Dyscypliny te zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo – krążeniowego. Zmniejszają ciśnienie tętnicze i poprawiają pracę serca.
  • Tenis w każdej ze swoich wersji łączy ze sobą ćwiczenia interwałowe, czyli etapy dużej intensywności z odpoczynkiem
  • Duże zużycie energii, jakie towarzyszy temu sportowi przyczynia się jednocześnie do kontrolowania masy ciała. Poprawia również wydolność naszych mięśni. Doskonała opcja dla osób z otyłością i cukrzycą.

Piesze wycieczki

Jest to ćwiczenie o średnim stopniu trudności. Pomoże nam oddalić od siebie ryzyko, jakie stwarza nam zawał serca. Co więcej, zaleca się je osobom po zawale.

Piesze wycieczki
  • Piesze wycieczki poprawiają wydolność serca i uelastyczniają ściany komór serca. Dzięki temu z każdym biciem serca zwiększa się ilość pompowanej krwi.
  • Im więcej chodzimy, tym bardziej zwiększa się transport tlenu i innych substancji odżywczych w naszym organizmie.
  • Chodzenie poprawia kondycję naszych naczyń krwionośnych, ułatwia transport krwi do serca i płuc oraz pozwala nam głębiej oddychać.
  • Aby w pełni wykorzystać właściwości, jakie niosą ze sobą piesze wycieczki, należy wykonywać je w okolicach wiejskich. Niezależnie od pory roku i charakterystyki terenu.

Pływanie

Bez wątpienia pływanie to jeden z najlepszych sportów jakie istnieją. Wspaniale wspomaga zdrowie naszego serca. Podczas pływania ćwiczymy większą część naszych mięśni. Rozwijamy również lepszą koordynację neuroruchową.

Jeśli chodzi o korzyści dla serca, na uwagę zasługuje fakt, że pływanie skutecznie wspomaga kontrolowanie ciśnienia tętniczego. Jak gdyby tego było mało, ten zdrowy sport doskonale pomaga spalić nadmiar kalorii, redukując poziom cholesterolu w organizmie. To z kolei przyczynia się do zdrowej utraty wagi.

Wśród dodatkowych korzyści z zajmowania się tym sportem wymienić można również fakt, że w żaden sposób nie obciąża on stawów i można go uprawiać w dowolnym wieku.

Aby opóźnić zawał serca bądź całkowicie mu zapobiec, zaleca się pływanie już od 40 roku życia.

Narciarstwo

Ten rodzaj zimowego sportu jest często uważany za coś niebezpiecznego. Inni sądzą, że narciarstwo to domena osób młodych lub nieprzeciętnie wysportowanych.

Narciarstwo to sport opóźniający zawał serca

Może się jednak okazać, że ślizganie się po śniegu na nartach z kijkami w rękach to dokładnie to, czego potrzebuje Twoje serce. Odsunie od Ciebie ryzyko, jakie stwarza zawał serca.Narciarstwo górskie doskonale wpływa na nasz układ sercowo – naczyniowy.

Wymaga od nas aktywności i wysiłku, podobnie jak podczas ćwiczeń aerobowych. Podczas wykonywania tego rodzaju aktywności, poprawia się nasz puls i krążenie, wyrównuje się ciśnienie i poprawia ogólna kondycja organizmu.

Aerobik

Wszystkie ćwiczenia aerobowe są uznawane za zdrowe dla naszego serca i układu sercowo-naczyniowego.  Co więcej, aerobik zwiększa naszą koordynację neuroruchową.

  • Taniec, zumba, czy też aerobik w jakiejkolwiek formie to ćwiczenie korzystne dla zdrowia. Co więcej, pomagają nam one utrzymać odpowiednią wagę ciała. Zaledwie pół godziny umiarkowanych ćwiczeń, pomaga nam spalić około 260 kalorii.
  • Co więcej, tego rodzaju dyscypliny sportowe pomagają nam się odprężyć i zrelaksować, dzięki czemu niwelujemy negatywne działanie stresu.

Aby wykonywać ćwiczenia aerobowe, niekoniecznie musisz zapisać się na kurs i wychodzić z domu. Wystarczy, że włączysz swoje ulubione piosenki i po prostu zaczniesz tańczyć.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Zumba: z czego wynika jej ogromna popularność?

Jazda na rowerze

Kolarstwo to rodzaj aktywności fizycznej wskazanej dla wszystkich bez wyjątku. Doskonale służy również osobom chcącym zapobiec zawałowi serca bądź pacjentom, którzy przez niego przeszli.

Jeżeli ćwiczy się regularnie i intensywnie, jazda na rowerze pozwala nam wzmocnić mięśnie nóg, pośladków oraz bioder.

Jazda na rowerze

Co więcej, jeżeli chcesz odsunąć od siebie zawał serca, musisz wiedzieć, że kolarstwo równoważy ciśnienie tętnicze, zmniejsza poziom cholesterolu oraz ryzyko zachorowania na zakrzepicę żył.

Inne korzyści wynikające z kolarstwa to:

  • Zwiększenie wrażliwości na insulinę.
  • Pobudzanie wydzielania  związków chemicznych odpowiedzialnych za nasz nastrój oraz utrzymujący się stres.
  • Zapobieganie pojawienia się zapalenia stawów oraz przepukliny kręgosłupa.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Brennan, A. M., & Ross, R. (2017). Physical activity and cardiometabolic health. In Nutrition and Cardiometabolic Health. https://doi.org/10.1201/9781315119410

  • Lavie, C. J., Milani, R. V, Marks, P., & de Gruiter, H. (2001). Exercise and the heart: risks, benefits, and recommendations for providing exercise prescriptions. The Ochsner Journal. https://doi.org/PMC3116747

  • Grøntved, A., Koivula, R. W., Johansson, I., Wennberg, P., Østergaard, L., Hallmans, G., … Franks, P. W. (2016). Bicycling to work and primordial prevention of cardiovascular risk: A cohort study among Swedish men and women. Journal of the American Heart Association. https://doi.org/10.1161/JAHA.116.004413

  • Zhao, D., Sun, Y., Tan, Y., Zhang, Z., Hou, Z., Gao, C., … Gao, F. (2018). Short-Duration Swimming Exercise after Myocardial Infarction Attenuates Cardiac Dysfunction and Regulates Mitochondrial Quality Control in Aged Mice. Oxidative Medicine and Cellular Longevity. https://doi.org/10.1155/2018/4079041


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.